Tancerki z tarnogórskiego zespołu tańca nowoczesnego TESS przyleciały już do Polski ze zmagającej się ze skutkami trzęsienia ziemi Japonii.

Radość, ale i łzy wzruszenia towarzyszyły powrotowi z Japonii do Tarnowskich Gór dziewczynom z zespołu tańca nowoczesnego TESS i witającym je rodzinom. Autokar z zespołem zaparkował przed budynkiem Tarnogórskiego Centrum Kultury we wtorek tuż przed południem.

Zespół przyjechał z lotniska w podkrakowskich Balicach. Na parkingu w Tarnowskich Górach zebrali się dziennikarze, burmistrz miasta Arkadiusz Czech, ale przede wszystkim rodziny 18 dziewcząt, które spędziły praktycznie pierwszą połowę marca w japońskiej stolicy. W Tokio zespół brał udział międzynarodowym festiwalu tanecznym. W piątek północno-wschodnie prefektury Japonii nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

W oddalonym od epicentrum wstrząsów o kilkaset kilometrów Tokio także były odczuwane wstrząsy.

- Akurat nas to trzęsienie ziemi złapało przed występem. Miał się rozpocząć festiwal o godzinie piątej. Byliśmy wcześniej w domu kultury - wspomina Mirosław Błaszczak, japonista i dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury, który był z dziewczynami w Japonii.

- Niektóre z dziewczyn dosłownie na bosaka wyszły z budynku. Obserwowaliśmy, jak się trzęsą budynki. Tam większość linii wysokiego napięcia jest poprowadzona drogą napowietrzną. Wszystko się więc huśtało. Słupki i rowery się przewracały. Samochody, które miały zaciągnięte hamulce ręczne, podskakiwały. Na chwilę się uspokoiło, zaczęliśmy wracać i znów zaczynało trząść – relacjonował wczoraj Mirosław Błaszczak. Dodaje, że przed wyjazdem mówił dziewczynom, jak mają się zachowywać, gdyby do trzęsienia ziemi doszło.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!