Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plastikowa legitymacja szkolna od września 2018 - będzie miała wiele możliwości! [REWOLUCJA W SZKOŁACH]

K. Pachelska
Wzory nowych e-legitymacji szkolnych.
E-legitymacja  szkolna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży. AWERS
Wzory nowych e-legitymacji szkolnych. E-legitymacja szkolna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży. AWERS Materiały prasowe
NOWE legitymacje szkolne. Od września 2018 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom nowe e-legitymacje w postaci plastikowych kart, podobne w formacie do dowodów osobistych. W dodatku będzie można na nich zakodować zniżki np. na komunikację publiczną lub prawo do darmowego podróżowania np. w przypadku dzieci do lat 16 mieszkających na terenie Śląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji.

Plastikowe legitymacja szkolna jak dowód osobisty od września 2018 [REWOLUCJA W SZKOŁACH]

Rewolucja w szkolnych legitymacjach to jedna ze zmian wprowadzonych w podpisanym 26 kwietnia 2018 r. rozporządzeniu dotyczącym świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, od września 2018 r., szkoły będą mogły wydawać uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach – odpowiednio legitymacje szkolne oraz legitymacje przedszkolne w postaci papierowej (jak dotychczas) lub e-legitymacji szkolnych lub e-legitymacji przedszkolnych. Czyli od danej szkoły będzie zależeć to, czy uczniowie dostaną we wrześniu 2018 r. zwykłą, papierową legitymację szkolną, czy nowoczesną plastikową e-legitymację.

Nowa e-legitymacja daje wiele możliwości. Na rewersie jej wzoru znalazło się pole umożliwiające nadruk – w procesie personalizacji karty – numeru układu elektronicznego. Możliwe będzie również kodowanie na e-legitymacji dodatkowych usług wynikających z działalności statutowej szkoły oraz ulg związanych z przejazdami środkami publicznego transportu. O rodzaju usług kodowanych na e-legitymacji szkolnej będzie decydował dyrektor szkoły za zgodą rodziców lub pełnoletnich uczniów.

W przypadku uczniów do 16. roku życia, mieszkających na terenie Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na e-legitymacji szkolnej mogłoby być zapisane prawo do bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską po metropolii, czyli uczniowie nie musieliby wyrabiać karty ŚKUP.

Znane są już wzory nowych e-legitymacji, opracowane przy współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Najważniejsze zmiany zaproponowane w rozporządzeniu dotyczącym świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych:

  • Nowe przepisy odnoszące się do procedury uwierzytelniania świadectw, indeksów, aneksów, dyplomów i zaświadczeń oraz wydawania apostille do tych dokumentów.
  • Nowy wzór świadectwa dojrzałości.
  • Możliwość wydawania uczniom i słuchaczom, a także niepełnosprawnym dzieciom w przedszkolach, odpowiednio legitymacji szkolnych oraz legitymacji przedszkolnych w postaci papierowej (jak dotychczas) lub w postaci plastikowej karty (e-legitymacje).
  • Doprecyzowanie przepisów odnoszących się do zabezpieczeń druków świadectw, dyplomów i zaświadczeń w zakresie odnoszącym się do oznakowania literowego i cyfrowego świadectw dojrzałości, aneksu do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
  • Wprowadzenie zmiany w odniesieniu do świadectw szkolnych szkoły z językiem nauczania mniejszości narodowej, etnicznej lub językiem regionalnym.
  • Określenie, zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego, jaką adnotację o poziomie nauczania języka obcego nowożytnego umieszcza się na świadectwach szkolnych i arkuszach ocen.
  • Wprowadzenie na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły kategorii: „Inne zajęcia”; ta część świadectwa została przeznaczona na wpisanie zajęć wychowania do życia w rodzinie oraz innych zajęć organizowanych przez szkołę.

W rozporządzeniu określono nowe wzory m.in.:

  • świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły dla uczniów: 8–letniej szkoły podstawowej, 4–letniego liceum ogólnokształcącego, 5– letniego technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy i szkoły policealnej;
  • indeksów dla słuchaczy szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych;
  • arkuszy ocen dla: uczniów szkoły podstawowej (także dla uczniów klas VII-VII szkoły podstawowej), uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, uczniów 4–letniego liceum ogólnokształcącego, uczniów 5–letniego technikum, branżowej szkoły I stopnia i branżowej szkoły II stopnia, uczniów szkoły policealnej oraz słuchaczy szkół dla dorosłych;
  • zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty (wzór druku nr 54 będzie obowiązywał w latach szkolnych 2018/2019 – 2020/2021, a wzór druku nr 55 od roku szkolnego 2021/2022), zaświadczenia o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, zaświadczenia o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły II stopnia i świadectwa dojrzałości.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto