Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Do rejestru wyborców chce dopisać się mnóstwo osób. Urząd nie nadąża z wydawaniem decyzji

gj
Środa, 17 października, w Poznaniu to ostatni dzień dopisywania się do rejestru wyborców przed pierwszą turą wyborów samorządowych 2018.
Środa, 17 października, w Poznaniu to ostatni dzień dopisywania się do rejestru wyborców przed pierwszą turą wyborów samorządowych 2018. Piotr Smolinski
Do poniedziałku poznański Urząd Miasta wydał 2,5 tys. decyzji o możliwości głosowania poza miejscem zameldowania. To dziesięć razy więcej niż cztery lata temu.

W internetowym systemie ePUAP wpłynęło kolejne 1,3 tysiąca wniosków. Najwięcej złożono ich w nocy z niedzieli na poniedziałek. Urząd pracuje pełną parą, by obsłużyć wszystkich zainteresowanych.

- Standardowo wnioski o wpisanie do rejestru wyborców przyjmuje trzech pracowników - wyjaśnia Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - W tej chwili oddelegowaliśmy do tego zadania ponad 30 osób. Urzędnicy weryfikowali złożone przez poznaniaków wnioski nawet w sobotę i niedzielę, a w poniedziałek pracowali niemal do godz. 20, by rozpatrzyć złożone wcześniej dokumenty - podkreśla.

Zobacz szczegóły: Wybory samorządowe 2018: Osoby mieszkające w Poznaniu bez zameldowania mogą głosować. Dotyczy to także obcokrajowców

Według przepisów urząd ma trzy dni na wydanie decyzji o dopisaniu do rejestru wyborców. Początkowo w Poznaniu sprawę udawało się to załatwić od ręki, obecnie z powodu natłoku chętnych na decyzję trzeba poczekać. Teoretycznie, aby mieć pewność, że nasz wniosek został rozpatrzony, powinniśmy go złożyć do wtorku. Jednak z uwagi na ogromne zainteresowanie mieszkańców, miasto zdecydowało o wydłużeniu terminu składania wniosków do środy. Numerki będzie można pobierać do godz. 15.30, a potem urzędnicy będą pracować do obsłużenia ostatniej osoby.

Wnioski złożone później mogą, ale nie muszą być rozpatrzone przed pierwszą turą wyborów. Decyzje z pewnością będą wydane w terminie do trzech dni roboczych.

Aby dostać pozwolenie na głosowanie poza miejscem zameldowania trzeba wykazać, że ma się związki z Poznaniem - może to być umowa o pracę, umowa najmu mieszkania, a w przypadku studentów nawet umowa najmu pokoju czy miejsca w akademiku. Również każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który nie ma polskiego obywatelstwa, ale mieszka na stałe w Poznaniu, może oddać swój głos. Co więcej, do rejestru dopisać mogą się też osoby, które przebywają w mieście na stałe, ale są bezdomne.

Czytaj także: Wybory samorządowe 2018: Obcokrajowcy z Poznania mogą wybierać władze miasta. Na razie w rejestrze jest ich niewielu

Zmiany w ordynacji wyborczej 2018 | Wybory samorządowe

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto