Barbórka w środku lata w Tarnowskich Górach ZDJĘCIA

Barbórka w środku lata? W Tarnowskich Górach odpowiadają „a dlaczego nie” i zapraszają do wspólnego świętowania dziś i jutro na rynku. Bergfest to święto górnicze, które ma nawiązywać do tradycji, bowiem – jak przypominają organizatorzy – obchodzono je w Tarnowskich Górach już w końcu XVIII wieku właśnie w połowie lipca.

"Barbórka w środku lata" odbywa się w Tarnowskich Górach dziś i jutro (14 i 15 lipca). Atrakcji oczywiście nie brakuje, są i koncerty i warsztaty, w tym ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom, czy nawet te na których wykonamy górniczą czapki. Na tym nie koniec. W sobotę była okazja zobaczyć, jak tradycyjne śląskie stroje prezentują się we współczesnej odsłonie w trakcie pokazu mody Silesia Folk Design.

Letnie celebrowanie górniczego święta ma być nawiązaniem do tradycji. - Bergfest czyli święto górnicze - jeszcze nie jako barbórka - obchodzono w Tarnowskich Górach już w końcu XVIII wieku w połowie lipca. Święta Barbara patronką górników stała się w połowie tego samego wieku także w mieście gwarków – przypominają organizatorzy. Kolejnym powodem do świętowania jest rocznica wpisania pogórniczych zabytków miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – wpisu dokonano bowiem w lipcu 2017 roku.

„Barbórka w środku lata” potrwa dwa dni. Dziś w programie jeszcze m.in. śląska potańcówka i koncert. W niedzielę atrakcji też nie zabraknie, w programie uroczystości rocznicowe związane z odkryciem złóż srebrnonośnych w szybie Rudolphine w roku 1784, warsztaty tworzenia witraży oraz koncerty. W oba dni na rynku odbywa się też jarmark rękodzieła, na którym kupimy gadżety, pamiątki, ale też m.in. miody.

Warto też pamiętać o imprezach towarzyszących. W Muzeum w Tarnowskich Górach zaplanowano prezentację XVIII-wiecznego obrazu św. Barbary po konserwacji, a w kościele ewangelickim zobaczymy wystawę poświęconą Evie von Tiele-Winckler.


Barbórka w środku lata. Program.

SOBOTA-NIEDZIELA:10.00-14.00 - warsztaty ceramiczne, kowalskie, witrażowe, malowanie porcelany, zajęcia poświęcone śląskim legendom, wykonywanie górniczych czapek
 
SOBOTA - SCENA NA RYNKU
14.00 Zespół Folklorystyczny "Brynica"
15.00 Silesia Folk Design : pokaz mody śląskiej mody współczesnej 
16.00 warsztaty dla dzieci i młodzieży - wianki
18.00 Tarnogórska Orkiestra Dęta
19.00 Śląsk Folkowy - śląska potańcówka
20.00 Krzikopa

NIEDZIELA
14.00 Park Kunszt: uroczystości rocznicowe związane z odkryciem złóż srebrnonośnych w szybie Rudolphine w roku 1784 
15.30 rozpoczęcie Bergfestu
16.00 KONCERT NA 100 PYRLIKÓW - Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta w Tarnowskich Górach
17.00 warsztaty dla dzieci młodzieży - witraże
19.00 POGODNO i Hajle Silesia

IMPREZY TOWARZYSZĄCE: 
Jarmark śląskiego rękodzieła
 
MUZEUM W TARNOWSKICH GÓRACH
SOBOTA: bezpłatne zwiedzanie 10.00-15.00, 11.00 – prezentacja XVIII-wiecznego obrazu św. Barbary po konserwacji, 12.00 – spacer śladami kultu św. Barbary (Marek Panuś); 
NIEDZELA: 10.00-18.00: bezpłatne zwiedzanie, 11.00 – opowieść o świętej Barbarze (Beata Kiszel) 
 
KOŚCIÓŁ EWANGELICKI 
Matka Ewa - wystawa poświęcona Evie von Tiele-Winckler – SOBOTA, zwiedzanie 12.30 -16.00; NIEDZIELA: zwiedzanie 12.30-18.00 (oprowadzanie kuratorskie - o pełnych godzinach, 17.00 - prezentacja), 

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane