Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry świętują odkrycie bogatych złóż srebra i ołowiu

TK
Rocznica okdrycia złóż srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach
Rocznica okdrycia złóż srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach ARC
Po latach chudych górnictwo tarnogórskie znów stanęło na nogi. 16 lipca 1784 roku pod miastem odkryto bogate złoża srebra i ołowiu. Nastąpił nowy etap rozwoju i świetności, który trwał nieprzerwanie do początków XX wieku, gdy złoża wyczerpały się. W tym roku mija 230 lat od tamtego wydarzenia. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza do wspólnego świętowania.

Rocznicowe obchody, w siedzibie SMZT przy ul. Gliwickiej 2, rozpoczną prelekcje Adama Frużyńskiego oraz Marka Wojcika na temat industrialnego krajobrazu Tarnowskich Gór i okolic w XVIII i XIX wieku. Zostanie przedstawiona prezentacja bobrownickiego pola górniczego Friedrichsgrube, czyli Kopalni Fryderyk. Atrakcją spotkania będą m.in. stare dokumenty oraz film ukazujący pracę brytyjskiej maszyny parowej. Z kolei Adam Frużyński przybliży słuchaczom wydarzenia sprzed 230 lat, gdy w szybie Rudolphine pod Tarnowskimi Górami odkryto złoża drogocennych kruszców.

Prelegenci przybliżą słuchaczom wydarzenia sprzed 230 lat, gdy w szybie Rudolphine pod Tarnowskimi Górami odkryto złoża drogocennych kruszców, co odbywało się za przyczyną hrabiego Fryderyka Redena.

Tuż po prelekcji dr Krzysztof Gwóźdź z tarnogórskiego Muzeum zaprosi na krótki spacer po rynku, w czasie którego opowie jak na przełomie XVIII i XIX wieku wyglądał centralny plac "Wolnego Miasta Górniczego". Podczas edukacyjnej wycieczki otwarty dla zwiedzających będzie kościół ewangelicko-augsburski.

Drugą cześć obchodów w dnu 20 lipca rozpocznie ekumeniczne nabożeństwo z udziałem księży 4 tarnogórskich parafii. Będzie to nawiązanie do mszy dziękczynnej jaką odprawiono 230 lat temu. W czasie nabożeństwa odbędzie się koncert grupy Silesian Band, która zaprezentuje dzieła
XVIII-wiecznych kompozytorów. Po mszy kilku członków tarnogórskiego Bractwo Strzeleckie odda salwę z broni czarno-prochowej.

Zostaną również wykonane zdjęcia pamiątkowe grupy osób przybyłych w strojach historycznych. Będą to m.in. Fryderyk Reden - zasłużony dla regionu urzędnik królewski, przedstawiciele Deputacji Górniczej, gwarkowie oraz dawni mieszczanie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto