KRÓTKO: Tarnogórscy karatecy przywieźli medale z mistrzostw w Kielcach

Marek Wolny w jednej ze swoich walk na kieleckich matach
Marek Wolny w jednej ze swoich walk na kieleckich matach ARC
Klaudia Mastalerz, Marta Lubos i Marek Wolny (wszyscy TKS Karate Tarnowskie Góry) wywalczyli brązowe medale podczas rozegranych w Kielcach mistrzostwach Europy seniorów open, młodzieżowców do 22 lat i kadetów 15-16 lat. Nie do końca udał sie powrót na maty po przerwie naszej utytułowanej zawodniczce, Dobrosławie Habraszce.

Startująca w kategorii młodzieżowców w wadze do 55 kg Klaudia Mastalerz pokonała w walce o strefę medalową Nadie Zhuravlovą (Ukraina), w półfinale nie dała jednak rady obrończyni tytułu i późniejszej mistrzyni, Iwonie Koreckiej z Litwy ulegając jej po dogrywce. Zdobyty medal mistrzostw Europy jest dotychczas największym sukcesem w dotychczasowej karierze tarnogórzanki.

Brązowy medal wywalczyła również walcząca w kategorii młodzieżowców do 60 kg Marta Lubos. Lubos w ćwierćfinale pokonała wyraźnie Bettinę Toth (Węgry), a w walce o finał dzielnie stawiała czoło trzykrotnej mistrzyni Europy w tej kategorii i aktualnej wicemistrzyni Europy seniorek, Litwince Rucie Brazdzionyte. Tu także do wyłonienia zwyciężczyni konieczna była dogrywka, w której Litwinka przechyliła szalę na swoją korzyść. W ocenie obserwatorów mistrzostw walka ta była przedwczesnym finałem.

Trzeci brązowy medal dla TKS-u wywalczył nasz faworyt, Marek Wolny, brązowy medalista mistrzostw Europy seniorów. Tarnogórzanin walczący w kategorii młodzieżowców do 85kg nie miał w ćwierćfinale większych problemów z Litwinem Justasem Lauzinskasem. W półfinale z innym reprezentantem Litwy Tomasem Struopusem Wolny też był faworytem i od początku walki przypuścił zdecydowany szturm. Mimo optycznej przewagi zawodnika TKS-u, sędziowie zarówno po walce jak i po dogrywce wskazali remis. W tej sytuacji o wyniku walki decyduje waga zawodników. Różnica musi wynosić ponad 3 kg i o tyle dokładnie lżejszy był reprezentant Litwy. Marek Wolny musiał więc zadowolić się brązowym medalem. Brązowy medal wywalczył także trenujący od dłuższego czasu w TKS-ie, a reprezentujący klub z Radzymina Patryk Kostrzewa w wadze do 80 kg.

Pozostali dwaj nasi zawodnicy, startujący w tej  kategorii wiekowej zajęli miejsca 5-8. Damian Jaśkiewicz (do 65 kg) po zwycięstwie w eliminacjach z Bułgarem Neno Andełowem, w walce o medal przegrał z Łotyszem Aigarsem Bugą, a Rafał Cieszyński (do 85 kg) po pokonaniu Węgra Marina Matasovskiego, w półfinale nie sprostał późniejszemu tryumfatorowi, Litwinowi Valdemarasowi Gaudauskasowi. Nie powiodło się tarnogórskim kadetom Paulinie Sklorz, Szymonowi Grzegorzycy, Karolowi Maruszczykowi i Mateuszowi Janczowi, którzy odpadli w eliminacjach.

W seniorskich mistrzostwach Europy open zwyciężyli faworyci, mistrzowie świata i Europy, Litwinka Margarita Ciuplyte i Bułgar Valeri Dimitrov. Dobrosława Habraszka, utytułowana zawodniczka TKS-u, która wróciła na maty po przerwie spowodowanej macierzyństwem, nie przebiła się do strefy medalowej. Na jej drodze do półfinału stanęła wielokrotna mistrzyni Europy, Litwinka Inga Mikstaite. Walka miała wyrównany przebieg, jednak Litwinka zaskoczyła naszą zawodniczkę techniką kaiten geri, za którą sędziowie przyznali wazari. Późniejsze ataki Habraszki nie przyniosły punktowej zdobyczy i wazari zdecydowało o awansie reprezentantki Litwy do półfinału.

- Mistrzostwa stały na znakomitym poziomie. Wszystkie walki były bardzo interesujące i z reguły kończyły się dopiero po dogrywkach. Nikomu z reprezentantów Polski w kategorii otwartej kobiet i mężczyzn nie udało się wywalczyć medalu. Najbliżej strefy medalowej wśród mężczyzn był Mateusz Garbacz, który w ćwierćfinale nie dał rady zawodnikowi ze Szwecji Jimmie Collinowi. Wśród pań także na fazie ćwierćfinałów swój udział w mistrzostwach zakończyły Agata Kaliciak i Anna Bojda- Brzezicka – mówi Bogdan Lubos trener TKS-u.

W kieleckich mistrzostwach w konkurencjach kata (formy) i kumite (walki) wystartowało prawie 330 zawodników z 17 krajów, a walki obserwowało prawie 4 tysiące widzów. Reprezentacja Polski wywalczyła 7 medali w rywalizacji kadetów i 8 wśród młodzieżowców, zajmując trzecie miejsca w klasyfikacjach medalowych.