Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek po Tarmilo przestanie straszyć? Ma tu powstać centrum kultury i rozrywki ZDJĘCIA

Agata Zielińska
Podpisano umowę na rozbiórkę budynku, w którym mieściły się Zakłady Odzieżowe Tarmilo. Na terenie przy ulicy Opolskiej ma powstać centrum kulturalno - rozrywkowe.

Kiedyś były jedną z wizytówek Tarnowskich Gór. Dziś są raczej powodem do wstydu w centrum miasta, które od lipca 2017 roku może się chwalić obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o będącym w ruinie budynku przy ul. Opolskiej, w którym mieściły się Zakłady Odzieżowe Tarmilo. Ale jest szansa, że ruina przestanie psuć wizerunek miasta. Kilka dni temu podpisano umowę na rozbiórkę obiektu.

Wykonawca ma w sumie 210 dni na inwentaryzację terenu, analizę sieci, opracowanie technologii rozbiórki, uzyskanie potrzebnej dokumentacji, wyburzenie budynku oraz zaprojektowanie optymalnego wykorzystania przejściowego terenu.

Na uzyskanym po rozbiórce terenie , gmina wspólnie z partnerem prywatnym zamierza wybudować centrum kulturalno-rozrywkowe.

- Na razie dysponujemy wstępną koncepcją tego, co chcemy stworzyć - mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.

Władze miasta podkreślają, że gmina nie będzie musiała w budowę obiektu inwestować swoich pieniędzy. Jest bowiem duże zainteresowanie inwestycją wśród firm prywatnych, które mogłyby pokryć koszty wybudowania centrum. Później gmina będzie natomiast płacić za utrzymanie swojej części obiektu.

- Cztery firmy byłyby w stanie natychmiast wejść z naszą gminą w partnerstwo publiczno -prywatne przy stworzeniu centrum po Tarmilo, a pięć poprosiło o informację, jak tylko gmina ogłosi konkurs - zdradza Skrabaczewski.

Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, w centrum mają funkcjonować: muzeum, sala widowiskowa na 700 miejsc, księgarnia, hotel, spa, restauracja z zielenią na dachu i parking podziemny. O tym, co będzie znajdowało się w części komercyjnej, zdecyduje natomiast partner prywatny. Propozycja z perspektywy mieszkańców wydaje się ciekawa, choć jeszcze zbyt mało konkretna. Tarnogórzanie obawiają się o też o to, za jak dużą część nowego obiektu będzie odpowiadać prywatna firma i co w tej przestrzeni będzie się znajdowało. Według zapowiedzi, funkcje publiczne i komercyjne mają zostać rozłożone mniej więcej po połowie. Mieszkańcom najbardziej spodobał się pomysł umieszczenia w patio nowego budynku działającej kopii maszyny parowej. Maszyna będzie pracować i wytwarzać parę. Jak będzie wyglądał nowy budynek? Szkic, który przedstawiło miasto trudno nazwać projektem. Ten właściwy wykona firma wyłoniona w drodze konkursu.

- Samo centrum powstać powinno około 2024 roku. Będzie to idealne przygotowanie do jubileuszu 500-lecia miasta - mówi Skrabaczewski. Do czasu rozpoczęcia prac nad budową centrum kulturalno-rozrywkowego, w miejscu wyburzonych budynków po zakładach odzieżowych ma działać parking dla mieszkańców.

Podobną inwestycję przeprowadzono przed kilkoma laty w Bytomiu. W miejscu Zakładów Odzieżowych „Bytom” powstało centrum Bytom Square. Tam jednak nie burzono budynku, a wykorzystano istniejący gmach przy ul. Wrocławskiej. Znajdują się w nim m.in., biura, część handlowo-usługowa i centrum fitness. Będzie też galeria artystyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto