Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie najbogatszym regionem Polski! [ZDJĘCIA]

Marcin Zasada
SOSNOWIEC: 11. miejsce w kraju z najwyższym odsetkiem ludzi z wyższym wykształceniem (36,2 proc.). Częstochowa: prawie co trzeci mieszkaniec legitymuje się dyplomem wyższej uczelni. To 21. miejsce w Polsce, niżej nie tylko od Warszawy, ale i np. Gorzowa Wlkp. Za to wyżej od Łodzi. Katowice: 29 proc. mieszkańców z wyższym wykształceniem.  Inne miasta: Gliwice (23,7 proc.), Rybnik (27,3), Bielsko-Biała (25,8 ), Bytom (15,2)
SOSNOWIEC: 11. miejsce w kraju z najwyższym odsetkiem ludzi z wyższym wykształceniem (36,2 proc.). Częstochowa: prawie co trzeci mieszkaniec legitymuje się dyplomem wyższej uczelni. To 21. miejsce w Polsce, niżej nie tylko od Warszawy, ale i np. Gorzowa Wlkp. Za to wyżej od Łodzi. Katowice: 29 proc. mieszkańców z wyższym wykształceniem. Inne miasta: Gliwice (23,7 proc.), Rybnik (27,3), Bielsko-Biała (25,8 ), Bytom (15,2) Małgorzata Genca
Szanowni państwo z Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy i innych zakątków naszej pięknej krainy: mieszkacie w najbogatszym regionie w Polsce. Według tegorocznej Diagnozy Społecznej, kompleksowego badania warunków i jakości życia Polaków, w województwie śląskim wskaźnik ubóstwa, czyli odsetek żyjących poniżej minimum egzystencji, jest zdecydowanie najniższy w kraju.

- Śląsk i jego sąsiedztwo bardzo szybko wyszły na prostą po restrukturyzacji górnictwa i przemysłu ciężkiego dzięki imponującemu napływowi kapitału - mówi autor Diagnozy, prof. Janusz Czapiński. - Dziś ten region rozwija się najszybciej w kraju.

W bogacącym się województwie najbardziej szczęśliwi ludzie zamieszkują Rybnik (ponad 14,5 proc., choć mniej o 2 proc. w porównaniu z 2009 r.). Rybniczanom daleko do pomyślności gdynian, z których ponad 40 proc. jest bardzo zadowolonych ze swojego miasta. Rybnik wyprzedza jednak takie ośrodki, jak Poznań, Białystok czy Katowice.

Katowiczanie mają jednak też coraz więcej powodów do zadowolenia. W dwa lata odsetek szczęśliwych ludzi wzrósł do blisko 11 proc. (z poziomu 9,9 proc.). - To zadowolenie wynika z dostępu do dobrych dróg, przedszkoli, szkół, komunikacji czy kultury. W przypadku tego ostatniego, Katowicom wiele dały starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - mówi prof. Czapiński.

Krok w tył, by zrobić dwa do przodu

Adam Fudali, prezydent Rybnika
Jestem zadowolony z tego wyniku i jednocześnie rozumiem niższy odsetek zadowolonych mieszkańców niż w roku 2009. W ostatnich latach Rybnik był świadkiem inwestycji, które wymagały cierpliwości i zrozumienia. Rozumiem ludzi, u których niedogodności z tym związane mogły zaważyć na ocenie jakości życia w mieście. Wolę jednak teraz cofnąć się o dwa punkty, by za dwa lata pójść do przodu o punktów pięć. Tym bardziej, że Rybnik jest jedynym śląskim miastem, w którym w 2010 roku przybyło mieszkańców. Co ich przyciąga? Oprócz infrastruktury i komunikacji, mamy wysoki poziom i dostępność usług.

5 procent więcej w dwa lata? Cieszy

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
Tylko 8,8 proc. bardzo zadowolonych mieszkańców?Dla mnie ważniejsze jest, że to aż 5 procent więcej niż przed dwoma laty. Zbyt długo w Zabrzu nie zauważano wielu pięknych rzeczy, a jeśli rzetelnie stawia się w mieście na kulturę, sport i dobrą infrastrukturę, to ludzie inaczej to miasto oceniają. Atutem Zabrza jest już znakomita komunikacja i świetne położenie A gdy patrzę jak pod Dom Muzyki i Tańca podjeżdżają też samochody z rejestracjami z Wrocławia czy Krakowa, czuję satysfakcję.

Projekt ESK? Epokowe zmiany

Piotr Uszok, prezydent Katowic
Cieszę się rosnącym zadowoleniem mieszkańców Katowic i jestem przekonany, że za dwa lata ten odsetek szczęśliwych katowi-czan będzie jeszcze wyższy. Nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zainicjowały epokowe zmiany w Katowicach. Fundamentem identyfikacji z miastem uczyniliśmy kulturę, mieszkańcy dostali bardzo bogatą ofertę spędzania wolnego czasu w Katowicach, które jeszcze niedawno złośliwie nazywano wymarłym miastem. Ta oferta będzie jeszcze szersza, działania związane z ESK będą kontynuowane na dotychczasową skalę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto