Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

FILMY DLA MŁODZIEŻY. Co oglądać, żeby nie zwariować w okresie dojrzewania?

Adam Nawrocki
FILMY DLA MŁODZIEŻY to temat tyleż ciekawy, co skomplikowany. Na przestrzeni lat, kinowi twórcy przedstawiali nastolatków w bardzo różny sposób. W końcu dojrzewanie to zbyt poważna sprawa, aby ją upraszczać i ujednolicać. Dla każdego, kto właśnie dorasta, albo tęskni za tamtym okresem, przygotowaliśmy tekst o fajnych filmach dla młodzieży.
FILMY DLA MŁODZIEŻY to temat tyleż ciekawy, co skomplikowany. Na przestrzeni lat, kinowi twórcy przedstawiali nastolatków w bardzo różny sposób. W końcu dojrzewanie to zbyt poważna sprawa, aby ją upraszczać i ujednolicać. Dla każdego, kto właśnie dorasta, albo tęskni za tamtym okresem, przygotowaliśmy tekst o fajnych filmach dla młodzieży. FOT.: YOUTUBE.COM ("The Best Of The Breakfast Club (mainly John Bender)")/ZDJ. ILUSTRACYJNE
FILMY DLA MŁODZIEŻY to temat tyleż ciekawy, co skomplikowany. Na przestrzeni lat, kinowi twórcy przedstawiali nastolatków w bardzo różny sposób. W końcu dojrzewanie to zbyt poważna sprawa, aby ją upraszczać i ujednolicać. Dla każdego, kto właśnie dorasta albo tęskni za tamtym okresem, przygotowaliśmy tekst o fajnych filmach dla młodzieży. Szczegóły w artykule poniżej.

Jak wiedzą wszyscy, którzy oglądali „Klub winowajców” w każdym z nas jest trochę kujona, sportowca, wariatki, księżniczki i przestępcy. Bycie nastolatkiem to skomplikowany okres w życiu, dlatego produkcje skierowane do osób dorastających są bardzo zróżnicowane. Podejmuje się w nich całą gamę różnych tematów – od miłości do funkcjonowania w szkolnej rzeczywistości. Podpowiadamy jakie są fajne filmy dla młodzieży, które pomogą młodocianym widzom wejść w dorosłość, a w tych starszych wywołają poczucie nostalgii za minionymi czasami.

Fajne filmy dla młodzieży

Twórcy nie od razu wiedzieli w jaki sposób opowiadać o dojrzewaniu w odpowiedni sposób. Bardzo długo błądzili bez celu. W amerykańskiej kinematografii do lat 50. ubiegłego wieku młodzież była widownią pomijaną. Zmieniło się to dopiero wraz z premierą „Dzikiego” z nieśmiertelną rolą Marlona Brando, czy „Buntownika bez powodu” z równie nieśmiertelnym Jamesem Deanem. Nastolatki byli w tego typu produkcjach utożsamiani z nieletnimi przestępcami.

Zanim przejdziemy do przełomu w kinie młodzieżowym, czyli lat 80. XX wieku warto wspomnieć jeszcze o filmach plażowych, w których młodzi ludzie przedstawiani byli jako napędzani hormonami imprezowicze. Dodatkowo za sprawą George'a Lucasa i jego „Amerykańskiego graffiti” pojawiła się tendencja do prezentowania nastolatków w sposób nostalgiczny, a więc były to produkcje skierowane do starszych widzów, aby ci mogli wspominać minione czasy i posłuchać jak najwięcej hitów muzycznych z tamtego okresu.

W formule filmów dla młodzieży zamieszał dopiero John Hughes i to już swoim reżyserskim debiutem. W „Szesnastu świeczkach” podszedł do młodzieńczych rozterek z niespotykaną wcześniej wrażliwością. Kolejną produkcją, czyli wspomnianym „Klubem winowajców” na zawsze zmienił postrzeganie nastolatków w kinie. Prezentując piątkę dorastających ludzi z zupełnie odmiennymi osobowościami spędzającymi sobotę w kozie, przemówił głosem wszystkich dojrzewających w latach 80. ludzi.

Ciekawe filmy dla młodzieży

Za sprawą Johna Hughesa filmy dla młodzieży stały się wartościowe. Każdy nastolatek mógł w nich odnaleźć cząstkę siebie i identyfikować się z którąś z postaci. Z drugiej strony w tym samym czasie przypada złoty okres tak zwanych slasherów, czyli horrorów z mordercami posługującymi się bronią białą i nastolatkami w roli głównej.

Formułę slasherów wszyscy doskonale znamy, chociażby z serii „Krzyk”. Już w pierwszej części Wes Craven przedstawił jakimi prawami rządzi się nurt. Jest to nad wyraz prosta sprawa, bo zwykle mamy do czynienia z grupą nastolatków, których czeka kara za nadmierne imprezowanie. Wymierzy ją nieśmiertelny zabójca posługujący się maczetą, nożem kuchennym, czy rękawicą z ostrzami. Walory edukacyjne nieraz giną w tych produkcjach pod brutalnymi i wyuzdanymi scenami, ale zawsze są obecne. Bohaterowie mogą przeżyć tylko jeśli będą stronić od używek i kontaktów seksualnych.

Wśród najsłynniejszych serii wymienić można:

  • „Halloween”
  • „Piątek trzynastego”
  • „Koszmar z ulicy Wiązów”
  • „Laleczka Chucky”
  • „Krzyk”
  • „Koszmar minionego lata”

Polecane filmy dla młodzieży

Na co dzień nastolatkowie funkcjonują w dżungli zwanej szkołą. Przetrwanie w niej nie należy do łatwych zadań. Jak wiemy chociażby z „Wrednych dziewczyn”, żeby przeżyć trzeba wspiąć się jak najwyżej w hierarchii społecznej. Przeciwko klikom można próbować się buntować, jak to zrobili chociażby bohaterowie filmu „Heathers”, odświeżonego niedawno w formie serialu przez stację HBO. Jednakże będzie to walka z wiatrakami.
Filmy dla młodzieży

Nie ma wątpliwości, że system edukacji zabija w ludziach wszelką indywidualność, każąc funkcjonować w takich grupach.Po ten motyw twórcy sięgają bardzo chętnie. Warto wspomnieć tutaj o „Szkole czarownic” z 1996 roku, gdzie nastolatka po przeprowadzce do małego miasteczka odkrywa, że należy do rodu wiedźm, a w placówce oświatowej nie jest jedyna z nadzwyczajnymi zdolnościami.

A jeśli kiedykolwiek na szkolnym korytarzu czuliście się wyobcowani, warto sięgnąć po film Roberta Rodrigueza „Oni”, czyli nastoletniej wersji „Inwazji porywaczy ciał”. Za dziwne zachowanie kolegów, koleżanek i nauczycieli odpowiadają według twórców kosmici. Podobne tytuły, w których przedstawiono system edukacji jako niszczący indywidualność można mnożyć. Zainteresowanych tematem odsyłam do „Beyond Clueless”, gdzie dokładnie scharakteryzował je Charlie Lyne. Każdy z wymienionych w dokumencie tytułów pomoże wam przetrwać kolejny, ciężki dzień w szkole.

Filmy dla młodzieży o miłości

W szaleństwie zwanym szkolną rzeczywistością, prócz odpowiednich produkcji, może nam pomóc wytrwać oczywiście miłość. Nastoletnie romanse to kolejny z tematów chętnie podejmowanych przez twórców. Reżyserzy podchodzą do niego w różny sposób – raz rozbawiając do łez, kiedy indziej nostalgicznie, a w pozostałych przypadkach nawet próbując nas przerazić bądź zmusić do przemyśleń.

Dość nieoczywista, ale należąca do fajnych filmów dla młodzieży o miłości jest z pewnością seria „American Pie”. W kolejnych częściach dojrzewamy przecież wraz z głównymi bohaterami. Kończymy z nimi liceum, idziemy na studia, wbijamy na wesele czy zjazd absolwentów. Towarzyszymy im w rozterkach miłosnych i życiowych, jednocześnie śmiejąc się do rozpuku.

Do kategorii smutnych filmów dla młodzieży, a jednocześnie tych romantycznych należy „Donnie Darko”. Jest to opowieść o nastolatku, który dowiaduje się kiedy nastąpi koniec świata. Koniec jego świata. Zanim do niego dojdzie obnaża hipokryzję mieszkańców małego miasteczka i nawiązuje romans z nową uczennicą w jego klasie.

Romantyczne filmy dla młodzieży

Cały przekrój romantycznych filmów dla młodzieży, od komedii, przez dramaty i romanse znajdziemy na Netflixie. Wystarczy nieco poszperać, aby spędzić wieczór w towarzystwie mniej lub bardziej zakochanych nastolatków. Z dostępnych na platformie produkcji każdy wybierze coś dla siebie.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto