Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto biurowiec, który otrzymał grand prix Architektury Roku 2017 ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Architektura Roku 2017
Architektura Roku 2017 Madusa Group
W Radzionkowie stoi najlepszy biurowiec w Europie. Pod koniec października otrzymał grand prix i tytuł "Best Office Architecture" europejskiej edycji International Property Awards. Natomiast w czwartek grand prix konkursu Architektura Roku 2017 woj. śląskiego. To biurowiec Kanlux, który powstał w dawnej stołówce wojskowej. Budynek zaprojektowali Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusy Group.

Konkurs „Architektura Roku woj. śląskiego” rozstrzygnięto w czwartek w Katowicach. Dwie nagrody równorzędne w kategorii „Obiekt” przyznano za Kanlux w Radzionkowie, autorstwa Przemo Łukasika i Łukasza Zagały wraz z zespołem oraz niewielki biurowiec przy ulicy Karłowicza w Katowicach, zaprojektowany przez pracownię SLAS (projekt Mariusz Komrausa przy współudziale Aleksandra Bednarskiego).

Co ważne, pierwsza z tych realizacji - biurowiec Kanlux - otrzymał również grand prix konkursu Architektura Roku 2017 woj. śląskiego.

Biurowiec w Radzionkowie to najlepszy obiekt biurowy w Europie

- Bardzo mocna bezkompromisowa bryła - Czarny prostopadłościan. Chłodna Elegancja? Gdy zaczynamy poznawać się bliżej: Przeźroczystość, Przenikanie, Tajemnica. Wielkie stalowe, zaskakująco delikatne wrota otwierają się… Zapraszają do środka, gdzie czekają całkiem nowe doznania - to fragment uzasadnienia dla tej nagrody, którą jurorzy przyznali jednogłośnie.

Architektura Roku 2017 woj. śląskiego rozstrzygnięta WYNIKI, ZDJĘCIA

Grand prix Architektury Roku woj. śląskiego to nie jedyna nagroda dla tego dość skromnego, ale niezwykłego budynku z Radzionkowa. Jeszcze pod koniec października Kanlux zdobył grand prix i tytuł "Best Office Architecture" (najlepszy budynek biurowy w Europie) europejskiej edycji International Property Awards 2017-2018, który określany jest mianem Oskarów branży nieruchomości. Nagroda oznacza, że Kanlux będzie reprezentować Europę podczas światowej gali International Property Awards, która odbędzie się 4 grudnia w Londynie.

Niezwykły biurowiec w dawnej stołówce wojskowej

- Nie wiem, czemu ten budynek zyskał tytuł najlepszego obiektu biurowego w Europie, bo konkurencja, jeśli chodzi o skalę projektów i budżetów, była ogromna. Może doceniono coś, co chowa się za słowem „proste”, a my jako Ślązacy uważamy, że drugie ważne w architekturze słowo to „pragmatyzm”, który wiele tłumaczy, daje wiele możliwości i wcale nie musi być ubogi – komentował w trakcie ogłoszenia wyników Architektury Roku 2017 woj. śląskiego Przemo Łukasik z Medusy Group.

Biurowiec Kanlux, zaprojektowany przez Łukasika i Łukasza Zagałę oraz zespół Medusy Group powstał w zaadaptowanej na ten cel dawnej stołówce wojskowej. Dodajmy, że stołówkę budowali przed laty w czynie społecznym sami żołnierze.

Elewacja ze stalowych korytek kablowych

Choć budowla sprawia wrażenie zwartej bryły, tak naprawdę składa się z czterech segmentów różnej wielkości i atrium między nimi. Efekt monolityczności architekci uzyskali dzięki nowej elewacji. Wysoka na 9 metrów konstrukcja powstała ze stalowych korytek kablowych, które zazwyczaj służą do podwieszania kabli w budynkach biurowych, a w realizacji Medusy Group zostały wyeksponowane i stanowią element przyciągający uwagę. Rozpięte na stalowej konstrukcji ocynkowane korytka w kolorze grafitowym dają efekt ażurowej elewacji, która z jednej strony jest kamuflażem dla segmentów dawnej stołówki, z drugiej zapewnia dostęp światła do wnętrz budynku, w których znajdziemy przestrzeń biurową, salę ekspozycyjną z tarasem, czy laboratoria.

Architektura Roku 2017 woj. śląskiego rozstrzygnięta WYNIKI, ZDJĘCIA

- Coraz częściej zajmujemy się obiektami na naszym ukochanym Śląsku i są to obiekty często małe, proste i uważam to za coś bardzo wartościowego, że w tej prostocie może być głębia – komentował wyniki konkursu Przemo Łukasik z Medusy Group. Jak dodawał dawna stołówka w Radzionkowie była dla projektantów mobilizującym wyzwaniem.

- To przypadek projektu, który miał na horyzoncie klęskę, ale ta potencjalna porażka zmobilizowała nas, żeby obrócić ją w sukces. Ograniczenia, z którymi musieliśmy się tu zmierzyć, w tym ograniczenia budżetowe, dały szansę na powstanie czegoś ciekawego i wyrazistego – dodawał.

Jak mówił niezwykła elewacja budynku jest zarazem ogrodzeniem i pewnego rodzaju spoiwem kilku przypadkowych form. - Form, które powstały w czynie społecznym, bo to żołnierze budowali tę stołówkę. Ma spajać, łagodzić, pokazywać, że w tym miejscu pojawił się nowy obiekt, który funkcjonował tu od dawna, ale zmienił swój statut, ma drugie życie – tłumaczy architekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto