Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Tarnowskich Gór przeszli szkolenie z obsługi paralizatora i uzyskali uprawnienia do posługiwania się nim ZDJĘCIA

Iwona Świetlik
Iwona Świetlik
Policjanci z Tarnowskich Gór w dniach 24-25 lipca przeszli szkolenie z obsługi paralizatora.
Policjanci z Tarnowskich Gór w dniach 24-25 lipca przeszli szkolenie z obsługi paralizatora. KPP Tarnowskie Góry / arc.
Kolejni tarnogórscy policjanci uzyskali uprawnienia do posługiwania się paralizatorem elektrycznym. To skuteczna forma samoobrony w sytuacjach, kiedy funkcjonariusze borykają się z agresywnymi przestępcami.

Paralizator, czyli broń elektryczna skonstruowana do samoobrony, to urządzenie używane w celu krótkotrwałego obezwładnienia osób i zwierząt, w sytuacjach, w których inne środki okażą się nieskuteczne lub niemożliwe będzie ich użycie. Ten rodzaj środków przymusu bezpośredniego - według instruktorów - jest jednym ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych, jakimi może posługiwać się policjant.

Policjanci z tarnogórskiej komendy 24 i 25 lipca uczestniczyli w szkoleniu, dotyczącym wykorzystywania w policyjnej służbie paralizatorów. Najpierw zapoznali się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania paralizatora, jego budową, właściwościami oraz sposobem działania na osobę obezwładnianą. Zakończeniem teoretycznej części szkolenia był test, którego pozytywny wynik pozwolił funkcjonariuszom przystąpić do drugiego etapu. Egzamin został przeprowadzony pod okiem instruktora Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Druga część miała charakter praktyczny, podczas której policjanci opanowali umiejętności związane ze sposobem noszenia urządzenia, jego obsługi, taktyki użycia, a co najważniejsze oddania celnego strzału w kierunki osoby agresywnej.

Paralizator elektryczny to alternatywa dla gazów obronnych. Zapewnia dłuższe unieruchomienie przeciwnika niż gaz, ale również wymaga bezpośredniego kontaktu urządzenia z ciałem napastnika. Agresor zostaje unieruchomiony poprzez wysokie napięcie elektryczne (20 000 - 500 000 V) o bardzo niskim natężeniu, które poraża układ nerwowy, na co najmniej kilkanaście minut. Urządzenie jest bezpieczne i oprócz chwilowego bólu i paraliżu nie powoduje uszczerbku na zdrowiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto