Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry: Kopalnię Srebra zwiedziło 78 tys. osób. Kochamy nasze industrialne zabytki [FOTO]

Tomasz Klyta
Tarnogórskie zabytki industrialne notują wzmożony ruch turystyczny. Samą Kopalnię Srebra zwiedziło 78 tys osób. Czy wpisanie ich na listę UNESCO ściągnie na Śląsk kolejnych turystów?

Rok 2016 był bardzo udany dla tarnogórskich zabytków techniki, nominowanych do wpisania na listę UNESCO. Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga odwiedziło 122 tys. turystów. To najlepszy wynik od 2002 roku, kiedy to oba obiekty odwiedziło niespełna 130 tys. osób.

Samą Kopalnię Srebra w ubiegłym roku odwiedziło blisko 78 tys. osób. Co ciekawe, w większości byli to turyści indywidualni. W 2016 roku przybyło ich do kopalni blisko 35 tys. Sporym zainteresowaniem kopalnia cieszyła się także wśród wycieczek szkolnych. W tym przypadku to ponad 32 tys. osób. Resztę stanowią grupy zorganizowane.
W 2016 roku kopalnię odwiedziło 4,6 tys. osób z zagranicy. Czy w tym roku i przyszłym będzie lepiej? Na to liczą przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), zarządcy obiektów.

– Szacujemy, że jeśli w tym roku tarnogórskie podziemia zostaną wpisane na listę UNESCO (sesja światowego komitetu odbędzie się w lipcu – przyp. red.), ruch zarówno w kopalni, jak i sztolni może wzrosnąć o 30-40 proc. – mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy SMZT. – Mowa tu jednak o wzroście rocznym, zatem pierwsza rzetelna ocena wpływu wpisu na liczbę turystów będzie możliwa dopiero po 2018 roku – podkreśla Rudnicki.

Jak zaznacza, już ubiegły rok, w którym dużo mówiło się o zabytkach w kontekście UNESCO, pokazał, że wpisanie na listę może okazać się magnesem na turystów.

W przypadku Sztolni Czarnego Pstrąga turystów jest mniej niż w kopalni, ale ta najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana łodziami również zaliczyła wzrost. Na podwodny rejs w ubiegłym roku zdecydowało się 45 tys. osób, czyli 4,5 tys. więcej niż w 2015 roku.

Tam też wkrótce może ich być więcej. Pod koniec tego roku przy szybie Sylwester w Parku Repeckim ma zostać ukończona budowa nowoczesnej bazy okołoturystycznej. Poprawi ona komfort turystów wybierających się do sztolni. Budowany z kamienia obiekt ma pomieścić m.in. salę dydaktyczno-ekspozycyjną, punkt sprzedaży pamiątek, sanitariaty oraz taras widokowy na dolinę rzeki Dramy.

Sam pomysł budowy bazy okołoturystycznej nie jest nowy. Zaczęła się ona bowiem w 2013 r., jednak SMZT musiało przerwać prace z powodu braku funduszy.

– Baza będzie zbudowana z kamienia, bo chcemy, żeby z zewnątrz przypominała szyby Sylwester i Ewa. Jest to bardzo skomplikowana budowa. Trzeba było zatrudnić specjalistyczną firmę kamieniarską – tłumaczy Rudnicki.

SMZT, biorąc pod uwagę obecną infrastrukturę zabytków, godziny otwarcia oraz czas trwania wycieczek, oszacowało możliwości obu zabytków w aspekcie przyjmowania turystów. Wynoszą one ok. 350 tys. osób rocznie w Kopalni Srebra i ok. 150 tys. w sztolni.

Sztolnia została otwarta w 1957 r., a kopalnia w 1976 r. Od tego czasu suma turystów w obu zabytkach przekroczyła 5,2 mln osób. Najlepszy dla tarnogórskich zabytków techniki był rok 1995. Wtedy w sumie obiekty odwiedziło ponad 160 tys. osób (99 tys. kopalnię i 63 tys. sztolnię).

Najgorsze wyniki po roku 1990 zanotowano w 2010 r. Wtedy SMZT naliczyło tylko 73 tys. turystów. Liczba 100 tys. została po raz pierwszy przekroczona w 1984 roku (dokładnie 108 tys. osób).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto