Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie Żabich dołów brakuje tras spacerowych

Łukasz Respondek
fot. Marzena Bugała
Miasto przejmie teren zespołu przyrodniczego. Chce wybudować m.in. ścieżki rowerowe, deptak i miejsca dla aut - pisze Łukasz Respondek.

Na terenie miasta mamy największy śródmiejski park w Europie. To jednak nie jedyny ciekawy przyrodniczo teren. Można by rzec bardziej dziewicze, nieznane i nie ukształtowane przez człowieka są "Żabie Doły". Kilka tygodni temu ich część została przejęta przez Skarb Państwa, który wkrótce ma go przekazać miastu. Są już pomysły na jej zagospodarowanie. - Na pewno nie chcemy ingerować w przyrodniczy charakter tego miejsca - zapewnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta ds. gospodarczych.

Deptak i parking

Do tej pory 53 hektarami Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Żabie Doły", która leży po stronie miasta, zarządzała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Maciejkowice". Na ostatniej sesji radni zgodzili się na nieodpłatne przejęcie tego terenu. Obecnie właścicielem, gruntu jest Skarb Państwa, ale korzystna dla chorzowskiego samorządu decyzja wydaje się tylko kwestią czasu.

Większość utworzonego w 1997 roku nieformalnego rezerwatu znajduje się w Chorzowie, ale tereny sięgają również do Bytomia i Piekar Śląskich. Cały zespół ma około 226 hektarów. - Zamierzamy tak zagospodarować ten teren, aby był on - w celach rekreacyjnych - jeszcze bardziej dostępny dla mieszkańców - tłumaczy Marcin Michalik. I dodaje, że jego charakter na pewno się nie zmieni. - Mieszkańcy będą mogli tam odpoczywać w lepszych warunkach. Zadbamy też o to, aby przyrodniczy charakter tego miejsca nie był niszczony np. przez quady - zaznacza.

Ścieżki rowerowe

Władze miasta chcą, aby w tamtej okolicy powstały ścieżki rowerowe, deptak i parking. Fundusze na rewitalizację tego terenu i ochronę rzadkich gatunków zwierząt miasto będzie mogło pozyskać ze środków Unii Europejskiej.

- Pierwszy etap tej inwestycji to koszt ok. miliona złotych. W kolejnym etapie będzie potrzebne drugie tyle - wyjaśnia Michalik.- Ścieżka będzie miała na pewno ponad kilometr, a o tym jak wielki będzie parking jeszcze nie zdecydowaliśmy. Zobaczymy jakie będą możliwości. "Żabie Doły" to idealne miejsce na niedzielne spacery. Aby obejść je w całości potrzeba kilku godzin - dodaje.

"Żabie Doły" to niezwykle atrakcyjny teren. Ogromną zaletą są akweny, które powstały na skutek działalności przemysłowej w górnictwie i hutnictwie. Szczególnie upodobały sobie je różne gatunki ptaków. Ornitolodzy oznaczyli tam 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych, z których 17 jest nielicznych w skali Górnego Śląska.

W przyszłości na jeziorach mogą pojawić się również rowerki wodne i kajaki. Wszystko będzie zależało od tego na jaką ingerencję w swoje środowisko pozwolą zwierzęta.

Niegdyś po tych terenach kursowała Górnośląska Kolej Wąskotorowa, ale po jej trasach pozostały tylko nasypy. W ich miejsce mają powstać ścieżki rowerowe.

- To na pewno bardzo dobre miejsce do jazdy. Wyjątkowo ciche i spokojne - uważa Andrzej Bryczkowski z Chorzowa Starego. Jego zdaniem parking przy zespole jest potrzebny. - To miejsce dość oddalone i trudno się do niego dostać nawet komunikacją miejską. Samochód to jedyny dobry środek transportu. Problem w tym, że obecnie nie ma go gdzie tam postawić.


Ptaki uwielbiają to miejsce

Nad akwenami "Żabich Dołów" można zaobserwować wiele ciekawych gatunków ptactwa. Gatunki lęgowe występujące w Żabich Dołach stanowią około 30 procent wszystkich gatunków ptaków lęgowych w Polsce.Bardzo ciekawe jest duże zagęszczenie populacji lęgowej bączka - gatunku zagrożonego wyginięciem w regionie. Oprócz niego występuje też wiele innych: bąk, bażant, błotniak stawowy, cyraneczka, czajka, dzięcioł duży, kowalik, kuropatwa, łabędź niemy, mazurek, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi i zausznik. RES

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto