Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice Metropolią Kultury! Przegrana w konkursie o ESK 2016 bez znaczenia

Justyna Przybytek
archiwum
Jak przekuć porażkę w sukces? Nie marnując energii, która wyzwoliła się przy okazji walki Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016! Prezydent Katowic ma pomysł, chce aby miasto zostało Metropolią Kultury.

Nie Europejska Stolica Kultury, ale Katowice Metropolia Kultury, to propozycja Piotra Uszoka, prezydenta Katowic jak przekuć przegraną w konkursie o ESK 2016 w sukces miasta i całego regionu. O inicjatywie prezydent Uszok poinformował w środę podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt ESK.

Czytaj także: ESK 2016 nie dla Katowic: Co zyskaliśmy?

- Stała się rzecz wyjątkowa, nastąpiła niesamowita mobilizacja mieszkańców. W moim przekonaniu Katowice są zupełnie innym miastem niż dwa lata temu. Tego kapitału nie można zmarnować - oceniał.

- Na forach internetowych pojawiła się propozycja, aby Katowice stały się w 2016 Alternatywną Stolicą Kultury. To cenna inicjatywa, godna zainteresowania i rozważenia. Ale od razu trzeba zadać sobie pytanie czy powinniśmy być Alternatywną Stolicą w 2016 r., gdy obchody ESK będą się odbywały we Wrocławiu, o czym zdecydowało grono ekspertów z Komisji Selekcyjnej. Nie chcę, by padł jakikolwiek cień na Katowice, że chcą podważać werdykt, że go nie akceptują - wyjaśniał Uszok.

Zaproponował, aby Katowice były Metropolią Kultury w 2015 r., albo w 2017 r. - Problem w tym, że w roku 2017 jest 700-lecie Lublina, natomiast w 2015 r. obchodzimy 150 lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. Chciałbym, aby obie te daty były publicznie przedyskutowane. - dodał.

Pod publiczną dyskusję prezydent oddał też nazwę projektu - Katowice Metropolia Kultury.

- Nasze działania zjednoczyły wszystkie miasta aglomeracji, mamy moralne prawo i obowiązek to kontynuować - mówił. Dodał jednak, że nazwa nie jest przesądzona. Podobnie jak nowa nazwa katowickiego biura ESK. Pewne jest natomiast, że będzie działało nadal.

- Zostaje biuro ESK i jego pracownicy. Nie uzgadniałem tego dotąd z Markiem Zielińskim, ani Piotrem Zaczkowskim, ale nie przyjmuje rezygnacji. Nie wyobrażam sobie, że ten projekt może być prowadzony przez inne osoby - zapowiedział Uszok.

Potwierdził też że nie zmienia się budżet projektu. Uchwałę w tej sprawie jeszcze w ubiegłym roku podjęła Rada Miasta. Zgodnie z nią do 2016 r. projekt ESK miał kosztować ponad 60 mln zł, i dodatkowo ponad 25 mln zł w 2016. Takie same pieniądze zostaną przeznaczone na realizację projektu Katowice Metropolia Kultury.

Realizację programu "Miasta ogrodów" zadeklarował wczoraj dyrektor biura ESK Piotr Zaczkowski.
- Wykonaliśmy cudowną, wspaniałą robotę. Nie udało nam się pokonać tego dystansu, nie zdobyliśmy tytułu, to nie była podróż w nadprzestrzeń, ale jest to podróż która zmienia Katowice, I jest to podróż, która będzie trwała, zapewniam - mówił.

- Na pewno realizowane będą wszystkie projekty społeczne, edukacyjne, musimy się przyjrzeć artystycznym. Deklaruję też, że biuro pod nową nazwą, to nie będzie instytucja sięgająca tylko po pieniądze miejskie, ale i europejskie i granty krajowe. Udowodnimy, że potrafimy pozyskać pieniądze - dodawał.

O tym co dalej będzie także dyskutowała Rada Programowa ESK.
- Moment po decyzji - opadnięcia, żalu i rozczarowania - jest naturalny. Ważne, aby trwał jak najkrócej. Nie możemy pozwolić, żeby wyzwolona energia miasta została zaprzepaszczona - twierdził prof. Tadeusz Sławek szef Rady Programowej.

I będzie krótko. - Jeszcze w czerwcu ogłosimy, jakie wydarzenie zorganizujemy dla katowiczan, mieszkańców regionu i wszystkich naszych sympatyków w podziękowaniu za zaangażowanie w nasze działania - zapowiada Zaczkowski. Obiecuje, że biuro przy placu Sejmu Śląskiego czynne będzie jak do tej pory, od rana do wieczora, a lada moment ruszą kolejne imprezy, warsztaty, wydarzenia.

Na początek wspólny krakowsko - katowicki projekt. 6 lipca w Centrum Kultury Katowice wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Big Band, zrzeszony w strukturach hamburskiej Norddeutsche Rundfunk. Gwiazdami koncertu będą wokalistka Roberta Gambarini oraz trębacz - Tomasz Stańko. Dzień później koncert zostanie powtórzony w Krakowie, w tamtejszej Filharmonii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto