Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczął budowę nowej kładki w Krupskim Młynie nad Małą Panwią. Będzie to jedyna większa inwestycja w tym roku na liczącej 300 kilometrów sieci dróg powiatowych.

Krupskim Młynie powstanie długo oczekiwana kładka nad rzeką Mała Panew. Znajdujący się tam stary betonowy most był zbyt mały, by bezpiecznie mogli się po nim poruszać piesi, rowerzyści i samochody.

Już w poprzednich latach zmieniono na moście w Krupskim Młynie organizację ruchu. Wytyczono specjalną przegrodę z przejściem dla pieszych i rowerzystów kosztem jezdni dla samochodów. Ruch odbywał się wahadłowo. Nadjeżdżające z jednej strony samochód musiał przepuścić nadjeżdżający z drugiej strony.

W grudniu taka sytuacja nie będzie miała już miejsca. 10 metrów obok betonowego mostu powstanie pieszo-rowerowa kładka w Krupskim Młynie. Będzie mieć 28 m długości oraz blisko 6 m szerokości. Znajdą się na niej pasy dla pieszych i rowerzystów o szerokości 2,5 metra każdy. Ponadto w razie ewentualnego wezbrania wody w rzece, będzie możliwość podniesienia kładki, aby zapobiec jej zalaniu.

Budowa kładki w Krupskim Młynie właśnie się rozpoczęła. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1 mln 140 tys. zł. Połowa środków na ten cel przekazana została z rezerwy subwencji ogólnej, a druga połowa to środki własne powiatu. Wykonawcą inwestycji jest firma „Mosty Chrzanów”. Projekt nowej kładki wykonała jednak gmina Krupski Młyn.

Niestety, po zjeździe z kładki rowerzyści nie będą mogli kontynuować jazdy po nowej ścieżce rowerowej. Nie ma też starej. W Zarządzie Dróg Powiatowych nawet nie mówią, kiedy ewentualnie powstanie. Nie ma pieniędzy. Co więcej, budowa nowej kładki pieszo-rowerowej to jedyna w tym roku większa inwestycja na drogach administrowanych przez ZDP. A jest ich blisko 300 km. - Jeszcze wyremontowaliśmy chodnik przy ul. Sobieskiego przed Tarnogórskim Centrum Kultury - przypomina Eugeniusz Wesołek, dyrektor ZDP. Remont chodnika to 90 tys. zł.

Dyrektor przyznaje, że na drogach powiatowych jest wiele do zrobienia. Przypomnijmy, że od kilku lat ZDP nie może na przykład zrealizować obietnicy remontu dwóch mostów w Kaletach przy ul. Drozdka oraz na ulicy Stawowej. Ten pierwszy, według kosztorysów ma kosztować 3,8 mln zł, zaś drugi 1,8 mln zł. Zarząd Dróg Powiatowych ma przygotowane projekty, ale roboty zaczynać nie zamierza. Wszystko z powodu marnej sytuacji finansowej powiatu. Niewiele wskazuje, że coś się może w najbliższych latach zmienić na lepsze. - Mamy do wykonania robotę na 150 mln złotych, ale nie ma pieniędzy - rozkłada ręce Eugeniusz Wesołek.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!