Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na burmistrza Żukowa odpowiadają na pozostałe pytania od uczestników debaty

Lucyna Puzdrowska
Podczas debaty kandydatów na burmistrza gminy Żukowo uczestnicy spotkania zapisywali na karteczkach pytania do Wojciecha Kankowskiego, Krystiana Gachewicza i Marka Trepczyka. Zgodnie z regulaminem, podczas debaty losowane było jedno pytanie do każdego kandydata. Żeby nie pozostawić pozostałych pytań bez odpowiedzi, zapytaliśmy kandydatów, czy zgodzą się na nie odpowiedzieć. Wyrazili taką zgodę i po kilku dniach przesłali do redakcji odpowiedzi. Zostaną opublikowane na wszystkich trzech portalach, które organizowały debatę: kartuzy.naszemiasto.pl, kartuzy.info, expresskaszubski.pl. Poniżej pytania od państwa i odpowiedzi, bez ingerencji w styl i pisownię. (Pominęliśmy pytania obraźliwe, bądź ingerujące zbyt głęboko w życie prywatne kandydatów)

Pytania do Krystiana Gachewicza i odpowiedzi nadesłane przez kandydata

Obwodnica Metropolitalna miała powstać w latach 2017-2019, PKM nie rozwiązała problemu korków w Żukowie. Jakie rozwiązania komunikacyjne przewiduje pan na najbliższe lata, bez OMT?
Przede wszystkim trzeba wykorzystać potencjał PKM. Pomorska Kolej Metropolitalna nie rozwiązała korków, bo gmina nie zapewniła sprawnej komunikacji zapewniającej dostęp do przystanków PKM. Elektryfikacja kolei oraz zbudowanie węzłów integracyjnych z jednoczesnym zapewnieniem dobrze zintegrowanej komunikacji gminnej, która dowoziłaby Mieszkańców z różnych sołectw zapewniłaby z pewnością duże odciążenie.
Jak planuje pan aktywizować osoby starsze w gminie?
Seniorzy są jednym z podmiotów dobrze zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Aby zaktywizować najbardziej słusznych wiekiem Mieszkańców trzeba stworzyć dla nich przede wszystkim dobrą ofertę oraz zapewnić infrastrukturę, która umożliwiłaby im pełne wykorzystanie tejże oferty. Lokalne kluby seniora w każdym z sołectw oraz powołanie Rady Seniorów, która byłaby ciałem z jednej strony pomocniczym dla gminy, z drugiej strony ciałem zarządzającym i sprawującym opiekę nad wszystkimi sołeckimi klubami seniora to nasze postulaty.
Jaki ma pan pomysł na rozwiązanie problemu z dostawą wody w okresie letnim? Przyblokowanie norm CM rozpoczętych i/lub przyszłych inwestycji, nie zapewni wody wszystkim mieszkańcom.
Plan, który przyjęła gmina przy okazji tegorocznych problemów z wodą był niestety konieczny ale absolutnie kuriozalny. Dwa nowe ujęcia wody prawdopodobnie mają załatwić sprawę ale dopiero w 2020 roku. W tym czasie zezwolenia na podłączanie się do sieci wodociągowej nie będą wydawane, co jest właśnie tym kuriozum, bo ewidentnie hamuje rozwój. Tutaj pojawia się sprawa o której wciąż powtarzam. Plan długofalowy. Przeanalizujmy napływ nowych mieszkańców, dokładnie skorelujemy potrzeby Mieszkańców z inwestycjami jakie trzeba zrealizować, aby w 2030 roku sytuacja się nie powtórzyła. Uporządkujmy rozwój i zaplanujmy go tak, aby był on zrównoważony.

Co sądzi pan o brudnej kampanii w Żukowie?
Jednoznacznie sprzeciwiam się metodom, które nie budują dialogu a wprowadzają konflikt. Samorząd to naturalna przestrzeń do debaty publicznej ale nie można wykorzystywać tej sfery do niekonstruktywnego prania brudów pomiędzy kandydatami. Na szczęści do tej pory wygląda to przynajmniej w kampanii 2018 bardzo spokojnie.
Jeśli pan wygra te wybory, kto będzie pana zastępcą?
Zostanie nim Jan Burdyński z Leźna, osoba wykształcona, doświadczona w pracy w samorządzie, nauczyciel, który nauczał m.in. w szkole Przyjaźni. Jest on również kandydatem na Radnego Miejskiego z okręgu 4. Bardzo ważne są dla mnie południowe sołectwa dlatego wybór pada na Pana Jana Burdyńskiego. Oczywiście Mieszkańcy ocenią czy jest to dobry kandydat. Będziemy prezentować się wspólnie przez najbliższy tydzień przy okazji wystawiania namiotów wyborczych.
Co jest dla pana ważniejsze, ideologia czy ekonomia?
Obydwie wartości są bardzo ważne. Ekonomiczne podejście jest z pewnością fundamentem dobrze rozumianego pragmatyzmu, na tej podstawie prowadzimy zachowawczą i dobrze skalkulowaną politykę budżetową i nie ulegamy pokusom niegospodarności. Z drugiej strony, jeśli ideologia jest słuszna i nie zamyka się w sztucznych i sztywnych ramach, to może być narzędziem do realizacji bardzo odważnych pomysłów. Obydwie te wartości muszą ze sobą współgrać, jedna nie może być kosztem drugiej.
Jak pan rozwiąże problem eksurbanizacji i urban sprawl w Baninie?
Proces eksurbanizacji niewątpliwie będzie postępował dalej. Położenie geograficzne naszej gminy nie pozostawia złudzeń, pozostajemy w obszarze metropolitalnym i rozwój na zewnątrz Gdańska i Gdyni będzie się kontynuował. Aby te procesy wykorzystać trzeba przygotować dobrą strategię rozwoju długofalowego. Będę to powtarzał do znudzenia, bo takie są fakty. Zaniedbania i zaniechania w tym temacie, poprzednich i obecnych włodarzy doprowadziły do sytuacji w której rozwój jest chaotyczny – blokujemy inwestycje, bo nagle brakuje latem wody. Stawiamy mieszkańcom ultimatum, że jeśli chcą mieć kanalizacje sanitarną czy utwardzoną drogę to muszą się dołożyć, pomimo, że zasilają budżet gminy potężnymi środkami. Strategia pozwoli na wykorzystanie procesów semiurbanizacyjnych na korzyść gminy oraz Mieszkańców.
Jakimi projektami udało się dotąd panu zarządzać, dofinansowanymi przez Unię Europejską? Jakiej wielkości są to projekty?
Z racji faktu, że prowadzę działalność gospodarczą zajmującą się odnawialnymi źródłami energii, które często podlegają intensywnemu finansowaniu właśnie z środków europejskich, to wiem na czym polega proces ich pozyskiwania. Osobiście jestem jednak przedsiębiorcą, zarządzam firmą, tym samym nie jestem specjalistą w dziedzinie pozyskiwania funduszy, co sprawia, że nie zarządzam takimi projektami. Współpracuje z firmami, które taką usługę wykonują dla mnie i dzięki temu skuteczność w zakresie pozyskiwania funduszy jest bardzo wysoka. Burmistrz czy właściciel firmy nie musi się znać na wszystkim, ważne żeby rozumiał procesy i potrafił znaleźć kompetentne osoby, które zrealizują jego założenia. Wielkości projektów są bardzo zróżnicowane od kilkumilionowych do takich, które wartości nie przekraczają 100 tyś. złotych.
Jako doświadczony menager mam krótkie pytanie: Iloma osobami pan dotąd zarządzał czy też zarządza obecnie w firmie? Jakie doświadczenie ma pan w tym zakresie?
Na obecną chwilę działam w oparciu o usługi podwykonawcze, które są dla mnie wygodniejsze. W swoim życiu zarządzałem pracą zespołów zarówno pracowników fizycznych jak i biurowych. Liczba pracowników nigdy nie przekraczała liczby 8 brygad. Moje doświadczenie zbierałem zarówno współpracując z moim ojcem, współprowadząc rodzinną firmę. Funkcje zarządczą pełniłem również podczas mojej studenckiej pracy w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku prowadziłem firmę w Anglii, gdzie miałem okazję zarządzać zespołem pracowników. Na tę chwilę korzystam z usług podwykonawców tak jak już wspomniałem.
Jaki widzi pan równoczesny rozwój południowych i północnych wsi?
Oparty na planie i ustalony w oparciu o wizję skonsultowaną z Mieszkańcami poszczególnych sołectw. Potrzeby północy i południa są różne ale żadne z nich nie są ważniejsze od drugich. Dlatego rozwój zrównoważony to rozwój dobrze zaplanowany. Dołożę wszelkich starań aby Mieszkańcy południowych sołectw nie czuli się pominięci w najmniejszym stopniu.
Jakie ma pan pomysły na rozwój komunikacji?
Wykorzystanie potencjału Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, budowa węzłów integracyjnych i uruchomienie transportu gminnego zapewniającego dojazd do tych węzłów z wszystkich sołectw. Od 2020 roku wchodzi dyrektywa Unii Europejskiej nakładająca na samorządy obowiązek zapewnienia dostępu do transportu publicznego. Transport publiczny jest usługą, która dla gminy zawsze będzie deficytowa. Od 2020 roku gmina jako organizator transportu publicznego będzie musiała znaleźć operatora, który obsłuży mieszkańców w zakresie komunikacji. Wykorzystamy to. Dobrze zaplanujemy ten proces. Chcemy wykorzystać spółkę komunalną do zakupu kilku autobusów, które realizowałyby te zadania. To jest możliwe ale trzeba to zrobić w sposób przemyślany i dobrze zaplanowany.
Dlaczego działalność prowadzona przez pana przynosi straty i jak chce pan w tej sytuacji zarządzać gminą?
Pytanie zaskakujące gdyż moja firma nie przynosi strat. W pewnym momencie nie generowała zysków, co nie oznacza, że przynosiła straty. Funkcjonowanie w sektorze prywatnym naucza jak bardzo łatwo jest się pomylić, jak bardzo łatwo utracić płynność finansową, jak łatwo wpaść w tarapaty. Prowadzenie firmy uczy dyscypliny, dobrego zarządzania, odwagi i w końcu zmusza do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Tak - w mojej firmie, tak jak w każdej innej, są gorsze i lepsze momenty. Ale dzięki temu jestem nauczony myślenia kreatywnego, które rzadko spotyka się w samorządzie, naszym żukowskim również.
Jakie ma pan doświadczenie zawodowe związane z samorządnością?
Przez całe życie realizowałem się w pracy w sektorze prywatnym jednak dzięki działalności m.in. w Młodzieżowej Radzie Miasta oraz w sektorze pozarządowym, różnych stowarzyszeniach oraz prowadząc firmę właśnie, miałem okazję zbierać doświadczenia na bazie współpracy z organami samorządowymi. Jako osoba obserwująca pracę samorządów z boku doskonale wiem co zmienić i jak to zrobić aby działało efektywniej. Często to właśnie postrzeganie pewnych procesów w osobie trzeciej pozwala na faktyczne odnajdywanie dobrych rozwiązań. Przykłady można mnożyć.
W jaki sposób zamierza pan skutecznie rozwiązywać problemy, zwłaszcza zgłaszane przez duże sołectwa?
Poprzez Portal Potrzeb Mieszkańców Gminy Żukowo. Taki portal został stworzony przez ratusz warszawski. Jest to miejsce, w którym każdy obywatel naszej gminy będzie mógł zgłosić swój problem, swoją potrzebę. Potrzeba ta będzie natychmiastowo upubliczniana na portalu, co umożliwi utworzenie katalogu,
bazy problemów, z którymi mierzymy się jako Mieszkańcy. Osoby nieposiadające dostępu do internetu będą mogły komunikować swoje potrzeby przez sołtysów i radnych, których obowiązkiem będzie publikowanie tych potrzeb na ogólnodostępnym portalu. Uzupełnieniem będzie aplikacja mobilna, która funkcjonuje i daje znakomite rezultaty. Mieszkaniec, który zauważy przewrócony znak, zniszczony chodnik czy uszkodzone urządzenie na placu zabaw będzie mógł to zgłosić za pomocą aplikacji mobilnej, a zgłoszenie natychmiast trafi do odpowiednich służb, które będą miały wyznaczony termin reakcji. Takie rozwiązanie wykluczy sytuacje, w których Mieszkaniec nie będzie wiedział, kiedy oraz jak jego potrzeba zostanie zaspokojona.
Jak pan zamierza zarządzać gminą, skoro firma prowadzona przez pana przynosi straty?
Pytanie zaskakujące gdyż moja firma nie przynosi strat. W pewnym momencie nie generowała zysków, co nie oznacza, że przynosiła straty. Funkcjonowanie w sektorze prywatnym naucza jak bardzo łatwo jest się pomylić, jak bardzo łatwo utracić płynność finansową, jak łatwo wpaść w tarapaty. Prowadzenie firmy uczy dyscypliny, dobrego zarządzania, odwagi i w końcu zmusza do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Tak - w mojej firmie, tak jak w każdej innej, są gorsze i lepsze momenty. Ale dzięki temu jestem nauczony myślenia kreatywnego, które rzadko spotyka się w samorządzie, naszym żukowskim również.
Czy ma pan wiedzę ile środków pozabudżetowych pozyskała nasza gmina w ostatnich latach?
27 projektów na łączną kwotę 21 milionów złotych plus 46 milionów na uporządkowanie systemu gospodarki ściekowej. Robi to wrażenie i bardzo się cieszę, że te fundusze są pozyskiwane. Średnio wychodzi około 17 milionów złotych rocznie. Moim celem jest wykorzystanie jeszcze niewykorzystanego potencjału w partnerach zagranicznych, w przedsiębiorcach, w funduszach krajowych, z których nasza gmina jeszcze nie korzystała. Z punktu widzenia inwestycyjnego potrzebujemy ogromnej dynamiki i skuteczności w pozyskiwaniu funduszów zewnętrznych.
Jak wyobraża sobie pan rządzenie gminą bez żadnego doświadczenia samorządowego?
Doświadczenie samorządowe zdobywa się nie tylko poprzez bycie radnym czy burmistrzem. Oczywiście jest to doświadczenie najbardziej bezpośrednie i tym samym najbardziej wartościowe jednak nie można umniejszać roli doświadczenia zdobywanego drogą współpracy z samorządem. Często obserwacja z perspektywy osoby trzeciej pozwala na wysnucie nowych wniosków, daje szanse na znajdowany niestandardowych rozwiązań. Uważam, że tego dzisiaj potrzebuje żukowski samorząd. Osoby, która nie spędziła 30 lat swojego życia w samorządzie i osoby której doświadczenie nie jest obciążone bagażem złych przyzwyczajeń i nieefektywnych, niedostosowanych do wyzwań nowoczesnego świata schematów myślowych. Osoba energiczna z wizją i z kompetencją sprawnego zarządcy – w moim przekonaniu tego potrzebuje dzisiaj Gmina Żukowo. Nowego, świeżego spojrzenia.

Pytania do Wojciecha Kankowskiego i odpowiedzi od kandydata

Jak zamierza pan poradzić sobie z problemem Obwodnicy Metropolitalnej, gdy dotąd nie widzimy żadnych spektakularnych postępów. Na dokładkę przez kandydatkę z pana komitetu region stracił 100 mln zł dofinansowania, a na sam koniec kadencji zafundował nam pan korki z powodu remontu budynku gminnego przy cmentarzu.
Od początku kadencji zabiegam o budowę OM, wielokrotnie lobbując rozpoczęcie jej budowy w ministerstwie infrastruktury, czy podczas spotkań z posłami i senatorami. Wystosowałem pisma do prezesów WSA i NSA o przyspieszenie rozpraw sądowych, z pozytywnym skutkiem.Obecna przebudowa ul. 3 Maja związana jest z programem rewitalizacji historycznej części Żukowa. Prowadzone prace mają na celu generalną wymianę starej infrastruktury podziemnej, technologicznie wiąże się to z zamknięciem części ulicy. Zakres prac remontowych w tym miejscu jest bardzo obszerny i nie pozwala aby prace budowlane były prowadzone wraz z jednoczesnym utrzymaniem ruchu kołowego. Jeśli są takie możliwości, zlecone przez nas prace są wykonywane tak aby były, jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców czego przykładem może być remont ul Armii Krajowej w Żukowie, gdzie całość prac drogowych była prowadzona przy istniejącym ruchu drogowym z wyłączeniem kilku dni na układanie masy asfaltowej. Koszt obwodnicy szacuje się na ponad 2 miliardy zł.
Co sądzi pan o brudnej kampanii wyborczej w Żukowie?
Nie prowadzę brudnej kampanii, a jedynie merytoryczną.
Jak zamierza pan rozwiązać problem parkowania przy ZOZ w Żukowie?
W zeszłym roku powstał nowy ośrodek zdrowia przy ul. Gdańskiej,a karetki stacjonują już na ul Kościerskiej. Obecne obciążenie ruchu na ul. Pożarnej jest już mniejsze. Niezależnie od tego ul. Pożarna znajduje się w projekcie budowy węzłów integracyjnych, gdzie przewiduje się jej przebudowę. Jednocześnie planuję zmienić organizację ruchu tak aby na ul. Pożarną był wykonany bezpośredni zjazd z drogi krajowej.
Dlaczego nie ma bezpośrednich spotkań kandydatów z mieszkańcami?
Przeprowadzam spotkania z mieszkańcami gdzie dwa już się odbyły tj: w Chwaszczynie i Skrzeszewie.
Następne odbędą się:
12 października 2018 r. o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Przyjaźni.
15 października 2018 r. o godz. 18:00 w sali Św. Floriana w Baninie.
18 października 2018 r. o godz. 18:30 w Restauracji „Gryf” w Żukowie.
W jaki sposób chciałby pan rozwiązać problem braku dostępu do drogi dla trzech rodzin przy ul. Gdańskiej w Żukowie (za Lecznicą dla zwierząt)
To jest ulica prywatna. Mieszkańcy posiadają odpowiednie służebności pozwalające im na swobodny dostęp do drogi publicznej. Niezależnie od tego, sporządzany jest MPZP, który w swoich ustaleniach umożliwi dostęp do drogi publicznej z innych alternatywnych kierunków.
Proszę o uczciwą odpowiedź: Dlaczego nie wysłuchano próśb mieszkańców Rębiechowa, aby na terenie zabudowy jednorodzinnej zablokować rozwój przemysłu i dlaczego nie określono dokładnie parametrów „nieuciążliwości przedsiębiorstw„ w Rębiechowie?
Dla terenu Rębiechowa, jak i dla obszaru całej gminy obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Żukowo uchwalone w 2015 r, w którym teren ten wskazany jest jako „Obszary dynamicznego rozwoju gospodarczego”. Przy sporządzaniu planu miejscowego nadrzędnym dokumentem, determinującym jego ustalenia, jest właśnie ww. studium. Wobec powyższego jakiekolwiek inne ustalenia stojące w sprzeczności ze studium zostałyby podważone przez Wojewodę.
Ile środków zostało pozyskanych w tej kadencji z funduszy unijnych?
W tej kadencji pozyskano łącznie 90 mln zł z funduszy unijnych.
Jak pan głosował jako radny, gdy był uchwalany budżet uwzględniający budowę nowej remizy OSP w Żukowie?
Jeśli w budżecie nie ma żadnego zadania o które zabiegał radny, to sprzeciw lub wstrzymanie się od głosu jest formą dezaprobaty czy sprzeciwu. Ja i nasz komitet mieliśmy to zadanie w programie.
Jak, będąc radnym, głosował pan nad budżetem uwzględniającym takie inwestycje jak budowa szkoły w Baninie, budowa i modernizacja ul. Armii Krajowej?
Odp jw
Ile za pana kadencji zbudowano ścieżek rowerowych?
Wybudowano w tej kadencji ponad 8 km ścieżek rowerowych. Obecnie za łączną kwotę 45 mln zł budowane jest etapowo, w ramach węzłów integracyjnych 43 km ścieżek rowerowych. To 9 tras łączących miejscowości: Żukowo, Miszewo, Czaple, Leźno, Rębiechowo, Banino. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest w 2019 r.
Czy to prawda, że chce pan ze spółki komunalnej wydzielić zarząd dróg i zieleni, a dyrektorem ustanowić pana Szymkowiaka, bo w urzędzie jest kłopotliwy?
Chcę poprawić działanie służb odpowiedzialnych za nadzór nad drogami i zielenią. Pan Szymkowiak jest dobrym zastępcą.
Proszę wskazać pięć różnic między istniejącym już parkiem przy parafii WNMP w Żukowie a planowanym Parkiem nad Jeziorkiem. Czy do tworzenia takiego projektu nie powinno się zapraszać mieszkańców?
Park przy parafii WNMP jest realizowany z dofinansowania UE w ramach rewitalizacji obszarów zdegradowanych w partnerstwie z parafią. Jednym z elementów/warunków brzegowych uzyskania dofinansowania było przeprowadzenie odpowiednich konsultacji z mieszkańcami. Dodatkowo program ten przewiduje aktywizację mieszkańców na poziomie edukacji i integracji w zrewitalizowanej przestrzeni miejskiej.
Park przy jeziorku również uzyskał dofinansowanie w ramach tzw. bioróżnorodności, w partnerstwie z Gminą Chmielno. Projekt przewiduje dostosowanie przestrzeni ogólnodostępnej dla mieszkańców poprzez lokalizację ławek, ścieżki wokół jeziorka, zaplecza rekreacyjnego i imprez organizaowanych w tym miejscu. Projekt wpisuje się w szeroki gminny plan rewitalizacji przestrzeni publicznych.
Czy jest pan zorientowany jak szkodliwe oddziaływanie będzie miał radar, który ma stanąć na granicy Leźna i Czapel?
Do oceny szkodliwości tego typu urządzeń są określone prawem instytucje. Postępowanie ws radaru, nie jest wszczęte i nie jest prowadzone przez tut. Urząd. Sprawę z wniosku Wojewody prowadzi gdański oddział RDOŚ. W trakcie postępowania zawnioskowałem do dyrektora RDOŚ o przeprowadzenie konsultacji społecznych na terenie sołectwa Czaple i Leźno, jednak organ prowadzący postępowanie główne, odmówił uczestnictwa i organizacji takiej formy konsultacji społecznych. Pracownicy urzędu Gminy na bieżąco monitorują prowadzone postępowanie i przekazują mi aktualny stan i zaawansowanie.
Dlaczego MOPS został przeniesiony na ul. Gdyńską? Czy jest to chwilowe rozwiązanie? Utrudnia to wielu mieszkańcom dotarcie do placówki z powodu wiecznie zakorkowanego Żukowa.
Ze względu na bardzo złe warunki pracy pracowników GOPS oraz brak miejsca do obsługi świadczeń, w tym programu 500+, zdecydowałem o przeniesieniu tej jednostki do większych pomieszczeń przy ul. Prusa. Jest to jedynie czasowe rozwiązanie. W przyszłej kadencji planuję przenieść wszystkie jednostki obsługujące mieszkańców do centrum miasta. W tym celu planuję wybudować nowy obiekt do obsługi socjalnej.
Co jest dla pana ważniejsze: ideologia czy ekonomia?
Dla mnie zawsze był ważny zdrowy rozsądek.
Kogo widzi pan na stanowisku zastępcy/zastępców burmistrza?
Poddaję obecną moją pracę i pracę zastępców pod osąd mieszkańców w najbliższych wyborach.
Od kilku miesięcy słyszymy jakim to dobrym zastępcą jest pani Sylwia. Co pan zrobi, jak dostanie się do Sejmiku Województwa Pomorskiego?
Zgodnie z obowiązującym prawem, można łączyć stanowiska radnego sejmiku województwa z pracą w JST.
Jaka jest największa zaleta gminy Żukowo?
Największą zaletą Gminy Żukowo jest dynamiczny rozwój, aktywni i kreatywni mieszkańcy oraz mocne zakorzenienie i tożsamość regionalna
Przez ostatnie cztery lata w żaden sensowny sposób nie udało się rozwiązać problemu korków w Żukowie. Jaki ma pan pomysł na ułatwienie życia mieszkańcom gminy, poza Obwodnicą Metropolitalną?
W obecnej kadencji zostały przebudowane dwie ważne drogi: Skrzeszewo – Przyjaźń i droga Sulmin – Otomin, drogi, których zadaniem jest przejęcie częściowo ruchu lokalnego. Zabiegam aby podczas przebudowy linii kolejowej w Żukowie, został wybudowany alternatywny przejazd przez tory np. poprzez tunel łączący ul. AK z ul. Polną. Dalej będziemy realizować drogę Glincz-Przyjaźń oraz modernizować inne drogi ruchu lokalnego
Coraz częściej dotyka nas problem braku wody w kranach w okresie letnim. Jak zamierza pan rozwiązać tę sytuację? Decyzja spółki komunalnej nie rozwiązuje problemu w żaden sposób.
Od 2015 r. systematycznie realizuję zadania związane z poprawą gospodarki wodnej. W samym 2015 r. powstały trzy studnie głębinowe dla ujęcia wody w: Chwaszczynie, Niestępowie i Łapinie oraz zbiornik retencyjny wody pitnej przy ul. Dambka w Żukowie o pojemności 250 m3. W 2016 r. wybudowano zbiornik retencyjny wody pitnej (pojemność 200 m3) wraz z przepompownią wody oraz niezbędną infrastrukturą w stacji uzdatniania wody w Leźnie.Kolejne lata to budowa zbiorników retencyjnych na wodę pitną w Skrzeszewie (pojemość 300 m3) oraz w Baninie (pojemość 400m3). Nowe zbiorniki w Chwaszczynie o pojemności 500 m3 zostały oddane do użytku w połowie maja br. Podjęto również działania mające na celu poprawę jakości uzdatniania wody, zwiększenia i zapewnienia bezawaryjnej ciągłości dostawy wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Baninie. Na oddanej w zeszłym tygodniu, przebudowanej w 99%, za ponad 2 mln zł, stacji uzdatniania wody, funkcjonują zbiorniki, które służą do magazynowania wody pitnej, co pozwoli wyrównać deficyty wody i zapewni ciągłość dostaw wody w gminnym systemie wodociągowym w okresach maksymalnego rozbioru wody. W 2017 r. zakupione oraz zamontowane zostały nowe agregaty prądotwórcze wolnostojące dla zasilania awaryjnego stacji uzdatniania wody w Leźnie, Niestępowie i Skrzeszewie (390 tys. zł). Każda ze stacji uzdatniania wody wyposażona została w nowy układ SZR w celu utrzymania prawidłowej pracy urządzeń. Na terenie stacji uzdatniania wody w Skrzeszewie wykonano modernizację instalacji elektrycznej oświetlenia, gniazd i sterowania oraz zakupiono i wymieniono rozdzielnicę główną. Łączna kwota tych realizacji to blisko 5 mln zł.

Pytania do Marka Trepczyka i odpowiedzi kandydata

Czy pan jako burmistrz będzie bardziej dostępny dla mieszkańców od obecnego?
Jeżeli zostanę wybrany na Burmistrza Gminy Żukowo to będę dostępny i dyspozycyjny dla mieszkańców.
Panie Trepczyk, od kiedy jest pan mieszkańcem gminy Żukowo?
Mieszkańcem Gminy jestem od 1962 roku, urodziłem się w Żukowie.
Dlaczego nie jest pan zameldowany w gminie Żukowo, a ubiega się o urząd burmistrza tej gminy?
Jak już podałem wcześniej jestem mieszkańcem i również zameldowany w gminie Żukowo od 1962 roku.
W jaki sposób chce pan usprawnić pracę urzędu?
Usprawnienie pracy urzędu należy rozpocząć od funkcjonowania Burmistrza więc tak Burmistrz powinien być dostępny dla mieszkańców dla tego uważam,że można do pracy przyjść szybciej np. o godz. 6.30 czy 7.00 w zależności od potrzeb mieszkańców po wcześniejszym umówieniu porannego spotkania. Po przedstawieniu swojej sprawy Burmistrz wyjaśni sprawę z urzędnikiem dlaczego dana sprawa nie jest załatwiona – rozpatrzona i po wyjaśnieniu sprawy urzędnik poinformuje interesanta na jakim etapie jest jego sprawa. Urzędnik również ma być dostępny dla interesantów i doradzić jak dany problem rozwiązać.
Dlaczego kandyduje pan na urząd burmistrza gminy Żukowo, skoro w niej pan nie mieszka?
Po licznych sygnałach od mieszkańców gminy że nie są zadowoleni z działań obecnego Burmistrza. Postanowiłem wystartować wyborach jako kandydat na Burmistrza Gminy. Pewne rzeczy można zrobić inaczej i lepiej. Natomiast prawo nie zabrania kandydatowi na Burmistrza startować, który mieszka w innej gminie. Ja jestem mieszkańcem Żukowa.
Dlaczego w Baninie wybudowano za małą szkołę?
Poprzednia ekipa miała projekt na budowę szkoły w Baninie na 540 uczni i budynek był cały przeszklony co w naszych warunkach atmosferycznych – klimatycznych się nie sprawdza gdyż latem jest zbyt ciepło a w zimie nie idzie utrzymać odpowiedniej temperatury – koszty eksploatacji. W naszej kadencji 2010-2014 wykonaliśmy nowy projekt szkoły na 940 uczni ( jest różnica? ) z możliwością rozbudowy i budowa szkoły z materiałów, które są odpowiednie dla naszego klimatu atmosferycznego Uważam że to pytanie należy zadać ekipie która sprawowała władzę w latach 2006-2010 dlaczego ich projekt był tylko na 540 uczni.
W gminie nie ma publicznych żłobków. Czy planuje pan coś zmienić w tym zakresie?
Zamierzam wspierać (dotacje ) i pomagać w miarę możliwości jak również stworzyć warunki i zachęcić młodych rodziców żeby swoje dzieci posyłali do żłobka, również planuję rozszerzyć tzw. bon opiekuńczy żeby objąć jak największą ilość rodzin.
Ile kilometrów i gdzie udało się panu zbudować i zmodernizować czy wręcz wyremontować drogi, pełniąc funkcję burmistrza gminy Żukowo?
Łącznie na infrastrukturę drogową w kadencji 2010-2014 wydano 25.561.728 zł i tak: ułożono 136.737 sztuk płyt YOMBO, pozyskano środki tzw. „SCHETYNÓWKI” 5.941.950 zł, zlecono wykonanie dokumentacji technicznej budowy dróg na terenie gminy oraz liczne remonty i bieżące naprawy.
Kogo widzi pan na stanowisku zastępcy/zastępców burmistrza gminy?
Dzisiaj to trudno określić ale w drugiej turze to mogę podać już kadydatów na stanowisko zastępcy/zastępców.
Czy ma pan świadomość ile kilometrów dróg i z jakim dofinansowaniem udało się w mijającej kadencji wybudować? Zamierza pan pobić ten rekord?
Tu nie chodzi o bicie rekordów tylko o skuteczne działanie w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych oraz trzeba położyć nacisk na budowę dróg.
Jeśli gminie nie uda się sprostać wyzwaniu i obwodnica metropolitalna nadal będzie w zawieszeniu, to jakie pan widzi sposoby rozwiązania korków w Żukowie?
Rozwiązanie korków w Żukowie to chciałbym połączyć ul. Gdyńską z ul. Gdańską poprzez objazd ul. A. Krajowej do ul. Polnej i przy oczyszczalni ścieków w Żukowie wyjazd na Gdańską przy dawnej lecznicy dla zwierząt.
Co sądzi pan o brudnej kampanii?
(Odpowiedzi kandydata nie zamieszczamy z uwagi na dobro kampanii wyborczej - red).
Proszę odpowiedzieć na temat jakości  wykonania zapadającej się drogi Etap I – ul. Armii Krajowej, zarządzanej i nadzorowanej przez pana, jako wiceburmistrza gminy Żukowo.
Budowa I etapu ul. A. Krajowej rozpoczęto podczas końcówki mojej kadencji natomiast zakończenie i wszelkie odbiory to już było pod kierownictwem nowego Burmistrza i myślę, że inspektor nadzoru lub pracownik odpowiedzialny za te inwestycję nie dopilnowali należytego wykonania w/w zadania.
Co pan sądzi o wstrzymaniu  podłączania nowych budynków do sieci wodociągowej w Baninie?
Uważam że należy ludziom pomóc a nie wprowadzać zakazy ja bym w warunkach dostawy wody napisał, że mogą nastąpić spadki ciśnienia oraz częściowe braki wody w wodociągu te problemy będą występować przez dwa lata ponieważ do 2020 roku planuje się modernizacje ujęć wodnych i sieci wodociągowej.
Dlaczego poprzednia władza była tak przeciwna  budowie drogi w Sulminie i Otominie?
Poprzednia władza nie była przeciwna budowy drogi w Sulminie i Otominie gdyż całym hamulcowym budowy drogi był obecny Wójt Gminy Kolbudy Pan Grombala. Jako Z-ca Burmistrza uczestniczyłem w kilku spotkaniach w Gdańsku odnośnie tej drogi ale władze Gdańska też nie były zbytnio zainteresowane budą tej drogi. Również Pan Burmistrz Żurawicz uczestniczył w kilku spotkaniach i zawsze było tak że Gdańsk tą inwestycję przesuwał. Należy dodać że to właśnie w naszej kadencji został opracowany projekt techniczny budowy drogi Sulmin -Otomin gdzie razem z Samorządem Powiatowym z Kartuz wspólnie partycypowaliśmy w kosztach wykonania i opracowania w/w dokumentacji technicznej.
Debata kandydatów na burmistrza gminy Żukowo

Od redakcji
Niektóre z pytań, na przykład dotyczących kwoty pozyskanych środków unijnych pojawiały się po kilkanaście razy. Wszystkie powtarzające się pytania do danego kandydata, pominęliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto