Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnogórski rynek i rezerwat Segiet połączy oznakowany szlak rowerowy

Krzysztof Szendzielorz
Na trasie pojawią się też takie znaki rowerowe
Na trasie pojawią się też takie znaki rowerowe ARC
Kilkunastu rowerzystów zawiązało Stowarzyszenie Trasy Rowerowe. Organizacja ma starać się o rozwój infrastruktury rowerowej. Członkowie właśnie wytyczają pierwszy szlak

Stowarzyszenie Trasy Rowerowe zawiązało się na początku tego roku. Zostało też zarejestrowane w sądzie. Jego inicjatorem jest Rafał Pankiewicz. To on wcześniej stworzył stronę internetową trasyrowerowe.pl, gdzie opisywał swoje wycieczki rowerowe i na tej podstawie tworzył ciekawe trasy, zarówno w powiecie tarnogórskim, jak w całym regionie. Do dziś można z map na tej witrynie korzystać. Pankiewicz opracował też swego czasu koncepcję przebiegu tras rowerowych w powiecie.

Nowe stowarzyszenie także uruchomiło swoją witrynę pod adresem: stowarzyszenie.trasyrowerowe.pl Tam znajdziemy wszelkie informacje o działalności organizacji. Organizuje również wycieczki rowerowe. W tym roku rowerzyści byli już m.in. w zabytkowej stacji wodociągowej Zawada w Karchowicach.

Niedawno członkowie stowarzyszenie rozpoczęli inny projekt. Wytyczają trasę rowerową z tarnogórskiego rynku do rezerwatu Segiet. Po drodze będzie można zobaczyć Kopalnię Zabytkową i Hałdę Popłuczkową. Najpierw opracowano koncepcję, a później członkowie wybrali się na wizję lokalną. Kolejnym krokiem było załatwienie wszelkich formalnych zgód w odpowiednich urzędach, łącznie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Było to konieczne, bo trasa będzie oficjalnie oznakowana specjalnymi tabliczkami. Trzeba było więc na przykład uzyskać zgodę na przejazd DK11, czyli obwodnicą.

- Mamy zatwierdzony przez starostwo projekt organizacji ruchu drogowego - mówi Rafał Pankiewicz.
Trasa będzie przebiegała od tarnogórskiego rynku ulicami Gliwicką, Zamkową, Legionów, Górniczą, Małą do skrzyżowania z ulicą Długą. Tam już zaczyna się czerwony szlak do rezerwatu Segiet. Z kolei trasa wytyczana przez stowarzyszenie, o długości 3,5 km, będzie koloru czarnego i nazywa się „Szlakiem Gwarków”.

Na trasie pojawi się ponad 30 tablic, które będą kierowały rowerzystów. Część będzie na słupach, a inne zostaną zamontowane na słupkach. Niestety, podczas prowadzenia prac jeden taki słupek przy skrzyżowaniu ulic Małej i Nowej został przez kogoś celowo ścięty. Rowerzyści zgłosili to na policję. Jeśli ktoś widział sprawcę, jest proszono przez członków stowarzyszenia o kontakt z policją.

Projekt wytyczenia trasy dofinansowała gmina Tarnowskie Góry, która przeznaczyła na to 4 tys. zł. Organizacja uzyskała też dofinansowanie od sponsora, którym jest „CityBar” w Tarnowskich Górach.

- Jego właściciela poznaliśmy przypadkowo, gdy poszliśmy coś zjeść. Opowiedzieliśmy o planach i obiecał dołożyć się do projektu. Bardzo pozytywnie zareagował. Oczywiście dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji pomysłu - mówi Pankiewicz.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto