Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie Fajrowanie Powstańcze już 27 sierpnia

Olga Krzyżyk
Śląskie Fajrowanie Powstańcze już 27 sierpnia
Śląskie Fajrowanie Powstańcze już 27 sierpnia Fb Muzeum Powstań Śląskich
W Muzeum Powstań Śląskich będzie można zobaczyć, jak dawniej dzieci bawiły się na śląskich podwórkach. Seniorzy opowiedzą także o samym klimacie takich podwórek. Ponadto będą koncerty, wystawa i projekcja filmu. Wszystko to już w niedzielę 27 sierpnia podczas imprezy - "Śląskie Fajrowanie Powstańcze".

Śląskie Fajrowanie Powstańcze już 27 sierpnia
W Muzeum Powstań Śląskich w niedzielę, 27 sierpnia, odbędzie się ciekawa impreza „Śląskie Fajrowanie Powstańcze”. Impreza dedykowana jest 98. rocznicy I i 97. rocznicy II Powstania Śląskiego Od godziny 17.00 pokazywane będą gry i zabawy ze śląskich podwórek m.in. klopsztanga, stolik ze szkatem, klipa, skakanie w sznura, guma, guguły, warsztaty robienia i strzelanie za szlojdrów, podwórkowy teatrzyk, szkubanie gęsi.

Seniorzy z grupy inicjatywnej Fundacji Rozwoju Świętochłowic opowiedzą o klimacie śląskich podwórek. Będzie można także dowiedzieć się kilku ciekawostek o świniobiciu. Nie zabraknie też koncertów. Na scenie wystąpią:Mali Ligocianie, Grzegorz Płonka Trio, Koło Miłośników Śląskiej Ziemi. Na koniec zaplanowano tańce.

Program imprezy:

  • O godz. 17.00 rozpoczną się śląskie gry, zabawy i zwyczaje – pokazanie gier i zabaw śląskich podwórek w dawnych latach (klopsztanga, stolik ze szkatem, klipa, skakanie w sznura, guma, guguły, warsztaty robienia i strzelanie za szlojdrów, podwórkowy teatrzyk, szkubanie gęsi) połączony z aktywnym udziałem uczestników wydarzenia
  • Opowieści seniorów z grupy inicjatywnej Fundacji Rozwoju Świętochłowic o krajobrazie i klimacie starych śląskich placów (klotki do królików, gołębiorze, furman, rozwózka kartofli na podwórko)
  • Podwórkowe szlagiery w wykonaniu świętochłowickich porankowiczów
  • Jak to ze świoniobiciem było?
  • Pokaz premierowy II serii Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich
  • Inauguracja projektu „Śladami Soli ziemi czarnej”
  • Koncert zespołów: Mali Ligocianie, Grzegorz Płonka Trio, Koło Miłośników Śląskiej Ziemi

godz. 17.00 -18.30
Konkurs historyczny " Silesius" na postać historyczną, polegający na przedstawieniu postaci historycznej związanej z Górnym Śląskiem poprzez przebranie się w przygotowany przez siebie strój i opis postaci w formie krótkiego monologu (maksymalny czas prezentacji - 5 minut)

godz. 19.00

Potańcówka i wspólne śpiewanie z kapelą „Jorgusie”

godz. 20.00 Projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” reż. Kazimierz Kutz
Wystawy: fotografii rekonstrukcji historycznych Powstań Śląskich, zdjęć „Śląski plac wczoraj i dziś”, kostiumów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto