18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kalety - Leśny Zakątek Śląska

Artykuł sponsorowany
Kalety są uroczym, niedużym miasteczkiem, położonym w malowniczej dolinie Małej Panwi. 80% powierzchni miasta zajmują lasy – stąd nasze hasło promocyjne: „Leśny Zakątek Śląska”. To wyjątkowe miejsce w Powiecie Tarnogórskim, o wspaniałej historii znaczonej szlakiem kuźnic, powstań śląskich i ponad stuletniej tradycji wyrobu papieru i celulozy.

Usytuowanie Kalet w pobliżu aglomeracji śląskiej, a jednocześnie na jej uboczu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, stwarza doskonałe warunki do wypoczynku, rekreacji i osiedlania się.

Kalety posiadają wiele walorów przyrodniczo- turystycznych, co warunkowane jest rozmieszczeniem centrum miasta oraz jego siedmiu dzielnic w lasach świerklaniecko- koszęcińskich.

Na terenie naszego miasta rośnie największy i najstarszy w Europie cis pospolity nazywany Cisem Donnersmarcka. Wyrósł około 500 lat temu pośród rozległej Puszczy Śląskiej i przetrwał do dnia dzisiejszego, co jest w dużej mierze zasługą księcia von Donnersmarck, który sto lat temu nakazał podjęcie działań ochronnych wobec leciwego leśnego patriarchy.

Kaletańskie lasy to niezwykłe bogactwo świata fauny i flory, słynące z różnorodności drzewostanu oraz z obfitości zwierzyny. Są niewątpliwie rajem dla grzybiarzy oraz zbieraczy jagód i borówek, którzy w sezonie tłumnie zjeżdżają do Kalet z dalekich nieraz okolic.

Leśne dukty doceniają też rowerzyści. Obecnie na terenie miasta oznakowane są 4 ścieżki przyrodniczo- dydaktyczne pełniące również funkcję szlaków rowerowych. Z Kalet dojechać można m.in. do Koszęcina, Miasteczka Śląskiego, Woźnik, Tworoga. Miasto, we współdziałaniu z sąsiadami, planuje w najbliższej przyszłości zwiększenie liczby i komfortu leśno- rowerowych połączeń oraz wydanie przewodnika opisującego ich uroki.

Będąc w Kaletach warto wybrać się na spacer Aleją Dębów, która znajduje się w dzielnicy Truszczyca. Główną jej atrakcją są przepiękne dęby szypułkowe szacowane na wiek od 300 do 600 lat. Cała trasa wpisana jest na listę obiektów prawnie chronionych, a w 1989 r. dęby wpisane zostały do rejestru pomników przyrody.

Drzew jest sporo, a poza główną aleją znajdują się jeszcze trzy boczne odnogi kierujące się w głąb lasu, wokoło których także rosną długowieczne dęby. Szczególną atrakcją turystyczną są okazy o pustych pniach, tworzących niejako jamę mogącą pomieścić dorosłego człowieka. Na trasie tej można także napotkać pomniki przyrody nieożywionej – głazy pochodzenia skandynawskiego o obwodach 7m i 5,3m.

Warte odwiedzenia są tereny wokół zbiorników wodnych na Małej Panwi w Kaletach- Zielonej, gdzie podziwiać można niezwykłe bogactwo przyrody. Jeziorka są Mekką okolicznych wędkarzy, z których nie jeden wspomina złowiony w nich okaz życia. Największą atrakcją przyrodniczą są bobry, które obrały akweny w Zielonej za swoje żerowiska. Ich obecność świadczy niezaprzeczalnie o czystości wody i lokalnego środowiska. Bobry, razem z łabędziami, których z roku na rok na zbiornikach jest więcej, na trwałe wpisały się w krajobraz Zielonej i są jej nieformalnymi wizytówkami.

Więcej na temat Kalet przeczytać można na oficjalnej stronie miasta: www.kalety.pl, na której znajdą też Państwo odnośnik do wirtualnego spaceru po mieście.

GŁOSUJMY NA KALETY!

PROSIMY O SMS- y pod numer 72355 o treści DZM.KAL

Referat Promocji Miasta Kalety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto