Śląskie miasta mają najgorsze powietrze w Polsce. RANKING w oparciu o dane WHO

Które miasta w Polce mają najbardziej zanieczyszczone powietrze? Zaskoczeń nie ma, według danych WHO, które przytacza NIK w swoim raporcie o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami, w stawce miast z najgorszym powietrzem przodują miejscowości z województwa śląskiego. Które? Zajrzyjcie do galerii.

Śląskie miasta w czołówce miejsc z powietrzem najgorszej jakości

Polska nadal przoduje wśród miast z najgorszą jakością powietrza w Europie. Jak można przeczytać w raporcie NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami - "wśród prawie 3 tys. miast z całego świata ujętych w bazie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wg danych za lata 2012 - 2015, w pierwszej setce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich pod względem PM10 (red. cząstki pyłu o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc) znajdowało się aż 45 polskich miast". W pierwszej dziesiątce jest aż 5 miejscowości ze Śląska. Które? ⤵

* Lista jest utworzona na bazie przytoczonej przez NIK klasyfikacji opartej dane WHO (średnie wartości stężenia rocznego Pm10 podane w μg/m3 za lata 2012-2015)
** Dane WHO dotyczą różnych okresów, a część z nich nie pochodzi z rzeczywistych pomiarów, lecz została wyprowadzona ze stężeń PM2,5. Dlatego WHO podkreśla, że ranking należy traktować poglądowo.

Jakość powietrza w Polsce jest dramatyczna

W Polsce maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych było prawie dwukrotnie wyższe niż powinno. Choć w ostatnich kilkudziesięciu latach zanieczyszczenie powietrza znacznie się zmniejszyło głównie dzięki wprowadzeniu bardziej restrykcyjnych wymagań dla przemysłu, to Polska w kwestii jakości powietrza nadal odbiega od standardów Unii Europejskiej. Mając na uwadze zanieczyszczenie PM10, PM2,5 (cząstki pyłów o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które oprócz dróg oddechowych i płuc mogą przenikać także przez ściany naczyń komórkowych) oraz B(a)P(benzo(a)piren - związek chemiczny o charakterze rakotwórczym, wykazujący zdolność do kumulowania się w organizmie), nasze powietrze jest jednym z najgorszych w całej Wspólnocie. Jak wynika z danych EFA (Europejska Agencja Środowiska), w 2015 roku spośród 28 państw członkowskich, po Bułgarii, to w Polsce miały miejsce najczęstsze przekroczenia stężeń dobowych PM10. Dodatkowo uwzględniając wysokość stężeń rocznych substancji PM2,5 oraz B(a)P Polska plasuje się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii.

W swoim raporcie NIK alarmuje także, że w niektórych województwach osiągnięcie wymaganego poziomu redukcji emisji pyłów i benzo(a)pirenu z sektora komunalnego przy obecnym tempie działań może zająć od 24 do niemal 100 lat. Podkreśla również, że "działania stosownych ministerstw, ale także samorządów wojewódzkich i gminnych (z wyjątkiem nielicznych przypadków) były daleko niewystarczające".

ŹRÓDŁO: NIK

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

15.09.2018, 15:26

ja palę starymi oponami i mi jest ciepło i cmoknijcie wy mnie w kant chu...a

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane