Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice zainicjowały przetarg na zakup energii. Skupia on 14 gmin Śląska i 2 Zagłębia

AS
Wczoraj w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej oraz na stronie biuletynu informacji publicznej Urzędu Miasta w Świętochłowicach pojawiła się informacja o przetargu na zakup ponad 191 gigawatogodzin energii w okresie od 1 listopada do końca przyszłego roku.

Przetarg zainicjowany był przez Świętochłowice i skupia 14 gmin Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Zamawianą energię, gminy przeznaczą na oświetlenie ulic oraz potrzeby lokali i obiektów samorządowych, m.in. placówki służby zdrowia, szpitale oraz samorządowe jednostki kultury.

Jedynym kryterium przetargu jest cena. Jeżeli obydwaj oferenci zaproponują taka samą cenę, wtedy zostaną poproszeni o złożenie dodatkowych ofert.
Oferujący najniższą stawkę za megawatogodzinę, otrzyma cały kontrakt na dostawę około 191 gigawatogodzin energii do 20 gmin.

Przetarg obejmuje ok. 4,5 tysięcy punktów poboru energii. Należy więc do największych zamówień przeprowadzonych do tej pory w Polsce. Gminy startujące w przetargu liczą na oszczędność od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Dostawa energii ma odbywać się na podstawie umów zawieranych oddzielnie przez poszczególne samorządy i ich podmioty. Wyłonieniem firmy sprzedającej energię zajmie się komisja powołana przez prezydenta Świętochłowic.

Przygotowania do przetargu trwały kilka miesięcy. W kwietniu jego uczestnicy zawali porozumienie w sprawie grupowego zakupu energii. W imieniu wszystkich sygnatariuszy procedurę przetargową prowadzi gmina Świętochłowice.

Dostawcy energii muszą posiadać aktualną koncesję na obrót energią, muszą posiadać odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Oferenci muszą wykazać się co najmniej trzema innymi dostawami energii elektrycznej o łącznej wartości nie mniejszej niż 20 mln zł brutto w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert oraz ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej na sumę co najmniej 10 mln zł.

Inicjatorem grupowego zakupu energii był Górnośląski Związek Metropolitalny. Spośród jego członków porozumienie w tej sprawie podpisało 12 miast: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

Dwa pozostałe samorządy – Gliwice i Ruda Śląska - deklarują, że do porozumienia przystąpią przy organizacji kolejnego przetargu na zakup energii w 2014 r.
Spoza GZM do grupowego zakupu energii przystąpiły Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto