Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwarki 2013 Tarnowskie Góry: Pochód historyczny ulicami miasta [ZDJĘCIA+WIDEO]

Krzysztof Szendzielorz
Gwarki 2013 - pochód historyczny
Gwarki 2013 - pochód historyczny Krzysztof Szendzielorz
Gwarki 2013 w Tarnowskich Górach już na finiszu. Pochód historyczny to jednak najważniejszy punkt dni Tarnowskich Gór. 8 września pochód podziwiało kilkanaście tysiecy osób. A było co podziwiać. Zobaczcie zdjęcia.

Gwarki 2013 w Tarnowskich Górach bez pochodu historycznego? To jest chyba nie do pomyślenia. Tegoroczny był, naszym zdaniem, niezwykle udany. Jego podziwianiu sprzyjała słoneczna pogoda. Nic dziwnego, że wzdłuż ulic miasta ustawiły sie tłumy tarnogórzan, mieszkańców powiatu oraz ich goście.

- Gwarki bez pochody to rzecz niemożliwa do wyobrażenia. Od tego pochodu Gwarki się kiedyś nawet rozpoczynały. Oczywiście ponad 50 lat temu towarzyszyły temu kiermasze, które były możliwością znakomitego uzupełnienia domowych zasobów. Nie tylko spiżarni, ale i wyposażenia domów. Dziś to odeszło w przeszłość, ale sam pochód, jako podstawowy element gwarków pozostał i cieszymy się z tego - mówi burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech.

Pochód na Gwarkach 2013 w Tarnowskich Górach rozpoczął się tradycyjnie o godz. 11 w niedzielę. Wyruszył z ulicy Opatowickiej, a następnie przebierańcy, zespoły muzyczne, reprezentacje szkół i organizacji pozarządowych przamaszerowali ulicami Opolską, Sobieskiego, Piłsudskiego i Bytomską.

Byli gwarkowie, którzy do początków XX wieku wydobywali rudy srebra w kopalni na terenie miasta. A pierwszą rudę według legendy miał wykopać na polu chłop Rybka. On też szedł w pochodzie. Podobnie, jak pierwsi mieszczanie, burmistrzowie, księżęta założyciele miasta - Jerzy von Ansbach i Jan II Dobry. Publiczność pozdrawiał także poeta Johan Wolfgang von Goethe, który swego czasu odwiedził Tarnowskie Góry. Byli też sławni naukowcy z Tarnowskich Gór, jak chociażby psychiatra i neurolog Carl Wernicke.

W pochodzie historycznym zobaczylismy też rycerzea Adama z Tarnowic, wojska szewdzkie i naoleońskie, ale także króla Jana III Sobieskiego, który jechał przez Tarnowskie Góry pod Wiedeń i Szkotów, którzy grali na kobzach. Mieszkańcy podziwiali też i żołnierzy 3. Pułku Ułanów Śląskich z okresu miedzywojennego, powstańców śląskich, wojska niemieckie, ale i współczesną kompanię reprezentacyjną Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. To była nowość w pochodzie na Gwarkach 2013. Dowództwo pułku pokazało też sprzęt wojskowy, jakim dysponują żołnierze.

W pochodzie zaprezentowali się także zespołu muzyczne z powiatu tarnogórskiego, bractwa strzeleckie, reprezentacje szkół tarnogórskich. Podziwianiu tegorocznego pochodu historycznego Gwarków 2013 sprzyjała piękna słoneczna pogoda. Organizatorzy pomyśleli też o tym, by w kilku miejscach na trasie pochodu zapewnić komentarz do pochodu. Publiczność dzięki temu mogła się zorientować, kto jest kim w pochodzie histroczycznym na Gwarkach 2013.

A jak Wam się podobał pochód historyczny na Gwarkach 2013? Czekamy na Wasze opinie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto