Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po obiektach UNESCO. Można go wygrać w konkursie DZ

Tomasz Klyta
Pierwszy tego typu przewodnik po obiektach UNESCO
Pierwszy tego typu przewodnik po obiektach UNESCO SMZT
Wszystko co powinien wiedzieć turysta o tarnogórskich obiektach wpisanych na listę UNESCO, zebrano na 78. stronach. Na razie przewodnik jest dostępny w dwóch punktach, można też telefonicznie zamówić przesyłkę. Można go również wygrać w konkursie Dziennika Zachodniego.

- Już od lipca, czyli od momentu wpisu, czuliśmy presję społeczną - mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Odbieraliśmy telefony, wiadomości elektroniczne, czy wiadomości na portalu Facebook. Ludzie szukali jednolitej informacji, na temat tarnogórskiego wpisu do UNESCO, szukali wiedzy. Do tej pory, niestety nie mogliśmy im niczego zaoferować - przyznaje Grzegorz Rudnicki.

To właśnie dlatego, SMZT, które doprowadziło do pierwszego w woj. śląskim wpisu na listę UNESCO, wydało niedawno przewodnik turystyczny po tarnogórskich obiektach, które znalazły się w prestiżowym zestawieniu. Prace nad nim zaczęły się krótko po ogłoszeniu decyzji o wpisie na listę „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” . Autorami przewodnika są Zbigniew Pawlak oraz Mieczysław Filak. Ten pierwszy, jest także współautorem wniosku do UNESCO.

Publikacja zawiera opis i zdjęcia 28 atrybutów wchodzących w skład wpisu, mapę z ich dokładną lokalizacją oraz wskazówkami, jak do nich dotrzeć. W przewodniku czytelnicy znajdą informacje o historii Tarnowskich Gór, zastosowanej tu myśli technicznej w wydobyciu metali, systemach odwadniania, dostarczania wody pogórniczej do celów spożywczych, a także Wyjątkowej Powszechnej Wartości wpisu, czyli tych elementach unikatowości, które wyróżniają ten obiekt spośród innych, będących już na liście UNESCO. Na razie wydano 5 tys. egzemplarzy, z czego 3 tys. w języku polski, i po 1 tys. w językach angielskim i niemieckim.

- Nie mogliśmy udostępnić samego wniosku do UNESCO, bo to ogromny, liczący prawie tysiąc stron dokument (razem z załącznikami przyp. red), napisany po angielsku. Ponadto, zawiera wiele elementów, które po prostu mogą nie być ciekawe z turystycznego punktu widzenia - mówi Rudnicki. I dodaje: - Nowy przewodnik jest prosty i przejrzysty, napisany zrozumiałym językiem. Tarnogóski wpis do UNESCO jest najbardziej skomplikowanym w dziejach Polski. W przewodniku, mamy całą potrzebną wiedzę, przedstawioną w skondensowanej formie - dodaje. Zaznacza również, że to na pewno nie ostatnia publikacja, dotycząca wpisu na UNESCO. - Nie do wszystkich obiektów można się obecnie dostać. Robimy wszystko, aby się to zmieniło. W mieście brakuje jeszcze jednolitej sieci komunikacyjnej po obiektach UNESCO. Na razie mamy sygnały od taksówkarzy, że ludzie pytają gdzie są obiekty z listy - mówi rzecznik SMZT. To wszystko będzie się odbywało etapami i na pewno na bieżąco będziemy poprawiać informację turystyczną o Tarnowskich Górach i okolicach - tłumaczy.

Na razie, przewodnik można nabyć w dwóch miejscach, siedzibie SMZT w Tarnowskich Górach (ul. Gliwicka 2) lub w Zabytkowej Kopalni Srebra (ul. Szczęść Boże 81). Istnieje także możliwość telefonicznego zamówienia książki. Wystarczy zadzwonić do SMZT pod nr 32-285-49-96 a pracownicy wyślą publikację pod wskazany adres. Cena przewodnika to 15 zł plus ewentualne koszt wysyłki.- Rozmawiamy jeszcze z m.in. kilkoma lokalnymi księgarniami, a także z jedną z ogólnopolskich sieci sprzedaży książek. Na razie wysłaliśmy zapytania i czekamy, czy będzie zainteresowanie. Mamy jednak nadzieję, że przewodnik będzie dostępny w większej liczbie miejsc - kończy Grzegorz Rudnicki.

WYGRAJ PRZEWODNIK. KONKURS DZIENNIKA ZACHONIEGO
Dziennik Zachodni oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowali konkurs, w którym do wygrania będą trzy egzemplarze przewodnika turystycznego. Szczegóły znajdą Państwo w Dzienniku Zachodnim z 22 grudnia w dodatku "Tarnowskie Góry".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto