Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry w UNESCO - może za kilka dni. W Krakowie trwa sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa

DN, PR
W Krakowie 2 lipca rozpoczęła się uroczysta sesja komitetu UNESCO. To na niej zapadnie ważna dla Śląska decyzja: wpis tarnogórskich podziemi na listę UNESCO

Na wpis trzeba trochę poczekać, bo debatę o podziemiach zaplanowano na 7 i 8 lipca 2017. Ogłoszenie decyzji: 8 albo 9 lipca.

200 tysięcy złotych i kilka lat pracy. Szansa na podwojenie liczby turystów, no i prestiż: to byłoby pierwsze miejsce w woj. śląskim wpisane na listę UNESCO.
- Czujemy się jak przed egzaminem - przyznaje Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

2 lipca w Krakowie zaczęła się decydująca dla miasta 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczestniczyć w niej ma 3 tys. gości ze 190 krajów. Obrady potrwają 10 dni, a przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. M.in. zdecydują, czy spośród 34 tegorocznych propozycji do wpisu na listę (w kat. obiekty kulturowe) wybrać też tarnogórskie podziemia. Dokładnie: „kopalnię ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, Polska”. To jedyny obiekt z Polski, który w tym roku o prestiżowy wpis walczy. - Jedyna polska kandydatura i jedyny obiekt przemysłowy na liście - precyzuje Rudnicki. - W ogóle obiektów przemysłowych na liście UNESCO nie jest wiele, a już górnictwo to prawdziwa rzadkość - dodaje. Prezentację podziemi zaplanowano na 7 i 8 lipca. Ogłoszenia wpisu należy się więc spodziewać albo 8, albo 9 lipca. Czy posiedzenie komitetu to formalność i w Tarnowskich Górach już szykują fetę? - Chcielibyśmy, żeby tak było, ale to zbyt ważne decyzje - przyznaje Rudnicki. W woj. śląskim nie ma do tej pory ani jednego obiektu wpisanego na listę UNESCO. W Polsce jest ich 14. Wpis to nie tylko wielki prestiż, ale i zobowiązanie. Oznacza, że miasto „wskoczy” na mapę turystyki światowej, że powstaną dodatkowe produkty turystyczne, noclegi, rozwinie się gastronomia. SMZT już zdradza, że prócz sztolni (podziemny spływ łódkami) i fragmentu podziemnej kopalni (zwiedzanie podziemi pieszo i fragment łódkami), obecnie dostępnych dla turystów, chce też udostępnić podziemną stację wodociągową Staszic, gdzie na głębokości 70 metrów znajduje się maszyna parowa.

14 MIEJSC Z POLSKI, KTÓRE JUŻ SĄ NA LIŚCIE UNESCO

Czy wpis na listę będzie oznaczać też podwyżkę cen? Dziś bilet wstępu do kopalni kosztuje 35 zł, a do sztolni - 24 zł. Jak przyznaje Rudnicki, to zależy od tego, jak będzie się kształtował ruch turystyczny. - Ceny podnieśliśmy w 2016 roku, a wcześniej przez sześć lat - nie - przypomina. - Ceny będą adekwatne do tego, co dzieje się na rynku. Na pewno podnosić je będziemy racjonalnie, a nie drakońsko.

Skok ruchu jest właściwie pewny. Tendencja jest taka, że w następnym roku po wpisie jakiegoś obiektu na listę UNESCO, frekwencja wzrasta o 30 proc. a są przypadki, że nawet o 100 proc. W 2016 kopalnię srebra odwiedziło 78 tys. osób, a sztolnię - 45 tys. Według szacunków, w przyszłym roku może to być w sumie 150-200 tys. osób.

Cały wpis obejmuje 28 tzw. atrybutów, czyli miejsc. Prócz podziemi to też hałdy czy łąki.

Uroczyste otwarcie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO odbyło się na Wawelu. Natomiast gospodarzem obrad będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków. To najdłuższy kongres w historii Centrum Kongresowego. Łącznie odbędzie się aż 35 wydarzeń. Sala audytoryjna zostanie przekształcona w salę plenarną w układzie klasowym – z biurkami do pracy dla blisko 400 delegatów, członków komitetu wykonawczego, prezydium. W trakcie trwania sesji w Centrum Kongresowym ICE Kraków będą miały miejsce wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym z różnych stron świata. Komitet Światowego Dziedzictwa zajmie się m.in. oceną 34 nominacji miejsc zgłoszonych do wpisania na Listę UNESCO. Delegaci przyjrzą się również 99 obiektom światowego dziedzictwa i 55 obiektom wpisanym na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto