Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy, jakie metamorfozy przeszedł powiat tarnogórski

K. Szendzielorz
Fontanna na placu Letochów w Radzionkowie w upalne dni przyciągała tłumy
Fontanna na placu Letochów w Radzionkowie w upalne dni przyciągała tłumy fot.Krzysztof Szendzielorz
Na listę sukcesów bez wahania wpisać można remont 12-kilometrowego odcinka DK 11 z Tarnowskich Gór do Tworoga

Dobiega końca kolejna kadencja samorządów. Warto się przyjrzeć, gdzie zaszły widoczne zmiany, poprawiła się jakość dróg i placów, estetyka miast, czy funkcjonalność innych obiektów. Wydaje się,że wiele zrobiono, realizacja niektórych inwestycji potrwa jeszcze kilka lat, ale są też problemy dla naszych samorządowców i polityków nierozwiązywalne.

Nad zalew? Pamiętaj o korkach, bo ciągle są

Sztandarowym tego przykładem jest układ komunikacyjny i zagospodarowanie zalewu Nakło-Chechło. Jak cztery lata temu, tak i teraz w wakacje na drodze wojewódzkiej nr 908 tworzą się korki. Problem z przejazdem mają nawet karetki pogotowia, nie wspominając o autobusach.

- Przyjeżdżam nad zalew co najmniej od sześciu lat. Bardzo mi się tutaj podoba, ale nad zalewem nic się nie zmienia na lepsze. Ciągle są korki. Nie potrafię zrozumieć, że nikt nie jest w stanie temu zaradzić - żalił nam się w tegoroczne wakacje Gerard Magosz z Zabrza. Na zalewem urzędnicy nie uregulowali nawet zagmatwanej sytuacji prawnej i własnościowej terenów, które teraz na dobrą sprawę są lasem.

Nic legalnie tutaj budować nie można. Wicewójt Świerklańca Michał Lesik powiedział nam na początku lipca, że plan zagospodarowania przestrzennego dla zalewu i innych terenów gminy będzie gotowy... w przyszłym roku, a więc w kolejnej kadencji. Starosta Józef Korpak usiłował kilka razy przejąć zalew, ale mu się to nie udało. Jego propozycję nowego układu komunikacyjnego oprotestowali mieszkańcy nowego osiedla w Nowym Chechle.

Wciąż nie wiadomo, kiedy będzie nowy blok w szpitalu

Do największych bolączek powiatu należy także sytuacja Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach, który wprawdzie został przekształcony i prowadzi go teraz spółka powiatowa, ale jego budynki nadal nie są dostosowane do nowych wymogów sanitarnych ministra zdrowia. Nadal nie wiadomo, kiedy powstanie nowy blok operacyjny, bez którego Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisze ze szpitalem kontraktów na prowadzenie oddziałów zabiegowych.

Dla rowerzystów przyjazne są Kalety

Niestety, nadal brakuje nam też ścieżek rowerowych, które obiecał cztery lata temu starosta Józef Korpak. W tym temacie jednak pochwalić się mogą władze Kalety, bo odnowiły trasę rowerową z centrum Kalet do Kuczowa i udało im się namówić Urząd Marszałkowski do sfinansowania budowy kilometrowego chodnika pieszo-rowerowego z Miotka do Mokrusa.

Autostrada A1 w powiecie - w 2012 roku

W ostatnim czasie wiele zmieniło się także na drogach krajowych w powiecie tarnogórskim. Wyremontowano 12-kilometrowy odcinek DK 11 z Tarnowskich Gór do Tworoga. Modernizacje przeszła także tarnogórska obwodnica od skrzyżowania na osiedlu Fazos aż do skrzyżowania w Lasowicach. Poprawiono też odcinek "11" w Bobrownikach Śląskich. Ponadto remont przeszły odcinku DK nr 78 od Świerklańca do Niezdary. Zabrakło jedynie pieniędzy na odnowienie fragmentu tej krajówki do Tąpkowic.

Dorota Marzyńska, rzecznik GDDKiA mówi, że remont tego odcinka był zgłoszony na ten rok, ale z powodu braku pieniędzy odstąpiono od planów. DK 78 w Niezdarze ma zostać zgłoszona na przyszły rok. To jakie zmiany zachodzą na drogach można tez zobaczyć w Zbrosławicach, Radzionkowie i Ożarowicach, gdzie robotnicy budują autostradę A1. Powinniśmy na nią wjechać już w 2012 roku. Jedną z najgłośniejszych dróg lokalnych przez ostatnie co najmniej osiem lat była ulica Krucza w tarnogórskich Bobrownikach. Przez lata nie udawało się tam położyć asfaltu, choć większość mieszkańców o to prosiła. Problemem był nieuregulowany stan prawny działek na tej ulicy, ale udało się wreszcie sprawę wyprostować i w ubiegłym roku ulica Kruczą przestała być drogą gruntową.

Największe zmiany zaszły W Radzionkowie

W gminach powiatu niewiele zmieniło się jeśli chodzi o budowę nowych mieszkań. Wprawdzie prywatny deweloper postawił piękny apartamentowiec przy ul. Nakielskiej w Tarnowskich Górach, ale tuż obok miały się pojawić dwa bloki komunalne z 72 mieszkaniami. W tym roku miała się rozpocząć budowa, ale miastu nie udało się pozyskać dofinansowania. Rządowa pomoc na takie inwestycje w tym roku wyniosła niecałe 10 mln zł na cały kraj. Tylko w Radzionkowie w tej kadencji oddano mieszkania komunalne w dwóch zmodernizowanych koszarowcach po byłej jednostce wojskowej. W jednym za ok. 2,5 mln zł powstało 27 mieszkań o metrażu od niecałych 40 metrów kwadratowych do 68. W drugim budynku jest 22 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Radzionków to zresztą gmina, w której w ostatnich latach zaszły największe zmiany. Na Księżej Górze powstają urządzenia do rekreacji oraz ścieżki rowerowe.

Nasza sonda
Michał Mateja

Moim zdaniem władze miasta inwestują w miejsca, gdzie tarnogórzanie mogą spędzić czas wolny. Przy aquaparku wybudowali skatepark. Młodzież ma gdzie wyjść i się wyszaleć. Dobrą inwestycją było sfinansowanie budowy boiska ogólnodostępnego, czyli Orlika. To był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Mamy szczęście na władzę. KN

Sandra Eichwald
Z tego, co obserwuję na swoim "podwórku" zmiany zaszły i to z pewnością na lepsze. Boisko Orlik cieszy się popularnością wśród moich znajomych. Szkoda, że już minęło lato, bo w słoneczne dni boisko nigdy nie świeciło pustkami. Zimą na brak atrakcji też nie można narzekać. Warto się wybrać chociażby do aquaparku. KN

Monika Domagała
Generalnie w powiecie mieszka mi się bardzo dobrze. Jeśli miałabym zwrócić uwagę na największą bolączkę powiatu to z pewnością wskazałabym na brak klimatycznych knajpek w centrum miasta, przy rynku. Ulice w ścisłym centrum Tarnowskich Gór śmiało można nazwać Bankowymi. Gdzie się nie obrócić - powstaje bank. KN

Lotnisko i A1

Największą inwestycją, zresztą nie tylko w naszym powiecie, jest z pewnością budowa autostrady A1, prowadzącej od granicy z Czechami aż do Bałtyku.

Wciąż dobrze sobie radzi także lotnisko w Py-rzowicach. We wrześnku odprawiono tu 278 tys. 991 pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. 125 tys. 61 osób podróżowało liniami czarterowymi. To oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z wrześniem 2009. Od początku roku odprawiono 1 mln 928 tys. podróżnych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto