Śląskie: Rejestr gwałcicieli i pedofilów [ZDJĘCIA] Te dane są jawne! [cz. 1]

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 roku w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Powyżej w galerii prezentujemy osoby z woj. śląskiego, które trafiły do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym.

Zobacz drugą część rejestru gwałcicieli i pedofilów z woj. śląskiego - kliknij TUTAJ

Rejestr gwałcicieli i pedofilów [ZDJĘCIA] - od 1 stycznia 2018 r. dane te są jawne [cz. 1]

Rejestr przestępców seksualnych od 1 stycznia jest dostępny w internecie. Na stronie internetowej rps.ms.gov.pl możemy sprawdzić dane osobowe, adres zamieszkania przestępców seksualnych. Rejestr przestępców seksualnych dotyczy m.in. pedofilów czy gwałcicieli. Teraz każdy może sprawdzić w rejestrze przestępców seksualnych czy np. kandydat do pracy w przedszkolu, nie był skazany za molestowanie dzieci. Dane są publiczne.

– Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

W założeniu rejestr przestępców seksualnych ma zapobiegać tego typu przestępstwom. Podobne bazy danych pedofilów czy gwałcicieli działają już m.in. w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, Francji i Kanadzie. Bowiem skazani za przestępstwa seksualne po opuszczeniu więziennych murów często znowu dopuszczają się podobnych przestępstw.

Pierwsza część rejestru przestępców seksualnych
Jest dostępna tylko dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz instytucji, które zajmują się opieką nad dziećmi. Chodzi m.in. o to, aby osoby z przeszłością karną za przestępstwa seksualne nie, mogły być weryfikowane już na etapie np. rekrutacji do pracy. Chodzi o nabory na wychowawców kolonii, wycieczek czy zajęć dla dzieci. Jeśli osoba odpowiedzialna za rekrutację przyjmie do pracy kogoś skazanego za przestępstwa seksualne, będą ją czekać konsekwencje karne w postaci ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Druga część rejestru przestępców seksualnych
Ta będzie ogólnodostępna w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej dane najbardziej groźnych sprawców, którzy odsiedzieli wyrok, ale istnieje ryzyko, że znowu dopuszczą się przestępstwa na tle seksualnych. Chodzi o skazanych pedofilów czy gwałcicieli.

Kto trafi do ogólnodostępnej części rejestru przestępców seksualnych?
W Rejestrze publicznym będą zamieszczane przede wszystkim dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa seksualne m.in. pedofile i gwałciciele. Zwłaszcza sprawcy gwałtów ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiary nie miały więcej niż 15 lat. Szacuje się, że dotycz to około 800 przestępców seksualnych. Do rejestru trafią też recydywiści oraz osoby parające się sutenerstwem dzieci i działające na ich szkodę.

Sprawcy wpisani do rejestru przestępców seksualnych publicznego będą mieli jednak prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie jego danych z Rejestru publicznego.

Rejestr przestępców seksualnych: Okres przejściowy
W związku z ustawowymi gwarancjami, przewidującymi możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia danych w Rejestrze publicznym, nawet do początku 2018 r. może nie być w nim żadnych danych. Wiąże się to z tym, że przestępcy, którzy zostali prawomocnie skazani za czyn popełniony przed wejściem w życie ustawy, mogą do 1 grudnia wystąpić z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia ich danych w Rejestrze publicznym

red.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

01.06.2018, 18:00

Ty debilu. Na pewno za swój debilizm miałeś pałę z jakiegoś przedmiotu i dlatego ten twój durny komentarz. No tak...trza się zemścic....Jak to powiedział śp. dr Religa. tutaj nawet porażki zazdroszczą.....zemsta zemsta...zemsta...Oto twój żywioł

27.04.2018, 15:41

Niestety lista nie jest w pełni kompletna, brakuje na niej księży, np. karnie oddelegowany do Gwatemali Wiesław Groszek...

17.04.2018, 18:56

A księża gdzie ??

16.04.2018, 08:31

Uważać na to co piszecie bo pojawiłą się cenzorka z Dziennika Zachodniego... za "obrazoburczy" komentarz dotyczący klechy, co to 35 lat już "pracuje" kasuje komenty a później wyłącza możliwość komentowania. Jak widać pojęcie wolności słowa jest tylko dla gryzipiórków żeby mieli sobie czym gębę wycierać.

13.04.2018, 08:44

Litujesz się nad biednym, skrzywdzonym bandziorkiem, a pomyślałaś choć trochę nad skrzywdzoną ofiarą? Zwłaszcza, że do bazy trafiają sprawcy naprawdę ciężkich przestępstw? Ja jestem bardzo ciekawa, jakbyś komentowała, gdyby to spotkało twoje dziecko? O ile je w ogóle masz, bo mnie na samą myśl o takim oblechu śliniącym się na widok córki robi się niedobrze.

12.04.2018, 10:44

same ryje szpetne

11.04.2018, 10:36

To jest wątek dotyczący artykułu Śląskie: Rejestr gwałcicieli i pedofilów [ZDJĘCIA] Te dane są jawne! [cz. 1]

06.02.2018, 14:33

niestety, ale rykoszetem obrywają rodziny tych pedofilów, przerąbane jest np. być dzieckiem albo rodzicem takiego gnoja

02.02.2018, 17:14

No a kaczka ich nie chroni? Za to że ich kościół promował na ołtarzach przed wyborami. Który rząd dał tyle kasy na kościół? Ktory dał tyle Rydzowi? Powinni zdjęcia tych śmierdzieli w sukniach na słupach ogłoszeniowych wieszać a nie tylko na stronach internetowych.

01.02.2018, 11:38

Chroni ich konkordat. Podziękuj Suchockiej i Kwaśniewskiemu i każdej ekipie rządzącej od 1989 roku która włazi klechom do tyłka.

25.01.2018, 00:38

Dlaczego nie ma zakładki "księża kościoła rzymskokatolickiego - pedofile"? Oni są pod jakąś ochroną pisowskiego prawego i sprawiedliwego reżimu?

19.01.2018, 18:35

Skąd wiadomo ,że wyszedł? Czy ten koleś nie ma czasem żony i 3 dzieci?

13.01.2018, 20:37

Jak już to podawać dane wszystkich karanych. Co z mordercami, porywaczami, gangsterami itp.Zodziej to ktoś lepszy .

13.01.2018, 19:58

W końcu jest jakiś krok naprzód :)

12.01.2018, 12:59

kolejny bezmózg.

12.01.2018, 12:58

do ofiary gwałtu też powiesz że ktoś miał niechlubny incydent? w przypadku morderstwa tez powiesz ze ktos miał niechlubny incydent? a moze zakonczmy na podaniu ręki oprawcy i ofiary bo przeciez mogło kazdemu sie zdarzyc? nie masz mozgu kobieto, nie masz pojecia o czym mowisz.

09.01.2018, 17:48

miroslaw sadorski 1984 ZORY 3 razy gwalt ..

09.01.2018, 17:47

miroslaw sadorski wyszedl uwaga https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/home

08.01.2018, 11:40

ja byłam gwałcona przez ludzi,którzy mnie zaadoptowali przez 10 lat i nic nie mogę zrobić w tym państwie

06.01.2018, 22:20

Ty prawy polaczku, ty katoliku i patrioto naucz się.języka ojczystego zanim.coś napiszesz.Noe dość że głupio to z błędami.

06.01.2018, 20:48

Oby w mentalności polskich przestępcow nie było to odebrane jako prowokacja i sygnał do zachęty ,,bo co mi t am i tak zostałem napiętnowany" sami sobie odpowiedzcie ...

06.01.2018, 10:41

Kolejny lewacki wpis! Kobieto, porównujesz kogoś, kto wyłudził w podatkach 100 zł z pedofilem, gwałcącym i mordującym niewinne dzieci?!? Masz ty w ogóle dzieci?!? Bo mnie na samą myśl, że taki oblech miałby choć spojrzeć na moje córki, scyzoryk się sam otwiera w kieszeni! Nie przepadam za obecną partią rządzącą, jednak ta baza to chyba najlepsza rzecz, jaką zrobili. Może odstraszy to kolejnych dziecięciolubnych bandytów.

06.01.2018, 10:31

Proste. Są w Polsce, więc mają przestrzegać POLSKIEGO prawa. Kiedy my wyjeżdżamy np. do krajów arabskich, też musimy się dostosować i szanować tamtejsze obyczaje, nie ubierać wyzywająco na ulicy, nie całować a kobietom nie wolno wejść do meczetu.

06.01.2018, 00:25

Dlaczego nie ma zakładki "księża kościoła rzymskokatolickiego - pedofile"? Oni są pod jakąś ochroną pisowskiego prawego i sprawiedliwego reżimu?

05.01.2018, 21:05

a co z panami w sukienkach ,księżmi kościoła katolickiego,w ustawie nie ma nic o zakazie publikacji panów kapłanów