Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Efekt UNESCO w Tarnowskich Górach. Na Kopalni Srebra o 15 proc. więcej turystów

Tomasz Klyta
Zabytkowa Kopalnia Srebra zanotowała 15 proc. wzrost ruchu turystycznego po wpisie na listę UNESCO
Zabytkowa Kopalnia Srebra zanotowała 15 proc. wzrost ruchu turystycznego po wpisie na listę UNESCO SMZT
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podsumowało 2017 r. na Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. To dwa z 28 obiektów wpisanych w lipcu na listę UNESCO. Wynik: kopalnia na plusie, sztolnia na minusie w porównaniu z 2016 r.

Blisko 90 tys. turystów odwiedziło w minionym roku Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Ostatni raz tak dobry wynik, jedyna w Polsce kopalnia srebra udostępniona do zwiedzania, zanotowała kilkanaście lat temu. Działacze ze SMZT nie mają wątpliwości, że więcej turystów na kopalni to Efekt UNESCO. Przypomnijmy, że kopalnia wraz z 27 innymi obiektami od lipca 2017 r. znajduje się na liście UNESCO pod wpisem o nazwie "Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach".

Tytuł UNESCO początkowo zadziałał na turystów jak magnes. W pierwszych tygodniach, kopalnia pękała w szwach - turystów było tak wielu, że na obiekcie wydłużono godziny otwarcia. W pierwszy sierpniowy weekend przez kopalnię przewinęło się ponad 1200 osób. Był to rekord sezonu.

Od początku lipca do końca sierpnia Zabytkową Kopalnię Srebra zwiedziło około 26 tys. osób. Jeżeli liczbę tę podzielilibyśmy przez dwa miesiące, to wyjdzie nam średnio 417 osób dziennie.

Przez cały 2017 r. do Zabytkowej Kopalni Srebra zajrzało 89 656 osób, co w porównaniu z rokiem 2016 daje wzrost o 15,4 procent. Takiej frekwencji nie było od 1999 r. Równie udany dla kopalni był rok 2016. Wtedy zajrzało tu blisko 78 tys. osób. Podobny wynik obiekt zanotował z kolei po raz ostatni w roku 2002.

Podobny, choć mniejszy niż w 2016 r., wynik odwiedzin zanotowała Sztolnia Czarnego Pstrąga. Obiekt zwiedziło w 2017 r. ponad 41 tys. osób, czyli o około 4 tys. mniej niż w rok wcześniej. Razem z frekwencją z Kopalni tarnogórskie zabytki techniki zwiedziło razem blisko 131 tys. osób

Szacuje się, że w kolejnym roku od wpisu danego obiektu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO ruch turystyczny wzrasta średnio o 30 procent. Zarządzające kopalnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej liczy, że w tym roku pobity zostanie kolejny rekord.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto