Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycia archeologiczne w Parku Miejskim

Magdalena Grabowska
W tarnogórskim Parku Miejskim pojawili się archeolodzy. Co odkryli? Widać już historyczne ścieżki, altanę ogrodową oraz kamienne rynsztoki. Trwają jeszcze poszukiwania fundamentów wieży widokowej.

Jak twierdzi Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, prace archeologiczne, mają pomóc potwierdzić mapę z 1925 roku. Wszystko po to, żeby wpisać Park Miejski w Tarnowskich Górach do rejestru zabytków. - Obiekt jest niezwykły, założony w 1903 roku – przyznaje. Przypomnijmy, że nasz park to jeden z 28 atrybutów wpisanych na Listę UNESCO. Aktualnie są w nim przeprowadzane badania archeologiczne w formie sondaży i badań geofizycznych.

Archeologowie od poniedziałku prowadzą badania w tarnogórskim parku – Przeprowadziliśmy już badania geofizyczne magnetometrem, który przyniósł efekt w postaci zarysu mniej widocznych w tej chwili ścieżek komunikacyjnych oraz innych obiektów, które w tej chwili odkrywamy już metodami wykopaliskowymi – wyjaśnia archeolog Marek Materna, kierownik badań.

Odkryto między innymi altanę ogrodową, kamienne rynsztoki oraz ścieżki historyczne. Mają w planach także sprawdzić ich szerokość, rodzaj nawierzchni oraz sposób budowy – Jednym słowem próbujemy zobaczyć to co uległo całkowitemu zaparciu. Czas spowodował, że te wszystkie obiekty znikły pod liśćmi, warstwą błota i ziemi. Chcemy je odsłonić i zadokumentować, co pozwoli projektantom zaprojektować park w taki sposób, żeby miał historyczny charakter – mówi Marek Materna.

Projekt rewaloryzacji parku obejmuje kompleksowo całą zawartość, poczynając od zieleni, która jest jego najważniejszą częścią, kończąc na architekturze oraz obiektach, które się w nim znajdują. - Prace nad tym projektem zaczęły się o wiele wcześniej, również z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Przyznaje Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Jak twierdzi, pracowało nad nim również Narodowe Dziedzictwo w Warszawie - Nieodpłatnie w ramach porozumienia, Narodowe Dziedzictwo w Warszawie, opracowało projekt koncepcyjny rewaloryzacji parku jak również wytyczne konserwatorskie – dodaje.

Nad projektem rewaloryzacji pracuje także trójka dendrologów, którzy umożliwią odtworzenie ścieżek i placów, szaty roślinnej, małej architektury, a także przebudowę kortów tenisowych, boiska oraz muszli koncertowej. Czym konkretnie zajmują się dendrolodzy? Prowadzą inwentaryzację drzewostanu. Dla każdego z drzew określają obwód pnia, wysokość drzewa oraz gatunek - cechy, które mają wpływ na rolę drzewa w parku. Drzewa w Parku Miejskim mierzyła między innymi Ewa Siedlarczyk, która przyjechała z Małopolski do naszego miasta, zobaczyć w jakim stanie są tarnogórskie drzewa. - Drzewa w Parku Miejskim są w bardzo dobrym stanie. Co prawda przez jakiś czas nie był pielęgnowany i wymaga pewnych zabiegów, ale duża część drzew jest po zabiegach pielęgnacyjnych i park jest bardzo ładny i ogólnie w bardzo dobrym stanie - przyznaje dendrolog.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto