Rozpoczyna się termomodernizacja bloków MTBS w Tarnowskich Górach. Ocieplonych zostanie sześć budynków przy ul. Radosnej, dzięki czemu lokatorzy będą mniej płacili za ogrzewanie. Pomalowane zostaną też elewacje. Ich kolory nie powinny razić po oczach. Jak wyglądają inne bloki w Tarnowskich Górach? Sprawdziliśmy.

Szykuje się termomodernizacja bloków MTBS w Tarnowskich Górach przy ul. Radosnej. 22 sierpnia w siedzibie MTBS jego zarząd podpisał umowę z wykonawcą, czyli Zakładem Remontowo-Budowlanym Krzysztof Majka ze Stopnicy. To konsorcjum wygrało przetarg na to zadanie.

Termomodernizacja bloków MTBS w Tarnowskich Górach obejmie budynki od numeru 48 do 58. - Bloki zostały zbudowane na początku lat 70. ubiegłego wieku - mówi Franciszek Paśmionka, prezes MTBS. Ich projekt jest identyczny, jak tych, które zbudowano też w Krupskim Młynie na zlecenie Nitronu. W Tarnowskich Górach budował je Tagor i to on był właścicielem bloków przy ul. Radosnej do 1997 roku.

- Wtedy Tagor, w którym pracowałem przekazal aportem do MTBS - mówi Piotr Skrabaczewski, aktualnie wiceburmistrz Tarnowskich Gór. - Bardzo cieszę się, że obecny zarząd przystąpił do termoodernizcji tych budynków. Miałem wiele interwencji lokatorów w sprawie stanu technicznego tych bloków - dodaje.

Prezes Paśmionka podkreśla, że głównym problemem bloków przy ul. Radosnej były zbyt wysokie koszty ogrzewania. W 2006 roku wymieniono tutaj ogrzewanie na gazowe. Opłaty za nie przekraczały w sezonie grzewczym niejednokrotnie wysokość miesięcznego czynszu. Po termomodernizacji bloków w Tarnowskich Górach przy ul. Radosnej, opłaty za ogrzewanie mają spaść o około 40 proc.

Zakres prac obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych i dachów w budynkach, gdzie jeszcze tego nie zrobiono. Wyminione zostaną okna na klatkach schodowych i w piwnicach. Zaizolowane zostaną też fundamenty. Termin zakończenia prac na Radosnej to koniec listopada 2013 roku.

Koszt inwestycji to 514 tys, 164 zł. Zarządowi MTBS-u udało się pozyskać prawie 254 tys. zł nisko oprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przyszłości jest możliwość umożenia spłaty cześci pożyczki.

Elewacje bloków przy ul. Radosnej w Tarnowskich Górach zyskają nową kolorystykę. - Staraliśmy się dopasować ją do otaczającej zabudowy domków - mówi prezes Paśmionka.

Elewacje będą w większości w kolorze szarym. Jedynie przy oknach i balkonach pojawią się elementy w barwach zielonej, bądź niebieskiej, żółtej, łososiowej i różowej. Elewacje nie powinny więc razić nas po oczach.

Tzw. efekt pastelozy niestety występuje na wielu śląskich osiedlach. Zarządcy na siłę chcą rozjaśnić szare blokowiska, ale zupełnie nie biorąc pod uwagę, jak wygląda otoczenie. W dodatku pstrokate kolory zamiast wprawiać nas w dobry nastrój, jeszcze bardziej drażnią.

Jak wyglądają bloki po termomodernizacji na osiedlach w Tarnowskich Górach? Mamy w mieście problem z pastelozą? Zobaczcie sami i napiszcie, czy Wam się podobają nasze osiedla? Wszak bloki nie mają być tylko energooszczędne, ale zwyczajnie ładne.

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

Zgadzam się z JD free ludzie są nie możliwi, zawsze będą narzekać. I logiczne że jeżeli wszystko idzie w górę to opłaty też, więc MTBS jest zmuszony robić podwyżki. Pracuje w innej spółdzielni mieszkaniowej więc trochę to rozumiem. Jak jest podwyżka ceny benzyny to czemu ludzie nie ochrzaniają pracowników stacji paliw ?

JD free (gość)

Nie remontują ŹLE ... remontują też ŹLE ...hahah ludzią się nigdy nie dogodzi

gosc (gość)

A potem odstawia taka szopke jak w alternatywy 4 .jak byly bloki w fatalnym stanie to nikt sie z urzedu nie pofatygowal zeby je obejrzec a teraz po ociepleniu cala elita umie przyjechac na radosna istna komedia

gosc (gość)

Bloki remontuja nie ze wzgledu na ogrzewanie ale glownym powodem byly zagrzybiale sciany w mieszkaniach i nakaz ze strony nadzoru budowlanego jaki otrzymali

lokator (gość)

ogrzewanie gazowe jest najdrozsze i nie będzie wcale taniej ponadto podnieśli czynsz a po remoncie poprawią drugi raz