Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciderszach 2014. Czy to była ostatnia edycja imprezy?

Stanisław Wawszczak
Nazar Ustianovycz(w zielonym dresie) zwycięzca Ciderszach 2014
Nazar Ustianovycz(w zielonym dresie) zwycięzca Ciderszach 2014 Stanisław Wawszczak
w minionym tygodniu rozegrano kolejną, piątą już edycję turnieju szachowego pod nazwą Ciderszach 2014. Ta trzydniowa impreza, organizowana przez radzionkowski MOSiR jest największym i najważniejszym turniejem szachowym w naszym powiecie. W ubiegłych latach, czołówka naszych szachistów mogła jeszcze uczestniczyć w Memoriale Marka Piasty, ale względy finansowe sprawiły, że obecnie jej organizację zawieszono.

Tegoroczny CIDERSZACH z powodu natłoku imprez sportowych odbył się na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzionkowie. Zawody wygrał ostatecznie Nazar Ustianovycz ze Lwowa, który nie przegrał żadnej z 7 partii. Czołówka turnieju była bardzo wyrównana, a po dwóch dniach prowadził Ukrainiec wspólnie z młodym tarnogórskim szachistą Stanisławem Żyłką, obaj bez straty punktu. Za nimi plasowała się siódemka zawodników mających po 3 pkt., a wśród nich uważany za faworyta Jan Nowakowski i Rafał Niedbała, drugi szachista ubiegłorocznego Ciderszacha.

Kolejność w turnieju rozstrzygnęła się w piątej rundzie, gdy Nazar Ustianovycz pokonał w ciekawej partii Żyłkę. W ostatniej grze wystarczył mu remis. I tak też było, bo w ostatniej rundzie triumfator turnieju zremisował z Janem Nowakowski. Nowakowski, który może zaliczyć ten turniej do bardzo udanych zajął ostatecznie czwarte miejsce.

- O turnieju dowiedziałem się z Waszej strony internetowej ChessArbiter. We Lwowie pracuję jako nauczyciel i trener szachowy. Jestem też czynnym zawodnikiem, wygrałem już zawody w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Czechach. Spodobało mi się u was i chętnie przyjadę tutaj za rok – mówi Ustianovycz, 31-letni szachista.

- W tym samym czasie odbywały się we Wrocławiu mistrzostwa Europy w szachach szybkich, które zgromadziły
ponad 700 szachistów. Nasz turniej utrzymuje swoją frekwencję, najliczniejsza była przed trzema laty, ponad 50 zawodników. Trudno tu ukrywać fakt, że o frekwencji decyduje głównie pula nagród. Mnie jednak cieszy udział młodzieży, która jak zwykle dopisała. W tegorocznym turnieju wystartowało 23 szachistów w wieku do 18 lat. Zabrakło Pawła Łęczyckiego, ubiegłorocznego zwycięzcy naszego turnieju, Jakuba Lizaka i Agaty Binkowskiej, uczestników mistrzostwo Polski. Podsumowując, Ukrainiec zdecydowanie przewyższał swoimi umiejętnościami naszych szachistów. Żyłka, wychowanek Strzybniczanki, który ostatnio trenuje w Podlesiu zasłużenie był drugi. Jego kariera szachowa rozwija się prawidłowo i sprawi nam jeszcze nie jedną radość – mówi Rudolf Sobczyk, organizator i pomysłodawca imprezy.

– Mamy za sobą piątą edycję, ale muszę przyznać, że organizacja tego turnieju wymaga wiele zachodów. Budżet takiego turnieju to około 6 tysięcy złotych, gmina daje 2 tysiące, resztę trzeba wyprosić od sponsorów. Wpisowe nie pokrywa nawet nagród pieniężnych. A zawsze przygotowujemy jeszcze nagrody rzeczowe, opłacić trzeba sędziego. Czy będzie kolejny CIDERSZACH? Nie wiem, jeśli nie będzie sponsorów, jeśli miasto zmieni swoje kierunki wspierania sportu to, za co go organizować? Mam jakieś tam przemyślenia, ale o tym możemy porozmawiać po Nowym Roku – dodaje.

Sobczyk prowadzi w radzionkowskim Centrum Kultury Karolinka zajęcia szachowe dla najmłodszych i nie tylko dla nich. Odbywają się one jeden raz w tygodniu po dwie godziny. – To zdecydowanie za mało. Muszę w styczniu znaleźć nową formułę. Marzy mi się coś więcej niż jest dotychczas. Gdyby nauczyciele tylko chcieli się w szkołach zaangażować, wszystko jest gotowe, są przygotowane specjalne programy, jest wsparcie i dyrektywy unijne. Nasza młodzież z logiką i matematyką jest na bakier. Po prostu jest coraz gorzej. I nie tylko u nas, to dotyczy też całej Europy. W logicznym myśleniu przegania nasze dzieci młodzież z Indii, Rosji, Iranu, które wygrały Olimpiadę 16-latków. W tych krajach są w szkołach zajęcia szachowe, które uczą zasad treningu, samodyscypliny, teorii podejmowania ryzyka, uczą wygrywać i przegrywać, szacunku dla przeciwnika. Dzisiaj szukam współpracowników, szukam nowej formy. A trening szachowy nie jest łatwy. Tu potrzebne jest samozaparcie. Dzisiejsza młodzież musi się tego uczyć, ale trzeba przyznać, że czekają na nią też inne kuszące propozycje spędzania czasu. Często zmieniają swoje zainteresowania – zauważa na koniec Sobczyk.

Przypomnijmy, doroczne radzionkowskie imprezy szachowe to Turniej Noworoczny, Grand Prix Radzionkowa, Szkolna Liga Szachowa i Ciderszach. Czy zwolennikom tej dyscypliny wystarczy wytrwałości? Chyba tak, bo bez nic w szachach nie można zdziałać.

WYNIKI CIDERSZACH 2014:
OPEN 1. Nazar Ustianovycz (Lwów) – 6,5 pkt., 2. Stanisław Żyłka (UKS 21 Podlesie Katowice) – 5,5 pkt., 3. Rafał Niedbała (Miedary) - 5 pkt., 4. Jan Nowakowski (OKSz Społem Opole) – 5 pkt., 5. Maciej Pawłowski (Carbo Gliwice) – 5 pkt., 6. Ryszard Duda (KS Dors Ruda Śl.) – 5 pkt.
KOBIETY: 1. Zuzanna Kulpa (KSz Hetman Katowice) - 4,5 pkt., 2. Natalia Michalak – 3,5 pkt., 3. Julia Kupiecka (obie SSz Strzybniczanka Tarnowskie Góry) - 3 pkt.
CHŁOPCY do lat 18: 1. Stanisław Żyłka – 5,5 pkt., 2. Maciej Pawłowski - 5 pkt., 3. Piotr Namyślak (UKS SP1 Jedynka Tychy) – 4,5 pkt.
DZIECI do lat 12: 1. Piotr Namyślak – 4,5 pkt., 2. Zuzanna Kulpa - 4 pkt., 3. Bartłomiej Niedbała (Miedary) - 3 pkt.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto