Dwa tygodnie laby, czyli co robić w ferie w Tarnowskich Górach

Niektórzy już szykują sprzęt narciarski na wyjazdy w góry, ale zdecydowana większość uczniów najbliższe dwa tygodnie spędzi w domach. Ale to nie powód do narzekań. Podobnie jak w latach ubiegłych placówki kulturalne, oświatowe, kluby sportowe i stowarzyszenia przygotowały szereg atrakcji.

Tuż za parkiem na Księżej Górze zaczynają pola
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

Tuż za parkiem na Księżej Górze zaczynają pola. Tam można poczuć się jak na dalekim wyjeździe. (© fot. Dorota Niećko.)

Radzionków ma szansę stać się centrum narciarstwa biegowego aglomeracji śląskiej. W parku na Księżej Górze wytyczono trasy biegowe i jest tu jedyna na Górnym Śląsku wypożyczalnia sprzętu. Za godzinę wypożyczenia sprzętu zapłacimy 5 zł. A w okresie ferii dzieci i młodzież szkolna w godz. 11 - 14 będzie mogła nieodpłatnie korzystać z lodowisk (sztucznego i naturalnego) oraz nart biegowych na Księżej Górze.

Marian Prodlik, szef ośrodka sportowego na Księżej Górze przyznaje, że jest zaskoczony popularnością wypożyczalni. Wiąże to z sukcesami Justyny Kowalczyk. Już teraz zdarza się, że wszystkie komplety są wypożyczone. Z ośrodkiem współpracuje emerytowany wuefista i instruktor narciarstwa biegowego, Jan Zoremba, który za darmo uczy początkujących biegaczy (warto zadzwonić i spytać o termin takiej lekcji: tel. 32 286-63-48)

- Kilka wskazówek się przyda. Na spotkaniu można dowiedzieć się jak trzeba zakładać buty. Pierwsze trzymanie kijów jest trudne. Poza tym trzeba trochę dowiedzieć się o technice: jest styl klasyczny i znacznie trudniejszy - dowolny, tak zwany łyżwa - wyjaśnia Zoremba.

Pierwsze kroki na biegówkach będzie łatwiej stawiać tym, którzy próbowali latem nordic walkingu, czyli spaceru z kijkami. Na nartach obowiązuje ten sam rytm: prawa ręka razem z lewą nogą, lewa ręka z prawą nogą, tylko wysiłek jest większy. - Na biegówkach wszystkie partie mięśniowe pracują, nogi ręce, tułów... Jest to zdrowy sport, bo na wolnym powietrzu, a jeżeli jest uprawiany w formie rekreacyjnej, to jest mało urazowy - zachwala Zoremba.
∨ Czytaj dalej

- Poza tym każdy dobiera trasę pod siebie, dla początkujących mamy trasę po płaskim, jest i inna, gdzie można potrenować podbiegi i lekkie zjazdy.

Faktycznie Księża Góra jest świetna do biegania. Ma 357 m n. p. m., sporo łagodnych wzniesień, śliczne widoki, a park jest całkiem spory. Mało kto wie, że park na Księżej Górze jest pierwszym, który założył (jeszcze przed II wojną światową) Jerzy Ziętek. W Radzionkowie przekonał się, że do planowania parków ma talent i po wojnie poszedł na całość: wymyślił Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

W Radzionkowie nie tylko MOSiR organizuje zajęcia, ale też centrum kultury czy szkoły.

Szkoły są głównym organizatorem ferii w Tarnowskich Górach. Wyliczenie wszystkich miejsc, w których mogą bawić się dzieci znajdziemy w internecie: tarnowskiegory.pl. Poza tym zajęcia prowadzą też cztery świetlice w dzielnicach miasta.

45 dzieci z gminy Ożarowice wyjeżdża na ferie w góry, kosztuje to osoby. W planach są kulig, nauka jazdy na nartach, przejazd kolejką gondolową. Nawet lista rezerwowa jest już spora. Jeśli więc ktoś przegapił zimę, może zapisywać na wyjaz wakacyjny: nad morze albo w Bieszczady (szczegóły na: biok.pl).
Polecamy, czyli subiektywny kalendarz zimowych atrakcji

Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim

16.02 - bal karnawałowy

17.02 - karaoke, o godz. 17 pokaz sztuki walki japońskim mieczem Shinkendo

19.02 - zimowa wyprawa do lasu i do leśniczówki, ognisko z kiełbaskami

23.02 - kurs tańca

24.02 - koło podróżnika i o godz. 17 pokaz sztuki walki japońskim mieczem Shinkendo

Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu

Zajęcia trwają od 15 do 19 lutego, od godz. 9 do 14, cały tydzień kosztuje 10 zł, jest już komplet miejsc, ale można pytać, czy jakieś się nie zwolniło (tel. 32 285 74 92)

18.02 - dyskoteka

19.02 - wyjazd na basen do Gliwic

Ożarowice

24.02 w hali gimnastycznej w Ożarowicach Młodzieżowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Ożarowice o godz. 9 zapisy, o 9.30 turniej, nie ma wpisowego, zgłaszać się mogą także dzieci spoza gminy, wiele kategorii wiekowych: od podstawówki do młodzieży studiującej

Krupski Młyn

26.02 (10.00 - 14.00) turniej dzikich drużyn dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum - boisko sportowe (5 zawodników + bramkarz, obowiązuje własny strój sportowy); zapisy do 23 lutego w GOK-u w Krupskim Młynie

Wyjazdy na narty: 13 - 17.02 - rodzinny wyjazd do Istebnej i 27 - 28.02 - wyjazd do Koninek w Gorcach (szczegółowe informacje u organizatora: BIK - ATC 0 509 609 518, urząd gminy 32 284 70 16)

15.02 - godz. 15, rzeźby w śniegu, GOK Kr. Młyn, 15.30 - zabawy na śniegu, DK Potępa

16.02, godz. 14.30 - warsztaty filcowania dla młodzieży - DK Potępa , 16.00 - turniej tenisa stołowego, gr. młodsza (szkoła podstawowa) - DK Potępa

18.02, 17.00 - turniej tenisa stołowego, gr. starsza (gimnazjum i starsi) - GOK Kr. Młyn

24.02 - wyjazd do Multikina w Zabrzu na film pt. "PLANETA 51" (przed południem), zapisy do 22.02

25.02, 16.00 - "Papierowy album" - zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży - Klub w Ziętku

Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie

16.02, godz. 11 - Ferie z Kinem Karolinka - Dziadek do orzechów (5 zł)

18.02 godz. 11 - Ferie z Kinem Karolinka - Księżniczka na ziarnku grochu (5 zł)

23.02, godz. 11 - Ferie z Kinem Karolinka - Po prostu walcz! (5 z ł)Monika Pacukiewicz Monika Pacukiewicz
źródło: Dziennik Zachodni

Komentarze (1)

avatar

Wybierz kategorię