Bytom: Ślązacy, Śląsk i PRL. "Kiedyś to było" - w obiektywie Ireneusza Kaźmierczaka. Śląsk w PRL-u to nie tylko propaganda, kolejki, kartki na cukier i mięso. Polityka i dramaty. To także radości codzienne, emocje sportowe czy te związane z przyjazdem wielkich muzyków. Zobaczcie w naszej galerii niektóre zdjęcia z wystawy w CH Agora Bytom

Bytom: Ślązacy, Śląsk i PRL. "Kiedyś to było" - w obiektywie Ireneusza Kaźmierczaka. Wystawa zdjęć w CH Agora Bytom


W czwartek 10 maja o godzinie 18 w CH Agora Bytom, odbędzie się wernisaż wystawy „Kiedyś to było”, z portretami Ślązaków, Tiny Turner czy Eltona Johna. Ich autorem jest śląski fotograf, Irenusz Kaźmierczak. Wstęp jest wolny.

Śląsk w PRL-u to nie tylko propaganda, kolejki, kartki na cukier i mięso. Polityka i dramaty. To także radości codzienne, emocje sportowe czy te związane z przyjazdem wielkich muzyków.

Na 30 fotografiach codzienność życia na Śląsku przeplata się z wielkimi momentami w historii Polski. Jak tłumaczy autor – Ireneusz Kaźmierczak - fotografia to sztuka obserwacji i utrwalania tego, co dla innego oka może być nieuchwytne.

Ireneusz Kaźmierczak fotografuje od 1975 roku. W swoich pracach uwiecznia momenty ważne historycznie, jak pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1983 roku, ale też te, które są tłem dla codziennych anegdot. – Chodaki! Pamiętam, jak bardzo marzyliśmy, żeby je mieć! Pojechałem sfotografować zlot harleyowców z RFN i bardzo im tych chodaków zazdrościłem – wspomina Ireneusz Kaźmierczak.

„Kiedyś to było” to również przegląd artystów polskiej sceny. Na wystawie zobaczymy zdjęcia Republiki z Grzegorzem Ciechowskim oraz Dżemu z Ryszardem Riedlem. Oprócz tego zaprezentowano gwiazdy światowej estrady, które za żelazną kurtyną pojawiały się często w momencie karierowych zawirowań. Jest Tina Turner, którą sfotografował w Spodku w 1981czy Podobnie z Elton John, któremu autor wykonał fotografię z ukrycia przemyconą Practicą.

Ireneusz Kaźmierczak ma na swoim koncie kilkanaście nagród w konkursach fotograficznych. Dwukrotny laureat Tychy Press Photo. W 2013 roku zdobył na nim nagrodę w kategoriach „Najlepszy fotoreportaż” i „Najlepsza fotografia” za cykl zdjęć poświęconych uczestnikom Tyskiego Biegu Ulicznego i Półmaratonu.

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!