Henryk Grymel (od lewej), Zenon Zemła, Witold Bawor i Ryszard Lach

Henryk Grymel (od lewej), Zenon Zemła, Witold Bawor i Ryszard Lach. (© fot. Krzysztof Szendzielorz. )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Witold Bawor, członek zarządu ds. eksploatacyjnych PKP Cargo przyjechał tydzień temu do Tarnowskich Gór. Spotkał się z pracownikami Śląskiego Zakładu Spółki i przedstawił plany rozwoju PKP Cargo w najbliższym czasie. Pracowników najbardziej interesowały podwyżki, które związkom zawodowym udało się niedawno wywalczyć w innej kolejarskiej spółce, czyli w PKP Polskich Liniach Kolejowych.

Przedstawiciele NSZZ Solidarność Ryszard Lach i Henryk Grymel, z inicjatywy których zorganizowano spotkanie z wiceprezesem Witoldem Bawo-rem, poinformowali, że 8 kwietnia z zarządem PKP PLK udało się zawrzeć porozumienie płacowe. - Pracownicy PKP PLK otrzymają średnio 150 złotych brutto podwyżki pensji zasadniczej od 1 kwietnia. To oznacza, że w sumie pensje razem z pochodnymi wzrosną średnio o około 250 zł brutto - powiedział Grymel. Czy podwyżki będą też w PKP Cargo? Nie jest to wykluczone, bo związkowcy złożyli do zarządu pismo o rozpoczęcie negocjacji w sprawie wypracowania systemowego wzrostu płac w spółce. Henryk Grymel stwierdził, że podwyżki w pierwszej kolejności należały się właśnie pracownikom PKP PLK, bo oni w porównaniu do płac w innych spółkach PKP, zarabiali najmniej. Z danych związkowców wynika, że średnie wynagrodzenie w PKP PLK wynosi 2870 zł brutto, natomiast w PKP Cargo 3200 zł brutto.

Witold Bawor nie zdradził, czy w PKP Cargo będą w tym roku podwyżki płac. - Wiadomo, że jeśli wydamy pieniądze na podwyżki, to będziemy musieli zaoszczędzić gdzieś indziej - stwierdził Bawor.

Wiceprezes przypomniał, że spółka PKP Cargo musiała zmagać się ze skutkami kryzysu gospodarczego. W 2009 roku wprowadzono program restrukturyzacyjny, który nie ominął także tarnogórskiego zakładu. Zenon Zemła, szef Śląskiego Zakładu Spółki mówił, że na początku 2009 roku pracowało w tarnogórskim przedsiębiorstwie 2628 osób. Dziś ta liczba wynosi 2055. Obniżenie poziomu zatrudnienia wiązało się z odejściami na emerytury, ale też z dobrowolnymi odejściami z pracy. Witold Bawor poinformował też pracowników, że władze PKP Cargo muszą przygotować spółkę do prywatyzacji. Doradca prywatyzacyjny już przeprowadził wstępny audyt w PKP Cargo i stwierdził, że spółka może rocznie z tytułu przewozu towarów zarabiać od 250 do 350 mln zł.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

cmwd (gość)

pan przewodniczący Lach z plebsem i robolami się nie widuje a na prowincję rzadko się wybiera .czy on wie jakie ma obowiązki wobec członków.liczą się sztuki no i "wyjazdy integracyjne".musi dbać o kondycję i zdrowie .

tomaszek (gość)

A ja pracuje jako st.m-sta tez w pkp cargo \"na grupie\"1550zl i na ręke biorę 3000-3200 w zalezności od miesiąca.Śląsko-Dąbrowski zaklad spolki.Więc teraz juz wiesz skąd ta średnia...

kolejarz (gość)

Pracuję w PKP Cargo na stanowisku ustawiacza.Na grupie 1580(1900) brutto.Ciekawe skąd wzięli 3200 brutto?Jeśli liczą do tego pracowników biurowych łącznie z dyrektorami i naczelnikami.