Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekopatrol nad miastem, czyli walka ze smogiem za pomocą drona ZDJĘCIA WIDEO

Tomasz Klyta
W ramach Ekopatrolu, stan czystości powietrza nad Tarnowskimi Górami, będzie badany za pomocą drona.
W ramach Ekopatrolu, stan czystości powietrza nad Tarnowskimi Górami, będzie badany za pomocą drona. Tomasz Klyta
W Tarnowskich Górach ruszył pilotażowy program do walki ze smogiem o nazwie "Hajcujemy- Nie trujymy". Przez ponad dwa miesiące nad miastem będzie latał dron wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Są tak czułe, że będzie można wskazać już nie tylko najbardziej zanieczyszczone dzielnice, ale nawet najgorsze ulice a nawet konkretne domy.

W skład "Ekopatrolu" wchodzi dron z urządzeniami pomiarowymi oraz samochód elektryczny. Ekopatrol przez ponad dwa miesiące (do 21 marca) będzie jeździł po Tarnowskich Górach. Zbierze dane, które wskażą najbardziej zanieczyszczone ulice a nawet konkretne domy, należące do największych trucicieli.

- Na tym właśnie polega wyjątkowość projektu - mówi dr Marcin Głodniok, z Głównego Instytutu Górnictwa, który jest partnerem Ekopatrolu - Stacjonarne czujki zanieczyszczeń, które są zainstalowane w wielu miastach, czasem nie oddają jakości powietrza nawet w sąsiedniej dzielnicy. Dzięki latającej platformie możemy zbliżyć się do konkretnego emitera zanieczyszczenia i wskazać, kto jest największym trucicielem w danej lokalizacji - tłumaczy.

Po zakończeniu pracy Ekopatrolu, na mieszkańców Tarnowskich Gór czekają... nagrody. Zdecydowano bowiem, że właściciele domów z ulic i rejonów o najczystszym powietrzu zostaną wyróżnieni. Miasto planuję podarować im drzewka.

- Nie znaczy to jednak, że straż miejska nie będzie karała mandatami za łamanie przepisów. W tym aspekcie nic się nie zmieni - zaznacza Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór - Zdecydowaliśmy się na nagrody, aby wzbudzić w mieszkańcach coś w rodzaju konkurencji. Efektem takiego współzawodnictwa będzie przede wszystkim czystsze powietrze - dodaje.

Program kosztuje 112 tys. zł z czego 60 tys. zł pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Poza WFOŚiGW oraz urzędem miejskim w Tarnowskich Górach, w programie uczestniczą także Główny Instytut Górniczy oraz Regionalny Fundusz Ekorozwoju z Bielka Białej. W poniedziałek 15 stycznia wymienione podmioty podpisały list intencyjny w sprawie programu "Hajcyjymy - Nie Tryjymy".

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto