Wybierz region

Wybierz miasto

  Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi dom kultury dla 16-tysięcznej dzielnicy

  Autor: (szen)

  2007-03-16, Aktualizacja: 2007-03-15 11:28 źródło: Dziennik Zachodni

  Stare Tarnowice to jedna z największych dzielnic w Tarnowskich Górach. Żyje tutaj około 16 tys. ludzi. Większość z nich mieszka w blokach, także tych należących do Spółdzielni Mieszkaniowej "Gwarek".

  Stare Tarnowice to jedna z największych dzielnic w Tarnowskich Górach. Żyje tutaj około 16 tys. ludzi. Większość z nich mieszka w blokach, także tych należących do Spółdzielni Mieszkaniowej "Gwarek". Właściwie Stare Tarnowice mogłyby być osobnym miastem, bo mieszka tutaj więcej ludzi niż w Tworogu, czy Miasteczku Śląskim. Często tutejsze osiedle nazywa się sypialnią miasta. Z tym stereotypem chce walczyć działający na osiedlu Spółdzielczy Dom Kultury "Jubilat". To jedyny taki ośrodek w naszym powiecie, choć w niektórych osiedlach są kluby. Prowadzi go SM "Gwarek", ale przychodzą tutaj nie tylko członkowie spółdzielni.


  Nie zamykamy się na innych mieszkańców dzielnicy, bo utopilibyśmy się we własnym sosie - śmieje się Jerzy Drzyzga, kierownik działu oświatowo-kulturalnego SM "Gwarek". W "Jubilacie" działa kilkanaście sekcji sportowych (m. in aikido, capoeira, tańca towarzyskiego i orientalnego), turystyczno-krajoznawczych (np. klub miłośników wycieczek górskich), kółek zainteresowań, trzy chóry, dwa kluby seniora. Swoje próby mają tutaj także trzy znane już tarnogórskie zespoły muzyczne: Koala Band, Korek i Fonebox. - Spotykamy się tutaj w każdy wtorek. Na trzy godziny zapominamy o wszystkich obowiązkach domowych i uczymy się wyszywać i szydełkować. Jedna drugą szkoli - mówi Teresa Patrzyk, która razem z ok. 20 innymi paniami przygotowuje na Wielkanoc ozdoby świąteczne w "Jubilacie". Jerzy Drzyzga szacuje, że w ciągu tygodnia do domu kultury na różne zajęcia regularnie przychodzi ponad 300 osób.


  Kółka zainteresowań są darmowe. Imprezy, które organizujemy, jak dzień kobiet, czy wycieczki krajoznawcze i górskie są odpłatne, ale ich koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Spółdzielnia swoim członkom dopłaca do niektórych imprez - mówi kierownik. - Opłaty wprowadziliśmy nie ze względu na to, że chcemy zarobić. Z doświadczenia wiem, że jak ktoś za coś zapłaci, to na pewno będzie chciał z tego skorzystać - dodaje Drzyzga. Warto wspomnieć, że działalność kulturalno-oświatowa "Jubilata" nie jest dofinansowywana z budżetu miasta, mimo że dom kultury prowadzi tego typu zajęcia dla całej dzielnicy Stare Tarnowice. Władze miasta przekazały ostatnio pieniądze jedynie zorganizowanie feryjnej akcji "Zima". - Współpracujemy także z trzema tutejszymi przedszkolami, dwiema szkołami i Domem Pomocy Społecznej - mówi pan Jerzy. Pod koniec kwietnia wszystkie te instytucje w "Jubilacie" wezmą udział w dorocznym Przeglądzie Twórczości Artystycznej. -Podczas przeglądu najlepiej widać, jak wiele osób potrafi zorganizować sobie w ciekawy sposób czas wolny. Ważne żeby w naszej dzielnicy było takie miejsce, gdzie mieszkańcy mogą się spotkać i rozwijać swoje zainteresowania - mówi Jerzy Drzyzga.  Mistrzowie tańca


  W Spółdzielczym Domu Kultury "Jubilat" można m.in. trenować taniec towarzyski i orientalny. Ta informacja nie byłaby może niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że pary stąd odnoszą coraz większe sukcesy, także o wymiarze ogólnopolskim. Dokładnie 19 lutego Joanna Malik i Michał Woźnica wygrali konkurs Rock&Rolla im. Billa Haleya w warszawskim klubie Stodoła. Tarnogórzanie w ten sposób zdobyli tytuł Mistrzów Polski w roku 2007. Asia i Michał pokonali w sumie 52 inne pary z kraju. Każdy kto chciałby trenować taniec w "Jubilacie", może przyjść we wtorek lub czwartek. Tel. do domu kultury to 032 384-72-19.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)