Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry: Tęczowy Piątek w szkole odwołany! Licealiści pod ostrzałem hejtu i gróźb w internecie

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach
II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach Robert Kufel
Część uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach chciała włączyć się w inicjatywę Kampanii Przeciw Homofobii i zorganizować w swojej szkole Tęczowy Piątek. Dyrekcja początkowo wyraziła zgodę, ale pod naciskiem fali hejtu, która przelała się przez internet, ostatecznie zrezygnowała z organizacji wydarzenia. Uczniowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Tęczowy Piątek w „Staszicu” odwołano. Wszystko z powodu hejtu i gróźb, które pojawiły się w sieci

Tęczowy Piątek to akcja prowadzona przez Kampanię Przeciw Homofobii w ponad dwustu szkołach na terenie całej Polski, również w województwie śląskim.

- Wszystko po to, aby nauczyciele i nauczycielki pokazali swoim uczniom i uczennicom, że szkoła jest miejscem, gdzie każdy może być sobą. Tego dnia dorośli i rówieśnicy dają wyraźny sygnał młodym osobom LGBTQI, że mogą na nich liczyć - tłumaczy Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.

W Tarnowskich Górach okazało się, że założenia pozostają jedynie założeniami, choć nie jest to wina szkoły, a słownej agresji, tzw. hejtu, a nawet pogróżek, z którymi spotkała się szkoła i uczniowie w związku z chęcią organizacji tego wydarzenia.

Dyrekcja szkoły wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie:

Szumu wokół Tęczowego Piątku w „Staszicu” może udałoby się uniknąć, gdyby nie wydarzenie na Facebooku, przy pomocy którego uczniowie chcieli zainteresować swoich rówieśników akcją. To tutaj pojawiło się mnóstwo głosów krytycznych w stosunku do tej akcji. Szkoła otrzymała też maile od przeciwników tej inicjatywy. Zarówno uczniowie, jak i dyrekcja przyznają, że tego się nie spodziewali.

- Chcieliśmy pokazać ludziom problemy mniejszości, w tym przypadku seksualnych, a samym mniejszościom uświadomić, że nie muszą się ukrywać, mogą czuć się bezpiecznie - tłumaczy Paulina Gałbas, uczennica II LO w Tarnowskich Górach, jedna z organizatorek wydarzenia.

- Uważamy, że mimo dużej wrogości niektórych środowisk, warto pokazywać, kim jest się naprawdę i nie bać się tego. Chcieliśmy też pokazać ludziom, że problem z brakiem tolerancji naprawdę istnieje, ale nie wiedzieliśmy, że jest aż tak duży - dodaje uczennica.

Tęczowy Piątek miał być dniem wzajemnej tolerancji. W jego ramach zaplanowano pokazy filmowe, wykłady dotyczące problemów mniejszości, a nawet kiermasz ciast, z którego zyski miały być przeznaczone na cele charytatywne.

Uczniowie bardzo długo chcieli postawić na swoim. Rzeczowo odpowiadali w sieci na hejt, tłumacząc, że nie mają na celu nikomu narzucać swoich poglądów, a jedynie pokazać problem, który, jak wyraźnie widać, istnieje i okazać wsparcie osobom, których dotyka on na co dzień.

- To jest to, czego chcielibyśmy uczyć naszych uczniów - mówi Anna Włodek, wicedyrektor szkoły. - Odwagi w mówieniu o sobie, przy równoczesnym pozostawianiu przestrzeni do wypowiedzi innym. To jest postawa, którą nasi uczniowie prezentowali przez wszystkie te dni, od momentu ogłoszenia akcji, mimo że nie było im łatwo, bo wciąż byli atakowani personalnie - uważa nauczyciel.

Anonimowa osoba, podpisująca się jako „Janaq Kowalski”, stworzyła nawet w sieci petycję przeciw organizacji Tęczowego Piątku w „Staszicu”. W środę na skrzynce mailowej szkoły znalazło się ponad 600 wygenerowanych automatycznie wiadomości, w których domagano się odwołania wydarzenia. Część z nich, podobnie jak organizator zbiórki podpisów, była podpisana fałszywymi danymi.

Na początku tygodnia, z powodu internetowego hejtu, w szkole dwukrotnie pojawiła się policja, informując dyrekcję o możliwych zagrożeniach.

Po burzliwych dyskusjach, czasem kończących się płaczem uczniów, dyrekcja tarnogórskiego liceum postanowiła odwołać jednak wydarzenie ze względu na bezpieczeństwo uczniów. Obawiano się, że w szkole mogą pojawić się osoby z zewnątrz, które będą agresywne wobec uczestników Tęczowego Piątku.

Uczniowie nie zamierzają całkowicie rezygnować z akcji. Mają ją nadal prowadzić w mediach społecznościowych, oznaczając swoje posty #staszicpride.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto