Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Radomsku z certyfikatem jakości [ROZMOWA]

jd
fot. Jacek Drożdż
Przemysław Drozdek, pełnomocnik ds. systemu zarządzania w szpitalu, wyjaśnia co Szpital Powiatowy w Radomsku zyska dzięki ISO...

Po co szpitalowi certyfikat jakości? Przecież wiadomo, że szpital ma leczyć...
- To prawda, ale certyfikat standaryzuje postępowanie przy pacjencie. Daje możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu usługa medyczna zaspokaja potrzeby pacjenta, pomaga podejmować ważne decyzje zarządcze a także umożliwia prowadzenie istotnych dla szpitala analiz. Druga sprawa - podczas kontraktowania usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia to jeden z elementów działających na korzyść naszej placówki. Certyfikaty jakości ma większość szpitali w regionie. Dlatego musimy być konkurencyjni, bo za posiadanie tego certyfikatu dostaje się dodatkowe punkty. To z kolei przekłada się na większe kontrakty, a to umożliwi leczenie większej liczby pacjentów.

Na jakie usługi Szpital Powiatowy dostał certyfikaty jakości?
- Praktycznie na wszystkie: hospitalizację, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, transport sanitarny, diagnostykę, programy profilaktyczne, POZ oraz opiekę długoterminową.
Szpitalny Oddział Ratunkowy miał już certyfikat jakości, obecnie przeszedł on pozytywnie audyt recertyfikujący. Możemy pochwalić się również certyfikatem środowiskowym.

A co to za dokument?
- Opisujemy w nim, w jaki sposób działalność szpitala oddziaływuje na środowisko - nie tylko zewnętrzne, na przykład w jaki sposób gospodarujemy odpadami, ale i wewnętrzne. Dzięki ISO 14001:2004 mamy możliwość zmniejszenia wytwarzanych odpadów, monitoringu kosztów zużytej energii czy wprowadzenia selektywnej segregacji odpadów komunalnych. To wszystko wpływa na kondycję finansową szpitala.

Co dzięki zdobyciu certyfikatu przez szpital zyskają pacjenci?

- Pacjenci mogą czuć się bardziej bezpiecznie, mogą mieć pewność, że są leczeni w placówce, która spełnia wszelkie normy, mającej kontrolę nad infrastrukturą, sposobem leczenia, dostawcami usług i leków.

Jakie natomiast korzyści z certyfikatu będzie miał szpital?
- Będzie sprawniej zarządzany, dzięki możliwości wpływania na racjonalizację kosztów. To przełoży się na poprawę kondycji finansowej placówki. Na pewno zwiększamy w ten sposób prestiż szpitala i jego konkurencyjność na rynku usług medycznych. Certyfikat ISO 9001-2008 pomaga również w efektywnym wykorzystywaniu posiadanych zasobów sprzętowych i kadrowych. Posiadając taki dokument możemy liczyć na wzrost zaufania organu założycielskiego oraz instytucji, które decydują o wielkości pozyskiwanych przez nas kwot.

Uzyskanie certyfikatu jakości to pierwszy krok. Czy szpital zamierza sięgnąć po tzw. akredytację?
- Owszem, ale to proces bardziej skomplikowany, choć już w pewnym sensie się do niego przygotowujemy. Wdrożyliśmy system ISO, a część procedur pokrywa się z tym, czego wymaga akredytacja. Będziemy mogli je więc wykorzystać. Różnica między ISO, a akredytacją jest jednak taka, że w przypadku tej drugiej musimy dostosować się do szeregu wymagań postawionych przez Centrum Monitorowania Jakości. Będziemy mogli wtedy powiedzieć, że weszliśmy na wyższy stopień zarządzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto