Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwarki 2013 Tarnowskie Góry: Pomnik gwarka stoi na Krakowskiej [ZDJĘCIA]

Krzysztof Szendzielorz
Odsłonięcie pomnika gwarka w Tarnowskich Górach. Rzeźba stanęła u zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej
Odsłonięcie pomnika gwarka w Tarnowskich Górach. Rzeźba stanęła u zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej Krzysztof Szendzielorz
Gwarki 2013 Tarnowskie Góry: Tuż przed rozpoczęciem dni miasta odsłonięto pomnik gwarka. Chyba przypadł do gustu mieszkańcom. Pierwszy pomnik gwarka będzie jednym z kilku, które staną na starówce.

Gwarki 2013 Tarnowskie Góry: Tegoroczne dni miasta przejdą do historii także za sprawą odsłonięcia nowego pomnika gwarka na ulicy Krakowskiej przy zbiegu z ulicą Tylną. Oficjalna prezentacja pomnika gwarka miała miejsce 6 września o godz. 16.20, tuż przed rozpoczęciem Gwarków 2013 w Tarnowskich Górach.

Na uroczystość odsłonięcia pomnika gwarka podczas Gwarków 2013 w Tarnowskich Górach przyszli samorządowcy, politycy, członkowie organizacji pozarządowych. To nie oni jednak dokonali odsłonięcia rzeźby gwarka. Burmistrz Arkadiusz Czech poprosił o to dzieci, dla których warsztaty plastyczne na Krakowskiej i Tylnej zorganizowała kawiarenka ABC Activ Baby. Dzieciom od razu pomnik się spodobał. Wielu z nich razem z rodzicami fotografowało się na tle gwarka.

Burmistrz Arkadiusz Czech powiedział, że Wrocław ma swoje charakterystyczne krasnale. - Musieli je wymyślić. My mamy swojego gwarka i nie musimy nic wymyślać - skomentował burmistrz. Pomnik gwarka ma nie tylko przypominać o górniczym rodowodzie Tarnowskich Gór, ale również będzie drogowskazem kierującym z Krakowskiej na Rynek. Takich pomników ma w ciągu kolejnych lat przybywać. W planach jest postawienie rzeźb gwarków na Rynku i placu Gwarków.

Autorem pomnika jest Norbert Jastalski, który wygrał konkurs na rzeźbę gwarka w Tarnowskich Górach (więcej TUTAJ) w grudniu ubiegłego roku.

Rzeźbiarz z Zabrza przyznał, że odsłonięcie pomnika gwarka było dla niego wyjątkowym wydarzeniem. Nie chciałby jednak, aby pomnik był tylko elementem dekoracyjnym tej części miasta. Marzy, żeby mieszkańcy się z tą rzeźbą identyfikowali. - Po odsłonięciu pomnika gwarka przyszła do mnie starsza kobieta, wdowa z Tarnowskich Gór. Jej mąż pracował w kopalni. Powiedziała mi, że to jest jej gwarek. Wzruszyło mnie to. Chiałbym właśnie, żeby mieszkańcy mówili, że to jest ich gwarek. Żeby mogli koło niego się zatrzymać, przysiąść. M.in. dlatego u podnóża jest ta kostka-postument, na który wchodzi gwarek. Tam dzieci mogą usiąść. Można ggwarka pogłaskać po ręce, czy głowie - tłumaczył nam Jastalski.

Pomnik nie jest duży, bo ma ok. 1,6 m wysokości. Gwarek wygląda jakby wychodził z chodnika górniczego po zakończonej szychcie. W ręce niesie lampkę górniczą, której żarówka delikatnie się żarzy. Energię dostarczają dwa małe panele słoneczne, umieszczone na belce nad głową gwarka. Trudno je nawet dostrzec. Na belce jest także wskazany kierunek na Rynek.

Rzeźba gwarka nie przytłacza i nie dominuje przestrzeni w rejonie ulicy Krakowskiej i Tylnej. - Nie chciałem robić de facto pomnika, choć tak jest nazywany. Ten gwarek miał być taki skromny. On właściwie na ten pomnik wchodzić nie chce. Dlatego też rzeźba nie mogła być ogromna. Dzięki temu nie przytłacza przestrzeni - wyjaśnia Jastalski.

Tym mieszkańcom, którzy przyszli na odsłonięcie pomnika gwarka, rzeźba najwyraźniej się spodobała. Chętnie robili sobie przy niej zdjęcia, rozmawiali z autorem pomnika. - Bardzo nam się podoba ta rzeźba. Interesująca i ciekawa w formie. Zdecydowanie brakowało w mieście takiego charakterystycznego miejsca, przy którym na przykład można się umawiać ze znajomymi. Jest studnia na Rynku, ale chyba nie wszyscy wiedzą po co ona jest i do czego służyła. Myślę, że ten pomnik, będzie takim charakterystycznym obiektem, który wszyscy będą rozpoznawali - mówi Agnieszka Garczarczyk, która pomnik gwarka przyszła zobaczyć razem z mężem i dziećmi.

A jak Wam się podoba nowy pomnik gwarka w Tarnowskich Górach? Czekamy na opinie! Czy uważacie, że trzeba nadać mu imię? Jeśli tak, to zgłoście propozycje z krótkim uzasadnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto