CBA skontrolowało KZK GOP. Niepotrzebnie wydano blisko 3 mln zł na zbędne drukarki

Śląska Karta Usług Publicznych została prześwietlona przez funkcjonariuszy CBA. Okazało się, że KZK GOP kupił drukarki fiskalne za prawie 3 mln złotych. Problem jest w tym, że drukarki te w ogóle nie były wykorzystywane.
 ARC

Kontrolerzy z katowickiej delegatury CBA pod koniec maja 2018 roku rozpoczęli kontrolę w Komunikacyjnym Związku Komunalnym Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego w Katowicach.

Funkcjonariusze sprawdzili, że zakupione za prawie 3 mln złotych drukarki fiskalne zamontowane w tramwajach i autobusach KZK GOP-u, nie były wykorzystywane. Drukarki miały usprawnić sprzedaż biletów, jednak kierowcy i tak sprzedawali je z bloczków biletowych.

Kontrola dotyczyła decyzji KZK GOP-u w Katowicach w sprawie zamówień publicznych na „Kontrolę jakości usług autobusowego transportu publicznego oraz infrastruktury przystankowej” w latach 2014 - 2018 oraz zamówienia na „Dostawę, wdrożenie i utrzymanie systemu Śląska Karta Usług Publicznych” i została zakończona 26 czerwca 2018 roku.

Pracownicy KZK GOp-u zdecydowali o zakupie drukarek fiskalnych, które łącznie kosztowały 3 mln zł. Ich przeznaczenie było takie, że miały w pojazdach komunikacji miejskiej, czyli autobusach i tramwajach KZK GOP-u, służyć do drukowania pokwitowania opłaty za przejazd u kierującego pojazdem oraz zarejestrowania go jako skasowanego w systemie ŚKUP.

Projekt ŚKUP został wdrożony już trzy lata temu. I przez ten cały czas drukarki zamiast spełniać swoją funkcję, były jedynie zbędnym wyposażeniem kabiny kierowcy, a sprzedaż biletów odbywała się tradycyjnie, z bloczków biletowych.

- Obecnie wydatek niemal 3 mln zł na zakup drukarek fiskalnych należy ocenić jako niecelowy, zatem naruszający uregulowania ustawy o finansach publicznych - podkreśla Temistokles Brodowski z CBA.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Olga Krzyżyk

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.12.2018, 18:01

PO co te kontrole jak nikt nie pójdzie siedzieć

08.12.2018, 18:04

Czy ta kontrola ma coś wspólnego z tym, że Kopel dobrowolnie odchodzi z Zarządu Transportu Metropolitalnego? Dobrowolnie to on nigdy z niczego nie rezygnował.

08.12.2018, 00:04

@do poprzednika Jak masz zagęszczenie przystanków duże to możesz regulować cenami lub zrewidować złe przystanki i je zlikwidować.
@robii 69 Przystanki nie są żadnego KZK, KZK GOP dostaje dotacje z Urzędu marszałkowskiego (z naszych podatków), oni nie ponoszą kosztów.

07.12.2018, 17:12

A co z BUSKIAMI które to okradają jawnie KZK korzystając z infrastruktury (przystanki autobusowe kzk)podkradają pasażerów (klientów) jadąc dwie minuty przed autobusem. Gdyby jechały pięć minut po to rozumiem. Biedny schorowany emeryt czy rencista nie zdążył na autobus do lekarza a na TAXI go nie stać

07.12.2018, 10:32

Wszystko ok, z tym, że przystanek przystankowi nie równy. Ktoś pojedzie np. 43 przez os. Tuwima, gdzie na bardzo krótkim odcinku jakaś tęga głowa wpakowała aż cztery przystanki, a inny wsiądzie w 801, który zatrzymuje się w Katowicach, a potem dopiero na jakiejś Środuli po ok. 20 minutach jazdy trasą.

07.12.2018, 00:47

KZK GOP i ich "ŚKUP" to najwieksza padaka jaka chyba jest w komunikacji miejskiej, przestarzały skomplikowany nieudolnie działający system, bezsensowne dublowanie taryfy strefowo czasowej z mega nieopłacalną i bezsensowną taryfą kilometrową. W tym KZK GOPie to chyba siedzi banda idiotów, nawet dziecko wie że w komunikacji miejskiej odległości najlepiej odmierzać.... przystankami! Bo czy da się wysiąść z pojazdu między przystankami wg jakichś kilometrów? Oczywiście że nie, ale półmózgi z KZK SYFU tego nie wiedzą!
Zobaczcie jak powinien wyglądać kasownik i taryfa, tylko nie pokazujcie tego betonowi z KZK GOP bo jeszcze to skopiują;)

https://www.youtube.com/watch?v=CZ6D3e4m9jY

06.12.2018, 22:38

"Marek Kopel nie będzie dłużej kierował Zarządem Transportu Metropolitalnego. Nie będzie też już pracował w KZK GOP
ZTM ma od stycznia 2019 roku przejąć zadania KZK GOP, który zostanie zlikwidowany. Marek Kopel miał przygotować całą procedurę w tej sprawie.
– Chodziło o połączenie w jeden organizm KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry i to się udało. Powstała jedna „firma” gotowa do działania. Natomiast stworzeniem na nowo całego systemu transportowego zajmie się już ktoś inny, nie jest to moim powołaniem – mówi Marek Kopel, który w ZTM będzie pracował do końca stycznia. Od lutego będzie prezesem Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie od dwóch lat jest przewodniczącym rady nadzorczej.
Metropolia ogłosi konkurs na wolne stanowisko szefa ZTM. – Poszukujemy osoby, której wiedza i doświadczenie pozwolą nam usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej w metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM."

06.12.2018, 17:57

Protest przeciwko budowie dużego osiedla w Parku Śląskim
• Organizatorzy: Ratujmy Park Śląski i Niezależny Chorzów

Czwartek, 20 grudnia 2018 o 09:00 – 12:00
Urząd Miasta Chorzów
Rynek 1, 41-500 Chorzów
Pokaż mapę

Zaproszenie od: Nasz Park

Jeżeli chcecie jeszcze zobaczyć Park Śląski, spacerować po nim razem z dziećmi, czy wnukami, pooddychać świeżym powietrzem, podziwiać zwierzęta tam żyjące i pokazać dzieciom różne występujące w parku gatunki roślin, to przyjdźcie 20 grudnia pod urząd !!! Nie pozwólmy na zniszczenie parku. Prezydent Katowic, radni Katowic, Siemianowic zdecydowanie sprzeciwili się budowie osiedla. Teraz wszystko zależy od Kotali i radnych Chorzowa.

06.12.2018, 17:39

Przecież za to wszystko zapłaci społeczeństwo a jeden "fachowiec" z KZK GOP uciekł już do sejmiku śląskiego i co z nim? Warto by również zajrzeć do urzędu w Chorzowie !!!

06.12.2018, 06:53

w Tramwajach Sl. to dopiero kradną

06.12.2018, 00:27

No właśnie kto i kiedy zostanie ukarany za tego bubla ŚKUP? Kiedy zarzuty prokuratorskie dla tych nieudaczników?
Dodajmy jeszcze do tego że sama ta karta ŚKUP to jeden wielki bubel i jakaś akcja "po taniości", już po krótkim czasie karta ta rozwarstwia się i odkleja się z niej jakaś tandetna folia z numerem tej karty i danymi właściciela! Bubel, zwykły bubel tak jak i cały ten "system".

05.12.2018, 14:32

kto zostanie za to ukarany ?