DW 908 w rejonie zalewu Nakło-Chechło DW 908 w rejonie zalewu Nakło-Chechło

DW 908 w rejonie zalewu Nakło-Chechło. Tu toczy się odwieczna walka między rowerzystami i kierowcami samochodów. (© Krzysztof Szendzielorz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od lat czekamy na drogi rowerowe w powiecie tarnogórskim. Koncepcje istnieją. Musimy razem zawalczyć, by je zrealizowano! Przyłączcie się do naszej akcji: 2 lipca spotkajmy się na rowerach nad zalewem i pokażmy, że jest nas wielu!

Aktualizacja z godziny 20:00, 27 czerwca 2011:Naszą akcję roboczo nazwaliśmy Tarnogórską Rowerową Masą Krytyczną. W jej ramach odbędą się przejazdy dwóch zorganizowanych grup rowerowych. Pierwsza wystartuje z Tarnowskich Gór z placu Wolności. Druga z parkingu przy kościele Wniebowzięcia NMP przy ul. Dworcowej w Miasteczku Śląskim. Zbiórka rowerzystów w obu tych miejscach o godz. 10.00. Wystartujemy jednak kwadrans później. Zabierzecie ze sobą, jeśli to możliwe, odblaskowe kamizelki lub koszulki w jaskrawych kolorach i kaski. Przed sobotnią akcją sprawdźcie także stan techniczny Waszych rowerów.

Planowana trasa przejazdu z Tarnowskich Gór nad zalew Nakło-Chechło:

Start godz. 10.15 plac Wolności - ulica Piłsudskiego - rondo Ranoszka, ulica Pokoju, ulica Częstochowska - ulica Obwodowa (DW 908) - pierwszy zjazd nad zalew Nakło-Chechło przy poligonie wojskowym od strony Tarnowskich Gór

Planowana trasa przejazdu z Miasteczka Śląskiego nad zalew Nakło-Chechło:

Start godz. 10.15 parking przy kościele Wniebowzięcia NMP ul. Dworcowa - ulica Dworcowa - Rynek (DW 908) - ulica Gałczyńskiego (DW 908) - DW 908 - pierwszy wjazd nad zalew Nakło-Chechło od strony Miasteczka Śląskiego.


Piszemy o tych problemach od lat. Nic się nie zmienia nad zalewem Nakło-Chechło, tymczasem co roku nad akwen ściągają tłumy turystów. Nad zalew przyjeżdżają też rowerzyści. Muszą poruszać się po niezwykle ruchliwych trasach wojewódzkich, a nawet krajowych. A przypomnijmy, że dwa główne wjazdy nad zalew znajdują się między Miasteczkiem Śląskim i Tarnowskimi Górami przy DW 908. Tras rowerowych nie przybywa zresztą w całym powiecie. Chlubnym wyjątkiem są Kalety, gdzie w ubiegłym roku wybudowano przy DW 908(!) kilometrowy chodnik pieszo-rowerowy.

Budowa tras rowerowych nie jest zbytkiem, który można odkładać w nieskończoność. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Chcemy wreszcie to uświadomić samorządowcom. Dlatego 2 lipca, wspólnie z różnymi organizacjami, zapraszamy wszystkich rowerzystów nad zalew Nakło-Chechło Spotkajmy się przy ośrodku "Żagiel" o godz. 11. Przyjedźcie na rowerach. Pokażmy, że jest nas wielu. Zbierzemy też podpisy pod petycją do władz gmin i powiatu. Szczegóły akcji podamy już wkrótce.

Czytaj także: Tragiczny wypadek rowerzysty na drodze nad zalew Nakło-Chechło

Nasza akcja jest potrzebna, bo rozmaici decydenci najwyraźniej nie stawiają jako jednego z priorytetów budowy tras rowerowych. A koncepcje ich budowy od lat leżą w wydziale transportu tarnogórskiego starostwa. Dziwi nas ten brak determinacji, bo wielu radnych, członków zarządu powiatu jest przecież rowerzystami. Musimy do nich dotrzeć z jasnym przesłaniem: „Żądamy budowy tras rowerowych!". To hasło muszą usłyszeć władze gmin w powiecie. Chcemy jeszcze w tej kadencji zobaczyć pierwsze efekty. Chcielibyśmy przejechać rowerami pierwszym odcinkiem trasy rowerowej. Poprzednie kadencje samorządu zostały najwyraźniej zmarnowane.

Czytaj więcej o akcji
Wiadomości

Komentarze (17)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tom (gość)

Z powodu pogody jadę pociągiem do Tarnowskich Gór, mam pytanie. Spotkanie ma się odbyć koło Ośrodka Żagiel, może mi ktoś podać jak tam dojechać? Mapa google pokazuje mi ten ośrodek zdala od zbiornika wodnego i nie jestem pewien czy to prawidłowe wskazania? dojazd z grupą z Pl Wolności odpada gdyż będę dużo wcześniej.

limit (gość)

Jak mnie tylko pogoda nie zatrzyma to wspomogę akcję swoim udziałem chociaż to nie mój teren.

ktos (gość)

zmieńcie tytuł tej akcji bo JEST BEZNADZIEJNA!!!! bo akcja jest jak najbardziej OK...ale ta nazwa..TRAGEDIA...

Nika (gość)

To jest chore, żeby się o takie rzeczy prosić, one się nam należą jak psu kość, jak kierowcom drogi :-/

ed (gość)

Ja już lata temu jeździłem na rowerze na wymienionych trasach. Ale jak ktoś oczekuje luksusów, wyasfaltowania dróg przez pola, lasy bo ma za delikatny tyłek to może lepiej niech jeździ jednak samochodem.

Ula (gość)

Dojechać z osiedla Kolejarzy do Rept ,Tarnowskich Gór. , Strzybnicy,Pniowca ,Lublińca .Doliny Sportowej, na Księżą Górę i wiele cudownych miejsc w naszym powiecie ,
Niestety tak naprawde to nic się w tej sprawie nie dzieje.Bardzo przykro.

gliwiczanka (gość)

mamy sciezke rowerowa wzdluz A4. Nie kazdy o tym wie czyja to zasluga, a tu znalazlam pisma na ten temat:
http://www.berezowski.yoyo.pl/stowarzyszenie/wniosek15.jpg
http://www.berezowski.yoyo.pl/stowarzyszenie/otrzymane/odpwniosek11B.jpg

Ślonzok (gość)

Dociśnijcie tych biurokratów do muru! W Lublińcu w ostatnich latach powstało ok 75km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych powstałych ... :)
Trzymamy za Was kciuki!!!