Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze ścieżki rowerowe w woj. śląskim. Leśno Rajza

Jacek Lubos
Brusiek, kościół św.Jana Chrzciciela
Brusiek, kościół św.Jana Chrzciciela Jacek Lubos
Trasa „Leśnej Rajzy” przedstawia się w zarysie jako nieregularna ósemka, której „brzuszki” zbiegają się w Kaletach. Tę właśnie miejscowość można potraktować jako wygodną bazę wypadową dla dysponujących ograniczoną ilością wolnego czasu- startując z Kalet można podzielić szlak na dwie połowy.

Całościowo (bez odgałęzień) „Leśna Rajza” liczy nieco ponad 100 kilometrów. Na prawie całej długości szlak stanowią oznakowane ścieżki leśne- świadomie nie ingerowano w ulepszanie stanu ich nawierzchni. Jedynie kilka kilometrów poprowadzone jest asfaltem.

Inauguracja przejazdu odbyła się 7 września 2013 roku. Wzięła w niej udział niecała setka rowerzystów. Podobna liczba pojechała na II Rajd Leśną Rajzą w dniach 28-29 czerwca 2014 roku.

Podróżując za znakami z zielonym rowerkiem można dotrzeć do tak ciekawych miejsc, jak rezerwaty przyrody Jeleniak Mikuliny (Koszęcin) i Góra Grojec (Lubsza, Woźniki). Zwiedzić zabytki architektury: pałace- w Koszęcinie, Tworogu, Brynku, Nakle Śląskim, Świerklańcu (Pałac Kawalera), Kaletach- Zielonej.

Zabytkowe drewniane kościoły: św. Trójcy (Koszęcin), św. Walentego (Woźniki), Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim, czy położony w sąsiedztwie „Leśnej Rajzy” kościół św. Jana Chrzciciela w Bruśku (gmina Koszęcin). Niepowtarzalny urok ma rynek najstarszej (sięgającej rodowodem XIII wieku) miejscowości na trasie „Leśnej Rajzy”, z typowym średniowiecznym układem ulic- miasta Woźniki. Miłośnicy wypoczynku nad wodą mogą wybierać pomiędzy zbiornikami wodnymi w Kaletach- Zielonej i Nakło- Chechło w gminie Świerklaniec. Czynnymi w okresie wakacyjnym odkrytymi kąpieliskami- basenami- dysponują gminy Tworóg (Brzeźnica) oraz Koszęcin (teren Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji).

Niepowtarzalny urok mają też rzeki Mała Panew i Brynica, staw w parku świerklanieckim i położony w jego sąsiedztwie zbiornik zaporowy Kozłowa Góra, stawy Gierzyna w Miasteczku Śląskim. Na terenie gminy Miasteczko Śląskie, w leśnym uroczysku Pasieki, napotkać można napotkać też pozostałości po zalanej w 1917 roku kopalni rudy żelaza.Spod zapory w Kozłowej Górze kilka kilometrów dzieli nas też od sławnej bazyliki piekarskiej i Kopca Wyzwolenia w Piekarach.

Atrakcje czekające na turystów podążających „Leśną Rajzą” można by długo wymieniać- najprościej jednak wsiąść na rower i przekonać się do uroków szlaku właśnie na dwóch kółkach. Priorytetem miast i gmin, na których terenie położone są należące do szlaku ścieżki, będzie ciągłe powiększanie komfortu podróżujących „Leśną Rajzą” turystów, dbanie o poprawność oznaczeń, wiaty spoczynkowe, rozszerzanie bazy noclegowej i restauracyjnej. Tak więc- zapraszamy na szlak- jednocześnie gwarantując, iż raz powziętą w tej kwestii decyzję powtórzą Państwo w przyszłości wielokrotnie.

Znacie jakieś inne, niesamowite trasy rowerowe? Podzielcie się nimi i wyślijcie do nas zdjęcie oraz krótki opis trasy na adres [email protected].

NAJLEPSZE ŚCIEŻKI ROWEROWE W WOJ. ŚLĄSKIM. NAJEDŹ NA MAPĘ I KLIKNIJ W WYBRANY PUNKT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto