Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi przewodnicy po obiektach UNESCO. Wymagania: poczucie humoru

Tomasz Klyta
Nowi przewodnicy po obiektach UNESCO w Tarnowskich Górach, zaczną obsługiwać turystów w czerwcu
Nowi przewodnicy po obiektach UNESCO w Tarnowskich Górach, zaczną obsługiwać turystów w czerwcu SMZT
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej szkoli nowych przewodników. Mają jednak nie tylko oprowadzać po Kopalni Srebra czy Sztolni Czarnego Pstrąga. Ich zdaniem będzie pokazanie turystom całych Tarnowskich Gór i innych obiektów z listy UNESCO. Jednym z warunków, jakie postawiło przed nim stowarzyszenie, było poczucie humoru.

Ponad 70 osób zdawało w miniony weekend egzamin teoretyczny na przewodnika po Tarnowskich Górach, a także zabytkach wpisanych w lipcu ubiegłego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

- Na razie mamy przewodników tylko w kopalni i sztolni. Często jednak pojawiają się turyści, którzy pytają o to, co jeszcze można zobaczyć w Tarnowskich Górach. Do tej pory nie byliśmy na to przygotowani i odsyłaliśmy np. do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego - mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy SMZT.

Kurs na przewodnika po mieście gwarków, a także obiektach będących od ponad pół roku na najważniejszej na świecie liście zabytków, to pierwsza od wpisu tego typu inicjatywa w regionie. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, chce w ten sposób przygotować się wraz z tarnogórskim magistratem na przyjęcie turystów nie tylko z regionu, a także z całego świata.

- Planujemy, aby zaczęli pracę w czerwcu, kiedy zacznie się sezon turystyczny. Być może wyznaczymy im dyżury, w czasie których będą pod telefonem - tłumaczy Rudnicki.

Na razie kandydaci na przewodników mieli test teoretyczny. Byli przepytywani m.in. z historii, geologii, przepisów BHP czy wiedzy ogólnej. Kurs trwał ponad trzy miesiące. W piątek odbędzie się egzamin teoretyczny podczas którego kandydaci będą sprawdzani m.in. z poczucia humoru.

- Na kopalni i sztolni zdarzają się turyści, którzy proszą przewodników o opowiedzenie dowcipu po śląsku. Chodzi przede wszystkim o ludzi, którzy przyjechali z daleka - mówi Grzegorz Rudnicki.

Wśród priorytetów SMZT na najbliższe lata, jest przede wszystkim udostępnienie turystom niektórych obiektów UNESCO, niedostępnych w tej chwili do zwiedzania. Chodzi m.in. o wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach. Im więcej atrakcji, tym turysta zostanie w mieście dłużej.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto