Wybierz region

Wybierz miasto

  Papież cierpiący

  Autor: (mk)

  2006-05-15, Aktualizacja: 2006-05-15 08:30 źródło: Dziennik Zachodni

  Cztery ogromne bryły z piaskowca, a pod nimi odlana z brązu postać Jana Pawła II w przyklęku, papieża cierpiącego. Taki pomnik papieża wymyślił sobie i wykonał Artur Lubos, młody tarnogórski rzeźbiarz.

  Cztery ogromne bryły z piaskowca, a pod nimi odlana z brązu postać Jana Pawła II w przyklęku, papieża cierpiącego. Taki pomnik papieża wymyślił sobie i wykonał Artur Lubos, młody tarnogórski rzeźbiarz. Pomnik stanął na skwerze przed Szpitalem Świętego Kamila i kościołem pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Kamila w Tarnowskich Górach. Odsłonięto go i poświęcono w sobotę.

  - Pociągnęłam za sznurek i się odsłonił. Bardzo to przeżywałam - mówi 12-letnia Agata Trautmann ze Zbrosławic. Dziewczynka jest niepełnosprawna; do pomnika podjechała na wózku, razem z rodzicami, Bogusławą i Piotrem. - Pan Artur tak to sobie wymyślił, że to Agata odsłoni pomnik. Jesteśmy sąsiadami - mówi mama dziewczynki.

  Pomnik poświęcił ojciec Franciszek Bieniek, przełożony prowincjalny Zakonu Kamilianów. On też odprawił wcześniej mszę świętą w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Tarnogórzanie przygotowywali się do tej uroczystości od września zeszłego roku. Wtedy to kamilianie postanowili postawić papieżowi pomnik. - Rozesłałem wici wśród znajomych artystów. Projekty nadeszły z Warszawy, Zakopanego i Krakowa. Wybraliśmy Artura Lubosa. Jego pomysł ma odniesienie do krzyża, skały i cierpienia. Sama postać papieża jest bardzo realistyczna. Jan Paweł II jest tu już nie najmłodszy i cierpiący - tłumaczy ojciec Roman Zając, sekretarz prowincjalny tarnogórskich kamilianów.

  Artur Lubos nie chce oceniać swojego dzieła, choć wie, że podoba się ono tarnogórzanom. - Czas zweryfikuje oceny - mówi. Lubos jest absolwentem krakowskiej ASP. Ma doktorat z zakresu rzeźby.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)