Benzyna ma być droższa o 25 groszy za litr. Jest już poselski projekt ustawy w tej sprawie, więc nie będzie szerokich konsultacji. Droższe paliwo ma załatać dziurawe drogi.

- Stan dróg w małych gminach jest wszędzie podobny - kiepski. Ile by nie było środków, to zawsze będzie za mało - tłumaczył burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński. Wliczając VAT, kierowca zapłaci o 25 groszy więcej. Państwo ma na tym zyskać 5 mld złotych. Połowa z tych pieniędzy pójdzie na już istniejący Krajowy Fundusz Drogowy, finansując budowę głównych tras, zaś druga część trafi do mającego dopiero powstać Samorządowego Funduszu Drogowego.

Zarówno premier, jak i resort infrastruktury tłumaczą, że pieniądze obecnie przeznaczane na budowę dróg, są faktycznie wykorzystywane w tym celu. Wciąż jednak brakuje funduszy w samorządach, gdzie co roku remontów wymaga ok. sześć tysięcy kilometrów lokalnych dróg. Pieniądze z wyższej opłaty paliwowej mają pomóc sfinansować te naprawy.Z informacji, do których dotarła „Rzezczpospolita” wynika, że w najbliższych dniach do marszałka Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych. Ma on być finansowany z pieniędzy, jakie uda się zebrać od kierowców w wyniku podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy na litrze. Oznacza to, że po doliczeniu podatku VAT paliwa podrożeją o 25 groszy.

Dzięki temu do budżetu państwa z tytułu opłaty paliwowej ma wpłynąć rocznie więcej o około 5 mld zł.
Połowa tej kwoty ma trafić do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansuje się budowę dróg krajowych. „Rzeczpospolita” podaje, że według GDDKiA taki zastrzyk gotówki pozwoli wybudować m.in. ponad 20 obwodnic miast, które były zaplanowane w Programie Budowy Dróg Krajowych, ale nie było dla nich finansowania.

Moto

Komentarze (58)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

oziu (gość)

Dzięki temu do budżetu państwa z tytułu opłaty paliwowej ma wpłynąć rocznie więcej o około 5 mld zł.
Połowa tej kwoty ma trafić do Krajowego Funduszu Drogowego, a gdzie reszta na premie czy do rydzyka tak oszukuje sie obywateli

zz (gość)

Strategia polityka, "najpierw ci daje (500+), by potem ci zabrać", oczywiście po usadowieniu się na wygodnym stołku,podwyżka cen paliw pociągnie lawinowo ceny wszystkich artykułów, czy to dociera do nich, potem będzie dalszy ciąg,podwyżka cen wody,energii,gazu, ile razy już to przerabialiśmy.

zz (gość)

Strategia polityka,najpierw "ci daje (500+) by później ci odebrać",oczywiście po usadowieniu się na "wygodnym stołku",podwyżka cen paliw pociągnie lawinowo podwyżkę wszystkich artykułów, czy to dociera do nich, w następnej kolejności dalsze podwyżki, wody,energii,gazu,ile razy już to było przerabiane w naszym kraju.

elle (gość)

Brakuje kasy ?
To niech Pis pozwalnia pociotków, córki leśniczego, siostry Witek i inne Sadurskie i nie płaci im tylko za to że są z Pisu. Sadurska zgarnia 90 tys. zł za prezesa PZU i drugie tyle też 90 tys za zasiadanie w radzie nadzorczej PZU Życie !! Skandal. Niech obetnie sobie zero na końcu i jej wystarczy 18 tysięcy a nie 180 tys. .
A Beata i Antek niech oszczędzą na lataniu co tydzień samolotem do domu a Antek co tydzień Casą. A prezes Jarosław niech zaoszczędzi na ochroniarzach, miesięcznicach, kucharce, sprzątaczce. kierowcach i limuzynach do dyspozycji 24 h.

jo (gość)

mam pytanie - jak będą podzielone pieniądze . mam nadzieje że nie 20gr. dla ministra finansów a 5gr dla samorządu i to pod warunkiem że to będzie ten właściwy / lepszego sortu/

obudźcie się ! (gość)

To k..... komuniści wszystkie drogi po wojnie wokół Zawiercia zamienili z białych na czarne, czyli asfaltowe. Bo nawet małolaty nie wiecie, że wszystkie drogi w okolicy Zawiercia były wysypane tym białym tłuczniem z okolicznych skał i wyglądały jak polne drogi, a jaki sie nimi jechało to się wtedy kurzyło za autem, że hej !. I jakoś komuchom starczało, że wszyscy mieli pracę w Zawierciu i nie było bezdomnych, a domy drewniane i kryte strzechą w okolicznych wsiach ludzie poburzyli i wybudowali (bo mieli ciągłą pracę) sobie murowane, czyli takie jak wy je dopiero widzicie i myślicie, że tak było, co zawsze ?!. A teraz ten pier..... PIS tylko wyciąga łapę po wszystko, daje-kupuje was za 500+ a drugą łapą jeszcze więcej wam odbiera !.

wyborca pis (gość)

JG w jaki sposob chesz to zrobic? puknij się w głowe.Rząd zrobi tak jak wygodniej żeby mieć pieniadze na drogi i na abonament-.8 zl litr paliwa z tego 1zl na drogi 1zl na abonament i bedzie ok

JG (gość)

Moim zdaniem najpierw powinniśmy się przyjrzeć kwotom, które już wpływają do budżetu z podatku drogowego i porównać je z kwotami, które rzeczywiście są wydawane na remonty czy budowę dróg. Następnie poszukać sposobu na załatanie dziur, którymi te pieniądze znikają. Sam pomysł samorządowych funduszy na remonty mi się podoba, ale podwyżka opłaty absolutnie nie.

kiwi (gość)

wyborca pis (gość)
Do wyborca pis (gość)
ja szanuje wole wyborców którzy głosowali na PIS i nie mam nic przeciw podnoszeniu ceny paliw czy tez wprowadzeniu abonamenty RTV.Wszystko co robi rząd obecny jest słuszne.Niech żyje JK

Tak za 500 zlotych tak jak my.

łe (gość)

To nie chodzi o drogi tylko na 500+ brakuje. Ciekawe kiedy szlag trafi ten durny pomysł. Jak się ktoś decyduje na dzieci to i kase musi mieć , tak samo budowa, samochód i inne

łe (gość)

To nie chodzi o drogi tylko na 500+ brakuje. Ciekawe kiedy szlag trafi ten durny pomysł. Jak się ktoś decyduje na dzieci to i kase musi mieć , tak samo budowa, samochód i inne