Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z powiatu tarnogórskiego w wakacje muszą zgłosić wnioski do budżetu na 2013 rok

Krzysztof Szendzielorz
Radni miejscy z Tarnowskich Gór muszą zgłosić wnioski do projektu budżetu na 2013 rok do 10 sierpnia
Radni miejscy z Tarnowskich Gór muszą zgłosić wnioski do projektu budżetu na 2013 rok do 10 sierpnia Krzysztof Szendzielorz
Radni w samorządach powiatu tarnogórskiego powinni w najbliższych dniach zgłosić wnioski do budżetu na 2013 rok. Jeśli zatem chcecie przypomnieć włodarzom gmin, by wyremontowali drogę, postawili w dzielnicy więcej latarni, bądź urządzili plac zabaw, to właśnie nadszedł czas, by o to zabiegać.

Wakacje w pełni, większość z nas rozpamiętuje niedawne urlopy, lub je jeszcze planuje. Próbujemy zapomnieć o problemach, także tych z naszego podwórka. Na przykład dziurawej drodze przed domem, zaniedbanym placu zabaw, czy zbyt małej ilość latarni w dzielnicy. Tymczasem o rozwiązanie tego typu problemów mamy szansę się upomnieć właśnie w wakacje. Wkrótce bowiem mijają terminy, do których rady dzielnicy, radni gminni i miejscy, czy też poszczególne wydziały urzędów muszą burmistrzowi lub wójtowi i staroście przesłać wnioski do budżetu na przyszły rok. Czasu jest naprawdę niewiele.

Na przykład radni miejscy z Tarnowskich Gór i rady dzielnic muszą przesłać swoje propozycje do ratusza do 10 sierpnia! - Jeszcze nie przesłałem swoich propozycji, ale zrobię to mejlem - mówił nam w środę Franciszek Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach. Radny przyznaje, że nie dostaje pism od mieszkańców, by uwzględnić, jakiś postulat w budżecie. - Ludzie raczej się tym nie interesują - mówi Nowak.

Przyznaje to także Stanisław Kowolik, przewodniczący RM. Jego zdaniem, nie oznacza to jednak, że poszczególni mieszkańcy, czy jakieś środowiska w ogóle nie zgłaszają propozycji. - Radni pracują cały rok, rozmawiają z mieszkańcami i odnotowują ich postulaty i problemy. Muszą tylko pamiętać, by do wyznaczonego 10 sierpnia zgłosić sprawy mieszkańców - mówi Kowolik.

Radni powiatowi mają czas na zgłoszenie wniosków do budżetu do 15 sierpnia. - Część radnych już to zrobiło wcześniej, przed urlopem - mówi Andrzej Fiała, przewodniczący Rady Powiatu. On sam specjalnie formułowanych wniosków do budżetu nie dostaje. - Jedynie z rejonu Opatowic i Osiedla Przyjaźń, gdzie mieszkam, ale te postulaty są zgłaszane w rozmowach z mieszkańcami - dodaje.

Różnice w terminach składania wniosków są związane z tym, że gminy mogą same ustalać tryb praca nad budżetem. Na przykład w Radzionkowie radni i komisje rady mają czas na złożenie swoich propozycji do budżetu do 15 września. Jednak już poszczególne wydziały i jednostki organizacyjne gminy muszą propozycje do projektu budżetu przesłać do końca września.

Grzegorz Wójkowski, prezes katowickiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Bona Fides", które monitoruje działalność samorządów, żałuje, że mieszkańcy w tym czasie nie przypominają o swoich postulatach radnym. - Niemniej nie dziwię się temu. Nikt przecież o tych terminach nie wie. Moim zdaniem dobrze byłoby, żeby urzędy gmin, ale i sami radni przypominali mieszkańcom, że mogą zgłaszać im propozycje do budżetu. Radni mogliby organizować dyżury, na ktorych przyjmowaliby wnioski mieszkańców - mówi Wójkowski. - Taka akcja leży też w interesie samych radnych. Mogą wtedy dobrze zbadać potrzeby mieszkańców i starać się je realizować - dodaje.

Prezes "Bona Fides" podkreśla także, że w Polsce coraz więcej gmin rozważa wprowadzenie tzw. budżetu partycypacyjnego. - Polega to na tym, że władze pozostawiają kilka procent dochodów budżetu dla mieszkańców, którzy sami ustalają, na co je wydać - tłumaczy Grzegorz Wójkowski. Odbywa się to na zasadzie konsultacji. Grupy mieszkańców delegują swoich przedstawicieli budżetowych, którzy w toku dyskusji przy urzędzie ustalają priorytetowe zdania i poziom ich dofinansowania. Z informacji przekazanych nam przez Wójkowskiego wynika, że w woj. śląskim Dąbrowa Górnicza przygotowuje się do wdrożenia procedury ustalania budżetu partycypacyjnego.

Czy w Tarnowskich Górach i innych gminach powiatu tarnogórskiego powinny zostać wprowadzony budżet partycypacyjny? Na co władze gmin powinny wydać pieniądze w przyszłym roku? Wpiszcie w komentarzach Wasze propozycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto