Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UNESCO: Wizja lokalna w Tarnowskich Górach

SMZT, TK
Przygotowania do wizyty ekspertów UNESCO w Tarnowskich Górach
Przygotowania do wizyty ekspertów UNESCO w Tarnowskich Górach ARC SMZT
Trwają przygotowania do wizyty eksperta z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków, który we wrześniu oceniać będzie tarnogórską kandydaturę na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W tym celu zaangażowani w prace nad wnioskiem konsultanci wcielili się w rolę inspektorów i przeprowadzili w ostatnich dniach próbną wizję lokalną miejsc nominowanych. Dzięki temu będzie wiadomo co należy do przyjazdu eksperta poprawić, tak by jego opinia na przyszłoroczną sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa była pozytywna.

W wizji lokalnej miejsc nominowanych, które opisano we wniosku pt: "Kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach", wzięli udział Anna Marconi-Betka reprezentująca Narodowy Instytut Dziedzictwa, a także Barry Gamble - niezależny konsultant ds. światowego dziedzictwa, który jest jednocześnie współautorem wniosku oraz planu zarządzania dobrem.

Pierwszym z obiektów, który mieli okazję zobaczyć eksperci była Srebrna Góra, która leży na terenie Bytomia i w części Tarnowskich Gór. To tam znajdują się pozostałości po XVI-wiecznym górnictwie rud ołowiu i srebra, a także krajobraz pogórniczy po wydobyciu cynku w wieku XIX. Na liście miejsc, które odwiedzili eksperci znalazły się m.in: trasa turystyczna w Zabytkowej Kopalni Srebra, krajobraz pogórniczy Parku Miejskiego, Hałda Popłuczkowa dawnej kopalni królewskiej Fryderyk, wylot i roznos Głebokiej Sztolni Fryderyk, a także infrastruktura inżynieryjna Sztolni Boże wspomóż. Wizja lokalna odbyła się także przy szybach Fryderyka i Kaehler. Na tym ostatnim znajduje się czynne ujęcie wody pitnej.

Listę unikatowych obiektów zamknęły trasa turystyczna w Sztolni Czarnego Pstrąga oraz podziemia leżące poza tą trasą wraz z podszybiem szybu Adam. Finałem próbnej inspekcji była pochodząca z końca XIX wieku Stacja Wodociągowa Staszic, która pompowała wodę z Głębokiej Sztolni Fryderyk i tłoczyła ją w celach spożywczych aż do Królewskiej Huty (ob. Chorzów).

Swoje uwagi eksperci przekazali koordynatorom rekomendowanego wpisu Tarnowskich Gór na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To bardzo cenne informacje, które pozwolą lepiej przygotować się do wrześniowej wizyty eksperta z pozarządowej organizacji ICOMOS. Organizacja ta analizuje obecnie dokumenty aplikacyjne, które polski rząd przesłał do paryskiej siedziby UNESCO pod koniec stycznia.

Kilkudniowej ekspedycji towarzyszyli przedstawiciele zainteresowanych instytucji tj. Urzędów Miast Tarnowskie Góry oraz Bytom, gminy Zbrosławice, Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Katowic, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Z kilkudniową, prywatną wizytą do Tarnowskich Gór przyjechali także eksperci związani ze światowym dziedzictwem industrialnym, którzy pomagali już wprowadzać różne obiekty z całego globu na Listę UNESCO. Sir Neil Cossons z Wielkiej Brytanii oraz prof. Massimo Preite z Włoch zobaczyli m.in. Kopalnię Srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga, Stację Wodociągową Staszic, Park Miejski oraz podziemia leżące poza trasą do zwiedzania.

Eksperci byli również w tarnogórskim magistracie, gdzie spotkali się z władzami miasta oraz weszli na wieżę ratusza. W środę spotkają się z zarządem województwa śląskiego, odwiedzą Muzeum Śląskie oraz zabrzańskie zabytki techniki.

Wizytę ekspertów organizują Narodowy Instytut Dziedzictwa, Urząd Miasta Tarnowskie Góry, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto