Ahinsa Tarnowskie Góry. To był złoty weekend dla naszych dżudoków

Jakub Binek na podium w Krakowie
Jakub Binek na podium w Krakowie ARC
Agata Binek, Małgorzata Woś i Łukasz Szołtysik (wszyscy UKS Judo Ahinsa Tarnowskie Góry) wywalczyli w minioną sobotę złote medale w turnieju pod nazwą Tesinski Turnaj Żaku, rozegranym w czeskim Cieszynie. Woś i Szołtysik trafili w finałach na zawodników z SKPO Ostrawa, Małgorzata na Ivkę Koelovą, a Łukasz na Filipa Kolouska.

Dwójka naszych młodych dżudoków pokazała swoją wyższość w ładnych walkach, zajmując w swoich kategoriach wagowych I miejsca. Łukasz musiał walczyć w wadze 38 kg, pomimo swoich 32 kg, a osiągnięty wynik świadczy o jego sporym już zaawansowaniu technicznym. Binek, nasza trzecia złota medalistka, podobnie jak Łukasz musiała rywalizować z cięższymi przeciwniczkami. Agata, walcząca zwykle w wadze 44 kg, miała na wadze w Czechach 44,6kg i musiała wystartować w wadze do 48 kg. W półfinale pokonała Eliskę Muchovą z SK Judo Stonawa, a w finale wygrała z Nikol Orsagovą z Judo Femax Hranice. Sobotni plon medali Ahinsy uzupełnił Antoni Woś, który w Mysłowicach walczył w Lidze Szkolnej – kolejnej edycji Grand Prix w Judo, zdobywając brązowy medal w wadze 42 kg.

Niedziela też okazała się złota dla Ahinsy. Jakub Binek, jego siostra Agata, Łukasz Szołtysik i Martyna Nolewajka udanie wystartowali w II Memoriale Pawła Pytlasińskiego, organizowanym przez TS Wisła Kraków. Poziom krakowskiego turnieju tradycyjnie już od lat jest wysoki, tym bardziej, że dla zawodników małopolski jest kwalifikacją do kadry wojewódzkiej.

Pierwsze złoto wywalczył Jakub Binek walczący w grupie juniorów młodszych w wadze do 50 kg. Kuba pokonał kolejno Jakuba Jaroszewicza z UKS Judo Wolbrom, potem Krzysztofa Gruchałę i Dominika Muchę, obaj Pałac Młodzieży Tarnów, a w finale Pawła Tylka z TS Wisła Kraków. Drugie złoto padło udziałem jego siostry Agaty, rywalizującej w kategorii młodziczek w wadze do 48 kg. Agata wygrała kolejno z Dominiką Mirek z UKS Judo Jasło, Beatą Michałek z Błękitnych Tarnów, Gabrielą Bienias z MOSiR Bochnia i Aleksandrą Piwowarczyk z IS Wierzchosławice. Trzecie złoto, też wśród młodzików wywalczył Szołtysik startujący w wadze do 34 kg. Łukasz wygrał dwukrotnie z Kacprem Gaborem z TS Wisła Kraków, z którym od kilku lat spotyka się na turniejach, także w Mysłowicach i w Sosnowcu. Bliska czwartego złota dla Ahinsy była Martyna Nolewajka w wśród młodziczek w wadze do 70 kg. Martyna najpierw wygrała dwie walki z Joanną Szostek z UKS Judo Wolbrom i Aleksandrą Nosek z IS Wierzchosławice, a potem przegrała decydujący pojedynek o I miejsce z Magdaleną Górską z Pałacu Młodzieży Tarnów. Nasza dżudoczka przez długi czas prowadziła po uzyskaniu wazami i dopiero akcja przeciwniczki w końcówce pozbawiła ją złota. Nolewajce pozostało cieszyć się ze srebrnego medalu.

– To piękne zakończenie stycznia. Za chwilę naszych zawodników czekają ferie zimowe i obóz sportowy w Żywcu – mówi Tadeusz Wójcik, prezes i trener Ahinsy.