Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dworca w Radzionkowie zakończony. To będzie pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej

Krzysztof Szendzielorz
Wyremontowany dworzec w Radzionkowie. Tu w 2015 roku zostanie otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r.
Wyremontowany dworzec w Radzionkowie. Tu w 2015 roku zostanie otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. ARC
Remont dworca w Radzionkowie zakończony. W budynku powstanie bowiem Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Jego otwarcie zaplanowano w 2015 roku, który będzie Rokiem Pamięci Ofriar Tragedii Górnośląskiej. W jego Komitecie Honorowym znalazł się burmistrz Gabriel Tobor.

Zakończył się, rozpoczęty jeszcze jesienią 2012 roku, remont dworca w Radzionkowie. Była to właściwie renowacja kompleksowa, zbudowanego pod koniec XIX wieku obiektu. Choć, wygląda praktycznie identycznie pod wzgledem konstrukcyjnym, to jednak różni się teraz wyglądem. Ma inny kolor elewacji, wymieniono pokrycie dachowe, okna, drzwi, a nawet wszelkie instalacje. Inwestycje współfinansowała Unia Europejska.

Remont dworca w Radzionkowie nie obejmował jednak aranżacji jego wnętrz. Przypomnijmy, że ma tu powstać muzeum, a dokładnie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Stanie się to pod opieką merytoryczną katowickiego oddziału IPN.

Projekt aranżacji wnętrz dworca w Radzionkowie, czyli Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, jest już przygotowany. Zajęła się tym zabrzańska firma Spin FX. Radzionkowski ratusz dysponuje nawet wizualizacjami ekspozycji, ale na razie są one tajemnicą. Mają zostać zaprezentowane w pierwszej kolejności w budynku dworca dziennikarzom w lutym.

Radzionkowskie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku ma zostać oficjalnie otwarte na początku 2015 roku, który ma zostanie ogłoszony Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej w woj. śląskim. - Cały 2014 rok poswięcamy na przygotowywanie ekspozycji i zbieranie pamiątek, dokumentów związanych z deportacjami - mówi Jarosław Wroński, rzecznik radzionkowskiego magistratu.

A przypomnijmy, że udokumentowanych nazwisk osób, które zostały wywiezione do ZSRR z Górnego Śląska jest ok. 26 tys. Tysiące osób zmarło tam, bo zesłano ich na katorżniczą pracę. Historycy przypuszczają jednak, że ofiar Tragedii Górnośląskiej mogło być nawet blisko 100 tys.

Radzionkowski magistrat uruchomił nawet specjalna stronę internetową poświęconą projektowi Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 pod adresem: deportacje45.pl Znajdziecie tam również apel o pomoc w dokumentowaniu deportacji Ślązaków.

Zawiązany został też Komitet Honorowy Roku Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej, w którym obok m.in. wojewody śląskiego, marszałka województwa śląskiego, czy metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca znalazł się burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.

Więcej o remoncie dworca w Radzionkowie i powstającym w nim Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w tygodniku Tarnowskie Góry Dziennika Zachodniego 31 stycznia 2014 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto