KRÓTKO: Gwarek Tarnowskie Góry i Orzeł Nakło przed rundą wiosenną sezonu 2012/2013

Sparing Orzeł Nakło Śląskie-Przemsza Siewierz
Sparing Orzeł Nakło Śląskie-Przemsza Siewierz Stanisław Wawszczak
Już za trzy tygodnie piłkarze IV ligi i lig okręgowych zainaugurują rozgrywki rundy wiosennej. Trwający prawie trzy miesiące okres przygotowawczy do niej jest nie tylko czasem mozolnych treningów, ale też okazją do korekt w składach zespołów.

Tarnogórski Gwarek, nasz najwyżej grający przedstawiciel przygotowania do rundy wiosennej rozpoczął z początkiem stycznia. W pierwszym tygodniu ferii drużynie na obiekcie klubowym zorganizowano tygodniowy sportowy mini obóz dochodzeniowy. Zespół trenuje cztery razy w tygodniu wykorzystując między innymi halę w jednostce wojskowej przy ulicy Opolskiej i rozgrywa sparingi.

Rozpoczął je od wygranego meczu z Orłem Miedary 3:0, potem pokonał Concordię Knurów 4:2, zremisował z RKS Grodziec 3:3 i wygrał z GTS Bojszowy 5:3. W miniony piątek Gwarek zremisował w Zabrzu z liderem częstochowskiej okręgówki MLKS Woźniki 1:1. Nasza drużyna lepiej zaprezentowała się w pierwszej połowie, kiedy to w 33 minucie po bramce Bartosza Polisa tarnogórzanie objęli prowadzenie. Po zmianie stron i korektach w składzie nasi spuścili nieco z tonu, co sprawiło iż akcje Woźnik częściej kończyły się groźnymi sytuacjami podbramkowymi. W 75 minucie jedną z takich akcji na bramkę zamienił Radosław Kołtun i mecz zakończył się remisem 1:1 (1:0).

W składzie Gwarka w pierwszej połowie zagrali: Grzegorz Homel – Marcel Panak, Bartłomiej Cymerys, Marcin Wujek, Tomasz Gajda – Mateusz Janusz, Kalka, Sebastian Majecki, Bartosz Polis – Tadeusz Urbainczyk, Karol Kajda. W drugiej połowie trener Jarosław Bryś desygnował na boisko zespół w składzie: Kamil Świeboda – Daniel Kalka (Bula), Marcin Stanicki, Adrian Kozieł, Szlenk - Jabłoński, Ireneusz Poloczek, Majecki (Grzegorz Stolarczyk), Daniel Brzezina - Urbainczyk, Patryk Brózda.

Wyniki pojedynków sparingowych jeszcze o niczym nie świadczą, ale trenera Brysia cieszy spora ilość strzelonych bramek. Zmartwieniem jest kontuzja Adriana Masarczyka, podstawowego bramkarza tarnogórzan. Masarczyk na jednym z pierwszych treningów uszkodził łękotkę w kolanie i czeka na zabieg artroskopii, który powinien przejść w najbliższych dniach. Przypuszczalnie okres rehabilitacji po zabiegu potrwa około jednego miesiąca.

W piątek (1.03) o godz. 20 Gwarek rozegra kolejny sparing, spotykając się w Zabrzu na boisku Walki Makoszowy z AKS Mikołów, czwartoligową drużyną grupy II. Następny zaplanowano na 6 marca z III ligowym LZS Piotrówka, 9 marca Tempo Paniówki i 16 marca KS Żory.

– Jeśli będą dobre warunki pogodowe chciałbym rozegrać przynajmniej jeden sparing na boisku trawiastym. Mam wstępnie uzgodniony pojedynek z Ciochowicami, ale wszystko zależy od dostępu do dobrego boiska. W czasie sparingów testujemy też nowych zawodników. Najpoważniejszym kandydatem do zespołu jest młodzieżowiec Damian Chomiuk z Gwarka Zabrze. Trenują z nami jeszcze Artur Jabłoński z Wielunia, Daniel Kalka z Radonii, Robert Szlenk z UKS Ruch Chorzów. Jeśli chodzi o ubytki to prawdopodobnie Sebastian Foszmańczyk odejdzie do pierwszoligowej Polonii Bytom. Drużyna przygotowywana jest na utrzymanie pozycji w czołówce tabeli ligowej. Na dzisiaj trzeba jeszcze podszlifować formę linii obrony, z gry ataku jestem zadowolony – mówi Bryś.

W okręgówce jednym z najsilniejszych naszych drużyn jest Orzeł Nakło Śl. W sobotę nakielczanie odnieśli drugą w tegorocznych sparingach porażkę przegrywając z Przemszą Siewierz 2:1 (2:1). Wynik ustalono już w pierwszej połowie, w której dominowali piłkarze z Siewierza. Bramkę kontaktową dla Orła zdobył tuż przed przerwą Szymon Gawliński. Po przerwie nasi zagrali lepiej, a najlepsze sytuacje na wyrównanie mieli ponownie Gawliński, Jarosław Stachowicz, Tomasz Przybyłek i Michał Kulas. Orzeł wystąpił w składzie: Łukasz Eliasz - Marek Mik, Robert Mokrus, Adam Wałek, Karol Niewolik, Paweł Sowa, Mariusz Balawender - Tomasz Kwaśniewski, Mateusz Skiba, Robert Skandy, Tadeusz Cisek, Tomasz Przybyłek, Jarosław Stachowicz - Michał Kulas, Szymon Gawliński. Sparingi nakielczanie rozpoczęli od remisu 1:1 z Łagiewnikami, potem pokonali RKS Grodziec 4:2, zremisowali z IV-ligową Slavią Ruda Śl. 1:1, przegrali ze Stadionem Śląskim 1:0 i Szombierkami 5:3.

Trener Radosław Osadnik pracuje ze starym składem zespołu 4 razy w tygodniu, a dodatkowo przybył Michał Kulas z rezerw Gwarka. A ubytki? - Adam Sarnecki i Sebastian Sprot przejdą z inicjatywy trenera Artura Działacha do Czarnych Kozłowa Góra. Junior Michał Kochel będzie grał w pomocy Piasta Gliwice w Młodej Ekstraklasie. Krzysztof Sosinka przechodzi do Odry Miasteczko, Milan Wieczorek do Czarnych Sucha Góra, a Igor Michalak wraca do Nowego Chechła. Nie są to dotkliwe ubytki, tym bardziej, że wraca Marek Mik ze Sparty Lubliniec i być może Maciej Klimaj z Unii Świerklaniec. Trenują jeszcze z nami inni piłkarze, ale jeszcze za wcześnie przesądzać o ich przydatności. Cóż, na awans się nie pchamy, ale chcemy być w czołówce ligi – mówi Rafał Zientek, wiceprezes ds. sportowych.

Orzeł zagra jeszcze 2 marca z KS Piekary, potem 9 marca z Jednością Boronów i 16 marca z Uranią Ruda Śl.