Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tworóg

Krzysztof Szendzielorz
Początki osadnictwa na terenie przy rzece Stole, która przepływa przez Tworóg, mają sięgać nawet epoki kamiennej (około 8000 do 3000 roku p.n.e.). Udowodniły to prowadzone jeszcze w latach międzywojennych prace ...

Początki osadnictwa na terenie przy rzece Stole, która przepływa przez Tworóg, mają sięgać nawet epoki kamiennej (około 8000 do 3000 roku p.n.e.). Udowodniły to prowadzone jeszcze w latach międzywojennych prace archeologiczne. Rogowe i kamienne narzędzia oraz ceramikę neolityczną odkryto w okolicach Boruszowic i Mikołeski. W wieku XIV miały już istnieć miejscowości Połomia, Wojska i Świniowice. W tym samym wieku miały powstać Hanusek i Tworóg.

Skąd pochodzi nazwa Twóróg nie wiadomo. Jedna z hipotez wskazuje na podobieństwo nazwy do czeskiego słowa Tvrz, czyli twierdza. Njpóżniej, bo w 1760 roku wzmiankuje się w źrodlach o nowej Wsi Tworoskiej.

Warto wiedzieć

W skład gminy Tworóg wchodzi 10 wsi: Boruszowice, Brynek, Hanusek, Koty, Mikołeska, Nowa Wieś Tworoska, Połomia, Świniowice, Wojska i wreszcie Tworóg. Łączna powierzchnia gminy to 125 km kw. Mieszka tutaj około 8100 osób.


Mieszkańcy Nowej Wsi Tworoskiej doczekali się Wiejskiego Domu Kultury

W Tworogu zakończyła się właśnie budowa Wiejskiego Domu Kultury. Inwestycja była od początku kontrowersyjna. Dyskutowano nad sensem budowy, nad źródłami finansowania. Stanął on w Nowej Wsi Tworoskiej, jednym z sołectw gminy.

Jeszcze przed tygodniem budowlańcy wykonywali ostatnie kosmetyczne poprawki w budynku. Jego sala główna, która bardziej przypomina elegancką świetlicę, ma 72 metry kwadratowe. Znajduje się tam też zaplecze sanitarne i aneks kuchenny. Wybudowanie świetlicy kosztowało niecałe 350 tys. zł. Gmina finansowała budowę głównie z bankowego kredytu.

W poprzedniej kadencji Rady Gminy rozgorzała nawet mała awantura związana z budową świetlicy. Sprzeciwiał się jej m.in. obecny wicewójt Teodor Dramski, argumentując, że gminy nie stać na zaciągnięcie komercyjnego kredytu.

Ówczesne władze gminy przygotowały wniosek i chciały aplikować o pieniądze unijne, ale ten wniosek został odrzucony - mówi Eugeniusz Gwóźdź, obecny wójt Tworoga. - Ja też nie byłem zwolennikiem tej inwestycji, bo są ważniejsze zadania w gminie. Ukończyliśmy budowę, bo chcieliśmy uszanować decyzję poprzedniej Rady Gminy - dodaje.

Wójt Gwóźdź przyznaje, że pomimo ukończenia budowyWiejskiego Domu Kultury, nie ma pomysłu na jego funkcjonowanie. - Nie jest sztuką coś wybudować. Trzeba mieć pieniądze na utrzymanie takiego obiektu i plan na jego prowadzenie. Chciałbym się spotkać z inicjatorami tego projektu, żeby poznać ich koncepcje na prowadzenie świetlicy - mówi Gwóźdź.

Pomysł na zagospodarowanie świetlicy ma także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jego kierownictwo chciałoby zorganizować w nowym budynku punkt wydawania posiłków dla najbardziej potrzebujących. Ten pomysł jednak wydaje się jedynie częściowym rozwiązaniem problemu.

Mieszkańcy Nowej Wsi Tworoskiej domagali się wybudowania czegoś na kształt domu kultury już od lat 80. ubiegłego wieku. Nie mieli gdzie się spotykać, organizować wiejskich imprez czy wesel. Specjalny komitet budowy zlecił nawet opracowanie projekty domu kultury. Ostatecznie zabrakło pieniędzy na tę inwestycję. Dlatego pomysł przyjęły władze gminy.

My się cieszymy, że taka świetlica u nas powstała. Zebrania Rady Sołeckiej odbywały się do tej pory u mnie w domu albo w knajpie. Koło Gospodyń Wiejskich też nie miało się gdzie spotykać, a przecież te panie mogą jakoś zagospodarować obiekt. Jest u nas wiele osób z pomysłami - zapewnia Henryk Rekus, sołtys Nowej Wsi Tworoskiej.


Pałace i legendy

Na terenie gminy Tworóg znajduje się kilka ważnych zabytków. W Brynku do dziś stoi ogromny pałac, który został wybudowany na początku XIX wieku przez księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen z Koszęcina. Później zamek odkupił hrabia Hugo I Henckel von Donnermarck z Siemianowic Śląskich. Pałac obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z początku XX wieku. - Prace trwały trzy lata i pochłonęły ogromną sumę ponad 3 milionów ówczesnych marek - pisze tarnogórski historyk Arkadiusz Kuzio-Podrucki. W czasie II wojny światowej w pałacu zorganizowano szkołę Hitlerjugend. Dziś znajduje się tutaj internat dla uczniów Technikum Leśnego.

W centrum Tworoga stoi "szpitol", wybudowany około 150 lat temu przez wspomnianego już księcia Adolfa, jako dom pomocy społecznej. Legenda głosi, że księże ufundował "szpitol" po spotkaniu z... jeleniem. Miał mu on powiedzieć, że zamiast gnębić ludzi i zwierzęta, powinien czynić dobro.


Tory donikąd

W tym roku przypada 150. rocznica powstania Tarnogórskiego Węzła Kolejowego, jednego z największych w Europie. Pierwsza linia kolejowa biegła m.in. przez Tworóg. Tutaj jednak jubileusz kolei żelaznej nie będzie jednak należał do radosnych.

Dziś właściwie działa tylko jeden tor, którym można dojechać do Opola. Stało się tak nie tylko ze względu na ograniczenie ruchu pasażerskiego przez PKP. W okolicach Brynka i Hanuska złodzieje masowo rozkradają tory i trakcję. Ich łupem padają także podkłady kolejowe. Nawet jeżeli policjanci rozpracują i zatrzymają jedną złomiarską grupę, a na jej miejsce pojawia się inna.

- Wiem, że na mapach kolejarskich te tory nadal istnieją, ale ich fizycznie nie ma.

To są tory widmo - mówi Karol Kordiaka. Zakład Linii kolejowych w Tarnowskich Górach znakuje swoją sieć specjalnymi farbami, które mają pozwolić rozpoznać własność PKP. Na razie jednak nie przynosi to żadnego rezultatu.


Zapytaliśmy mieszkańców Tworoga, co myślą o swojej gminie

Grażyna Chmiel

Nasza gmina ma najwięcej do zaoferowania w okresie letnim. Wszystkie wsie otaczają lasy. Turyści przyjeżdżają do nas zbierać owoce leśne i grzyby. Nadleśnictwo stara się utrzymywać leśne parkingi. Mamy wiele zabytków, które są ściśle związane z naszą historią.

Danuta Wiśniowska

Mieszkam w Boruszowicach od ośmiu lat. Przeprowadziliśmy się z Rudy Śląskiej. Tam męczył mnie hałas i smród spalin. Chciałam żeby mój dom stanął w miejscu, gdzie będę mogła zobaczyć las. Dziś pod nasz dom podchodzą sarny. Tu jest teraz moje miejsce, mój dom.

Małgorzata Ziaja

Mieszkam tutaj już od ponad 20 lat. To miejsce wybrałam świadomie. Zyskałam wielu przyjaciół, co przecież zawsze jest pewną trudnością w nowym miejscu. Walory krajobrazowe Tworoga są nie do podważenia. Łatwo stąd dojechać do większych miast.

Kornelia Cyba

Niedawno ponownie uruchomiono ośrodek wypoczynkowy w Brzeźnicy, gdzie latem można wypocząć. W Połomii znajdują się stawy rybne, a w Brynku można pojeździć konno. Tworóg to gmina ekologiczna i myślę, że w przyszłości mogłaby tutaj rozwijać się agroturystyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto