Tuż za parkiem na Księżej Górze zaczynają pola

Tuż za parkiem na Księżej Górze zaczynają pola. Tam można poczuć się jak na dalekim wyjeździe. (© fot. Dorota Niećko.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Niektórzy już szykują sprzęt narciarski na wyjazdy w góry, ale zdecydowana większość uczniów najbliższe dwa tygodnie spędzi w domach. Ale to nie powód do narzekań. Podobnie jak w latach ubiegłych placówki kulturalne, oświatowe, kluby sportowe i stowarzyszenia przygotowały szereg atrakcji.

Radzionków ma szansę stać się centrum narciarstwa biegowego aglomeracji śląskiej. W parku na Księżej Górze wytyczono trasy biegowe i jest tu jedyna na Górnym Śląsku wypożyczalnia sprzętu. Za godzinę wypożyczenia sprzętu zapłacimy 5 zł. A w okresie ferii dzieci i młodzież szkolna w godz. 11 - 14 będzie mogła nieodpłatnie korzystać z lodowisk (sztucznego i naturalnego) oraz nart biegowych na Księżej Górze.

Marian Prodlik, szef ośrodka sportowego na Księżej Górze przyznaje, że jest zaskoczony popularnością wypożyczalni. Wiąże to z sukcesami Justyny Kowalczyk. Już teraz zdarza się, że wszystkie komplety są wypożyczone. Z ośrodkiem współpracuje emerytowany wuefista i instruktor narciarstwa biegowego, Jan Zoremba, który za darmo uczy początkujących biegaczy (warto zadzwonić i spytać o termin takiej lekcji: tel. 32 286-63-48)

- Kilka wskazówek się przyda. Na spotkaniu można dowiedzieć się jak trzeba zakładać buty. Pierwsze trzymanie kijów jest trudne. Poza tym trzeba trochę dowiedzieć się o technice: jest styl klasyczny i znacznie trudniejszy - dowolny, tak zwany łyżwa - wyjaśnia Zoremba.

Pierwsze kroki na biegówkach będzie łatwiej stawiać tym, którzy próbowali latem nordic walkingu, czyli spaceru z kijkami. Na nartach obowiązuje ten sam rytm: prawa ręka razem z lewą nogą, lewa ręka z prawą nogą, tylko wysiłek jest większy. - Na biegówkach wszystkie partie mięśniowe pracują, nogi ręce, tułów... Jest to zdrowy sport, bo na wolnym powietrzu, a jeżeli jest uprawiany w formie rekreacyjnej, to jest mało urazowy - zachwala Zoremba. - Poza tym każdy dobiera trasę pod siebie, dla początkujących mamy trasę po płaskim, jest i inna, gdzie można potrenować podbiegi i lekkie zjazdy.

Faktycznie Księża Góra jest świetna do biegania. Ma 357 m n. p. m., sporo łagodnych wzniesień, śliczne widoki, a park jest całkiem spory. Mało kto wie, że park na Księżej Górze jest pierwszym, który założył (jeszcze przed II wojną światową) Jerzy Ziętek. W Radzionkowie przekonał się, że do planowania parków ma talent i po wojnie poszedł na całość: wymyślił Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku.

W Radzionkowie nie tylko MOSiR organizuje zajęcia, ale też centrum kultury czy szkoły.

Szkoły są głównym organizatorem ferii w Tarnowskich Górach. Wyliczenie wszystkich miejsc, w których mogą bawić się dzieci znajdziemy w internecie: tarnowskiegory.pl. Poza tym zajęcia prowadzą też cztery świetlice w dzielnicach miasta.

45 dzieci z gminy Ożarowice wyjeżdża na ferie w góry, kosztuje to osoby. W planach są kulig, nauka jazdy na nartach, przejazd kolejką gondolową. Nawet lista rezerwowa jest już spora. Jeśli więc ktoś przegapił zimę, może zapisywać na wyjaz wakacyjny: nad morze albo w Bieszczady (szczegóły na: biok.pl).
Polecamy, czyli subiektywny kalendarz zimowych atrakcji

Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim

16.02 - bal karnawałowy

17.02 - karaoke, o godz. 17 pokaz sztuki walki japońskim mieczem Shinkendo

19.02 - zimowa wyprawa do lasu i do leśniczówki, ognisko z kiełbaskami

23.02 - kurs tańca

24.02 - koło podróżnika i o godz. 17 pokaz sztuki walki japońskim mieczem Shinkendo

Gminny Ośrodek Kultury w Tworogu

Zajęcia trwają od 15 do 19 lutego, od godz. 9 do 14, cały tydzień kosztuje 10 zł, jest już komplet miejsc, ale można pytać, czy jakieś się nie zwolniło (tel. 32 285 74 92)

18.02 - dyskoteka

19.02 - wyjazd na basen do Gliwic

Ożarowice

24.02 w hali gimnastycznej w Ożarowicach Młodzieżowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Ożarowice o godz. 9 zapisy, o 9.30 turniej, nie ma wpisowego, zgłaszać się mogą także dzieci spoza gminy, wiele kategorii wiekowych: od podstawówki do młodzieży studiującej

Krupski Młyn

26.02 (10.00 - 14.00) turniej dzikich drużyn dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum - boisko sportowe (5 zawodników + bramkarz, obowiązuje własny strój sportowy); zapisy do 23 lutego w GOK-u w Krupskim Młynie

Wyjazdy na narty: 13 - 17.02 - rodzinny wyjazd do Istebnej i 27 - 28.02 - wyjazd do Koninek w Gorcach (szczegółowe informacje u organizatora: BIK - ATC 0 509 609 518, urząd gminy 32 284 70 16)

15.02 - godz. 15, rzeźby w śniegu, GOK Kr. Młyn, 15.30 - zabawy na śniegu, DK Potępa

16.02, godz. 14.30 - warsztaty filcowania dla młodzieży - DK Potępa , 16.00 - turniej tenisa stołowego, gr. młodsza (szkoła podstawowa) - DK Potępa

18.02, 17.00 - turniej tenisa stołowego, gr. starsza (gimnazjum i starsi) - GOK Kr. Młyn

24.02 - wyjazd do Multikina w Zabrzu na film pt. "PLANETA 51" (przed południem), zapisy do 22.02

25.02, 16.00 - "Papierowy album" - zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży - Klub w Ziętku

Centrum Kultury "Karolinka" w Radzionkowie

16.02, godz. 11 - Ferie z Kinem Karolinka - Dziadek do orzechów (5 zł)

18.02 godz. 11 - Ferie z Kinem Karolinka - Księżniczka na ziarnku grochu (5 zł)

23.02, godz. 11 - Ferie z Kinem Karolinka - Po prostu walcz! (5 z ł)Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!